برپایی نمایشگاه «نامرئی‌ها» در گالری والی

نمایشگاه عکس‌های امیرحسین شایگان با نام «نامرئی‌ها» در گالری والی افتتاح می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، نمایشگاه عکس‌های امیرحسین شایگان با نام «نامرئی ها» جمعه ۴ مرداد از ساعت ۱۶ الی ۲۰ در گالری والی افتتاح می‌شود و این نمایشگاه تا ۱۵ مرداد برپاست.

در استیتمنت این نمایشگاه آمده است: «ستارگان طبیعت، فلسفه زیسته عکاس است.

امیرحسین شایگان بیشتر از ماکروگراف بودن، شیفته طبیعتی است که شاعرانگی را دوست دارد. ثبت روح خاطرات که در وی با زندگی در طبیعت نه به معنای بودن در آن، بلکه با آمیختگی در آن برای یافتن چیزی که قابل رویت نیست، شکل گرفته است. این گذر معنوی از وی یک صنعت‌گر ِ شیفته طبیعت ساخته است.

وام‌دار پدر است؛ شاید برای کودکی بازیگوش، آمیختگی با طبیعت کشف ناشناخته های اندکی داشته باشد: دویدن، طی طریق کردن گسترده و زیر پاگذاشتن وسعت خاک در مقیاسی وسیع را بخواهد اما پدر او را به سمت ناشناخته‌ها در مقیاس کوچک خودش رهسپار می‌کند.

اولین درس آمیختگی با طبیعت: یافتن روح طبیعت و به دیگر کلام روح زندگی که با گذر زمان و حتی مرگ از میان نمی‌رود.

امیرحسین شایگان اولین پله را طی می‌کند و دوربین ابزاری می‌شود برای ثبت آن.

یافتن روح طبیعت وی را به این باور می‌رساند که در جزئی‌ترین ارکان طبیعت، کل هستی موجود است و هر جز تکرار کلیتی است که با چشم قابل رویت نیست جز با کل تعریف می‌شود و کل خود تکرار جز است که درون خود تمامی کل را دارد. حلقه فالکنر پیچیده‌تر می‌شود و ما از انتها به ابتدا می‌رویم و دوباره باز می‌گردیم.

در ساده‌ترین شکل آن به گفته عکاس، هر آن‌چه در طبیعت قابل دیدن است، الگویی در ریزترین شکل ممکن دارد که ما از آن بی‌خبریم.

آن‌چه این مجموعه را شایان توجه می‌سازد، انتخاب سوژه‌هایی است که به طور طبیعی مرده و بی‌روح هستند. وی یادآوری می‌کند که دلیل این کار احترام وی به طبیعت بوده است. اما رد پای آن‌چه او را به این کار رهنمود کرده است، به‌طور کامل مشهود است؛ یافتن روح زندگی که حتا بعد از مرگ هم جریان دارد.

اول جولای دو هزار و نوزده»

کد خبر 4672983

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =