کیفیت هوای خراسان جنوبی بسیار ناسالم است

بیرجند- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: بر اساس شاخص های کیفیت هوا وضعیت هوا در استان از روز گذشته همچنان در وضعیت بسیار ناسالم قرار دارد.

حسن اکبری در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین وضعیت کیفیت هوا در استان به دنبال وزش باد شدید و گرد و غبار در استان گفت: از روز گذشته وضعیت هوای سطح شهر بیرجند از وضعیت پاک یا خوب تقلیل پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه شاخص کیفیت هوا در ساعت ۱۱ امروز ۲۶۱ گزارش شده است، بیان کرد: با توجه به رده بندی شاخص کیفیت هوا این عدد وضعیت بسیار ناسالم در استان را نشان می‌دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی ادامه داد: شاخص کیفیت هوا در ساعت ۱۱ روز گذشته نیز ۲۹۰ اعلام شده است که وضعیت نسبت به روز گذشته بهتر شده است.

اکبری با اشاره به وزش بادهای شدید و گرد و غبار در شهرستان‌های خوسف، سرایان، سربیشه و نهبندان، عنوان داشت: طبق اطلاعیه هواشناسی این وضعیت تا پایان هفته نوار شرقی استان را نیز در برخواهد گرفت.

بادهای ۱۲۰ سیستان، منشأ گرد و غبار در استان

وی با بیان اینکه اوج پدیده گرد و غبار در استان مربوط به دیروز و امروز خواهد بود، اضافه کرد: امروز شرایط هوا نسبت به دیروز بهتر شده است و با توجه به کاهش غلظت گرد و غبار تا پایان هفته شرایط کیفیت هوا نیز بهتر خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه شاخص کیفیت هوا در پنج سطح رده بندی می‌شود، بیان داشت: وضعیت هوایی پاک، ناسالم برای گروه‌های حساس، ناسالم، بسیار ناسالم و خطرناک از جمله این سطح هاست که هم اکنون در حالت بسیار ناسالم قرار داریم.

اکبری یادآور شد: این شرایط کیفیت هوا نه تنها برای گروه‌های حساس از جمله بیماران قلبی و تنفسی بلکه برای سایر افراد نیز خوب نیست.

وی، منشأ این پدیده را بادهای ۱۲۰ روزه سیستان عنوان کرد و گفت: وزش این بادهای شدید در کنار از بین رفتن پوشش گیاهی، کاهش رطوبت خاک ناشی از خشکسالی‌های ۲۰ ساله در استان و به دنبال آن افزایش سستی خاک سبب تشدید پدیده گرد و غبار در خراسان جنوبی شده است.

کد خبر 4673283

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =