نظارت مستمر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار بر عملکرد دستگاه ها

دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار، با اشاره به نظارت های مستمر ستاد ملی مقابله با گردو غبار طی دو سال گذشته بر عملکرد دستگاه‌ها، گفت: این نظارت‌ها منجر به همگرایی اقدامات شده است.

به گزارش  خبرگزاری مهر، علی محمد طهماسبی بیرگانی با اشاره به انتقاد وارد شده به نحوه نظارت سازمان حفاظت محیط زیست بر عملکرد دستگاه‌ها در حوزه گردوغبار در برخی از رسانه ها گفت: این سازمان بر اساس ماده یک آیین نامه اجرایی آمادگی مقابله با پدیده گردوغبار و اصلاحیه آن در قالب ستاد ملی مقابله با پدیده گردوغبار، مسئول تبیین سیاستگذاری و ارایه راهکارهای اجرایی در سطح ملی و منطقه‌ای و نظارت و پیگیری اجرای برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت موضوع آیین نامه است.
 
وی با اشاره به اینکه ستاد ملی مقابله با گردوغبار تاکنون بیست و دو جلسه کمیته ملی، یازده جلسه کارگروه تخصصی، تشکیل‌کارگروه‌های استانی به ریاست معاونت امور عمرانی استانداران سراسر کشور برگزار شده است، گفت: این ستاد انجام مطالعات منشاء‌یابی داخلی به عنوان مرجع تعیین اولویت‌های ملی اقدامات مقابله با پدیده گردوغبار، آغاز مطالعات تدوین برنامه اقدام استان‌ها برای آمادگی و مقابله با این پدیده و نیز آغاز مطالعات منشاءیابی خارجی، طیف گسترده‌ای از اقدامات را برای تجهیز سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کشور برای آمادگی و مقابله با پدیده گردوغبار فراهم ساخته است. 

طهماسبی تصریح کرد: از سوی دیگر و طی دو سال گذشته و به دلیل عدم تکافوی اعتبارات دولتی مرتبط با مقابله با گردوغبار، تأمین اعتبار از محل صندوق توسعه ملی مورد درخواست و پیگیری این ستاد قرار گرفته و با نظر موافق مقام معظم رهبری منجر به اجرای عملیات اجرایی گسترده در مناطق مختلف کشور شده است.

دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار افزود: سازمان‌حفاظت محیط زیست با همکاری سایر دستگاه‌ها، مجموعه اقداماتی را با محوریت عملیات تثبیت بیولوژیک، به انجام رسانده و در سطح کشور قریب به ۵۰۰ هزار هکتار انواع عملیات اجرایی پیشگیرانه، اصلاحی و احیایی و تنها در استان خوزستان بیش از یکصد هزار هکتار عملیات تثبیت بیولوژیک صورت پذیرفته است.

 انجام نظارت عالیه از این اقدامات طی دو سال گذشته از سوی ستاد ملی مقابله با گردوغبار منجر به همگرایی اقدامات به سمت عملیات اجرایی موثر و پرهیز از اقدامات پرهزینه و کم اثر شده است و این اقدامات همچنان در حال پیگیری و اجرا بوده و در سال جاری نیز این مهم به بیش از ۱۵ استان کشور تسری خواهد یافت.

وی در خصوص انتشار اخبار در خصوص صدور مجوز انتقال آب و خشک شدن تالاب‌ها در رسانه ها گفت: از زمان آغاز به کار دولت‌های یازدهم و دوازدهم هیچ‌گونه مجوزی برای مطالعه و اجرای طرح‌های انتقال بین حوضه‌ای صادر نشده است، لازم به تبیین است که توجه به حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب‌ها به عنوان بخش حیاتی از اکوسیستم‌های آبی به عنوان یکی از ضروریات مدیریت سرزمین مورد عنایت دولت تدبیر و امید بوده و در همین راستا قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب‌ها بر مبنای لایحه پیشنهادی دولت در سال ۱۳۹۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.

طهماسبی تصریح کرد: مطابق با ماده ۲ قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالابها موظف به تعیین نیاز آب محیط زیستی تالا¬ب¬ها و وزارت نیرو مکلف به تامین آن است. 

لذا صیانت از تالاب‌ها و تامین حقابه آنها برای جلوگیری از تبعات ناشی از خشکیدگی تالابها از جمله برخاستن گردوغبار و از دست رفتن معیشت و سلامت جوامع ساکن در محدوده تالاب ها، نیازمند ایجاد وفاق میان همه سازمان‌ها و ارگان‌های موثر و متاثر است.

وی خاطر نشان کرد : با این حال طی سنوات اخیر سازمان حفاظت محیط زیست به میزان اعتبارات تخصیص یافته و با هدف بهره‌گیری حداکثری از این اعتبارات، نسبت به اولویت‌بندی و انجام عملیات اجرایی احیای تالاب‌ها از جمله عملیات لایروبی، احیای انهار و مسیل‌ها، آزادسازی حریم‌ها و ... اقدام کرده است که خوشبختانه با توجه به متقدم بودن این فعالیت‌ها نسبت به وقوع سیلاب بهار ۱۳۹۸ منجر به تسهیل ورود سیلاب به تالاب ها و آبگیری مناسب آنها در مدت زمان یاد شده شد. 

طهماسبی تصریح کرد: در مجموع این ستاد با تلاش مضاعف و با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های موجود، توان خود را به ارتقا وضعیت کشور در آمادگی و مقابله با اثرات مخرب پدیده گردوغبار معطوف ساخته است و امید دارد که از همکاری و هم‌افزایی سایر دستگاه‌های موثر و مرتبط بهره‌مند شود.

کد خبر 4679588

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =