اهداف جشنواره ۱۰۰ روز با رودخانه دز تبیین شد

دزفول- با برگزاری سومین نشست عمومی چهارشنبه های گردشگری دزفول از سوی مجمع فعالان گردشگری این شهرستان، اهداف برگزاری سومین جشنواره ۱۰۰ روز با رودخانه دز تبیین شد.

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول شامگاه چهارشنبه در سومین نشست عمومی چهارشنبه‌های گردشگری دزفول که با حضور مردم و فعالان عرصه گردشگری، با محوریت جشنواره ۱۰۰ روز با رودخانه دز در خانه تاریخی سوزنگر برگزار شد، اظهار کرد: جشنواره ۱۰۰ روز با رودخانه دز امسال برای سومین بار متوالی با همت فعالان گردشگری و محیط زیستی شهرستان از ۲۷ خرداد آغاز شده و تا دوم مهرماه ادامه دارد.

مصطفی استاد چینی گر افزود: معرفی رودخانه دز در سطح ملی، ارتقای وضعیت زیست محیطی این رودخانه، ایجاد فرصت مناسب برای بهره برداری بهینه از رودخانه در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی و انتقال مفاهیم، اطلاعات و افزایش آگاهی توده مردم در جهت حفظ و حراست از رودخانه دز از مهمترین اهداف برگزاری جشنواره صد روز با رود دز است.

وی، رودخانه دز را شاه رگ حیاتی شمال خوزستان و پایه تمدنی دزفول برشمرد و عنوان کرد: رودخانه دز نقش و تأثیر زیادی در کیفیت آب رودخانه کارون بزرگ دارد ضمن اینکه این رودخانه در مسیری که وارد خوزستان و دزفول می‌شود از اقلیم‌های جلگه‌ای و کوهستانی گذر می‌کند و حین عبور زیست گاه‌های متنوعی از جمله جنگل‌های زاگرس با پوشش بلوط، جنگل‌های نیمه گرمسیری زاویه‌ها و عباس آباد و پارک ملی دز که زیستگاه گوزن زرد ایرانی و لاک‌پشت فراتی است را به وجود می‌آورد.

رئیس اداره محیط زیست دزفول با اشاره به نقش رودخانه دز در حوزه کشاورزی، اقتصاد و مسائل زیست محیطی این شهرستان ادامه داد: واقعیت این است که اگر از این موهبت الهی به نحو مطلوب استفاده نشود در آینده دچار مشکلات زیست محیطی و بهداشتی فراوانی خواهیم شد.

استاد چینی گر، افزایش جمعیت دزفول طی سال‌های اخیر، افزایش بهره برداری از رودخانه دز، انتقال آب از سرشاخه‌های این رودخانه، آلودگی‌های ناشی از ورود فاضلاب، پساب و زهاب را از جدی ترین تهدیدها برای حیات رودخانه دز برشمرد و گفت: همه مردم و متولیان باید به عنوان پاکبان و دزبان از این رودخانه ارزشمند حراست و نگهداری کنند و این مهم زمانی محقق می‌شود که عموم مردم اطلاعات و آگاهی خود در خصوص موارد زیست محیطی را افزایش دهند.

مهدی دباغ، عضو مجمع فعالان گردشگری شهرستان دزفول نیز در این همایش اظهار کرد: مجمع فعالان گردشگری دزفول متشکل از فعالان صنعت گردشگری شهرستان و علاقه مندان به این حوزه بالغ بر یک سال است که تشکیل شده و هدف آن علاوه بر معرفی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های گردشگری دزفول، آگاه سازی مردم نسبت به ظرفیت‌های شهرستان و مطالبه گری از مسئولان امر برای رفع مشکلات، موانع و توسعه حوزه گردشگری شهرستان است.

وی، رویکرد چهارشنبه‌های گردشگری را شناخت و استفاده از ظرفیت‌های موجود و به وجود آوردن فرصت‌های جدید در حوزه گردشگری دزفول برشمرد و افزود: برگزاری برنامه شب‌های فرهنگی، گردشگری دزفول در آذرماه هر سال، حضور فعال و منسجم در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران در بهمن ماه سال ۹۷، ایجاد و حفظ انسجام و اتحاد در بین حوزه‌های مختلف گردشگری در سطح شهرستان، برگزاری جشنواره نوروزگاه ۹۸و برگزاری جشنواره ملی رود دز از جمله اقدامات این مجمع طی این یک سال بوده است.

دباغ با بیان اینکه برنامه چهارشنبه‌های گردشگری دزفول از سه ماه پیش با همت این مجمع آغاز شده و مقرر شده در یکی از چهارشنبه‌های هر ماه برگزار شود، گفت: این مراسم که موضوعات مطرح شده در آن طی هر نشست متفاوت خواهد بود در واقع یک نشست عمومی با حضور فعالان و علاقه مندان به حوزه گردشگری می‌باشد که تلاش در راستای توسعه گردشگری دزفول، آشنایی بیش از پیش مردم نسبت به توانمندی‌های شهرستان در حوزه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری و اهتمام در راستای صیانت از میراث فرهنگی شهرستان از جمله اهداف اصلی آن است.

عضو مجمع فعالان گردشگری دزفول در ادامه عنوان کرد: اگر مردم توانمندی‌ها و ظرفیت‌های شهرستان را بیش از گذشته بشناسند بهترین معرف برای حضور گردشگران خواهند بود و تلاش ما این است با برگزاری چنین برنامه‌هایی علاوه بر افزایش اطلاعات و آگاهی مردم آنها را در زمینه توسعه حوزه گردشگری شهرستان مشارکت دهیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سخنرانی در خصوص قسمت‌های مختلف و ظرفیت‌های رودخانه دز از گذشته تاکنون و سرودن شعر با گویش دزفولی از دیگر آیتم‌های سومین نشست عمومی چهارشنبه‌های گردشگری شهرستان دزفول بود.

کد خبر 4669680

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =