عزم ملی مبارزه با قاچاق کالا در کشور ایجاد شده است

اهواز - نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: عزم ملی و نهضت مبارزه با قاچاق کالا در کشور ایجاد و دستگاه‌های نظارتی با جدیت ورود کرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر خجسته ظهر امروز چهارشنبه در حاشیه بازدید از گمرک بندرامام اظهار کرد: مقام معظم رهبری همواره تأکید فراوانی بر رسیدگی به موضوع قاچاق و کنترل گمرکات دارند و ما نیز این موضوع را به صورت جدی در دستور کار قرار داده ایم.

وی افزود: در حال حاضر توانمندی بسیار بالایی در گمرکات وجود دارد و نیروهای متخصص و خوبی مشغول به کار هستند که با این افراد متدین وظیفه خود را به نحو احسن اجرا می کنند.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تصریح کرد: از زمین، آسمان و دریا ورود کالای قاچاق را مشاهده می کنیم که در حال حاضر سال هاست در این زمینه ورود پیدا کرده ایم؛ تاکنون از ۸۵ درصد گمرکات کشور بازدید داشته ایم.

وی بیان کرد: تاکنون تمامی راه‌های ورود قاچاق را شناسایی و با متخلفان برخورد کرده و آنها را به قوه قضاییه معرفی کرده ایم.

خجسته اضافه کرد: یک هزار و ۱۲۸ کانتینر قاچاق که به کشور وارد شده بود و از سوی خیلی افراد هم انکار می شد ولی اثبات کردیم و اکنون از بندر عباس جریمه های سنگینی برای خاطیان تعیین شده است.

وی خبر داد: با توجه به ورود فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و کمیسیون اصل ۹۰ با تمام قدرت به موضوع قاچاق ورود و حساسیت بالایی ایجاد کرده‌ایم و موضوع قاچاق را به صورت جدی دنبال می‌کنیم.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: رونق تولید با قاچاق کالا در تضاد است و به نابودی اشتغال منجر می شود و همین امر باعث شد که موضوع قاچاق را در دستور کار جدی قرار دهیم.

وی عنوان کرد: تمامی افراد ذی نفوذ که از رانت استفاده کرده بودند را شناسایی، به مراجع قضایی معرفی کرده ایم و همچنان به دنبال این افراد هستیم.

خجسته گفت: روند کاهش قاچاق کالا کاملا ملموس است و تاکنون ۷۰ درصد از ورود کالای قاچاق جلوگیری کردیم اما هیچگاه منکر ورود قاچاق به کشور نمی شویم.

وی افزود: تمامی این موارد را با رئیس قوه قضائیه مطرح و طی برگزاری جلسات متعدد بی شک در ماه‌های آینده اقدامات خوبی در زمینه مبارزه با قاچاق کالا صورت می دهیم.

وی گفت: در گذشته شیشه خورده به اسم کریستال وارد کشور می‌کردند که همه آنها شناسایی و پارچه های نفیس از کشورهای مختلف وارد کشور می شد.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: کارکنان گمرک در خوزستان مسئولیت های خود را به خوبی انجام می‌دهند اما مافیایی هستند که در این زمینه ورود کرده و ما نیز به دنبال همان افراد هستیم.

خجسته بیان کرد: در ماه های آینده سعی داریم ورود کالای قاچاق به کشور را به حداقل برسانیم تا بتوانیم منویات رهبر معظم انقلاب را اجرایی کنیم.

وی افزود: عزم ملی برای مبارزه با غارتگران بیت المال آغاز شده و در آینده ای نزدیک خبر های بسیار خوبی را در این زمینه انتشار می دهیم.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: برای ورود کالاها به کشور از دولت خواسته ایم که برنامه دقیقی به ما ارائه دهد اما تاکنون ارائه نشده و در حال حاضر پیگیر ورود کالاهای اساسی به کشور هستیم.

وی یادآور شد: از میان ۱۰ هزار شرکت وارد کننده کالا یک هزار و ۷۰۰ شرکت صورت حساب مالی مناسبی ارائه نداده و بر اساس وظیفه بررسی می کنیم که چه افرادی پشت پرده هستند.

خجسته تصریح کرد: اکنون اگر حجم سنگینی از کالای اساسی وارد کشور می‌شود به همین دلیل است که برخی از این شرکت‌ها متوجه شده‌اند که ما عملکرد آنها را مورد بررسی جدی قرار داده ایم.

وی بیان کرد: از دولت به خصوص رئیس‌جمهور خواستاریم که حساسیت بیشتری بر ورود کالا به کشور و همچنین موضوع قاچاق داشته باشند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در بسته کالاهای اساسی گم شده که در حال پیگیری آن هستیم؛ ۱۹ میلیارد دلاری که وجود داشته نیز ۹ میلیارد دلار آن باید تعیین تکلیف شود.

خجسته تصریح کرد : از وزارتخانه‌های مختلف به خصوص وزارت اقتصاد، تعاون، کشاورزی و صمت نظارت کنند و اگر چنانچه این ابهامات را مشخص نکنند لیست مورد نظر در اختیار قوه قضاییه است که آنچه از بیت المال غارت شده افشا می شود.

وی همچنین در خصوص بازدید از بندر امام خمینی گفت: بازدید های علنی و غیر علنی در گمرکات و بنادر کشور همواره در دستور کار ما قرار دارد و عملکرد نیروهای گمرک در بندرامام خمینی(ره) قابل قبول بوده اما نیروهای تخصصی در بدنه گمرکات مشغول فعالیت های خاص خود هستند که موارد مختلف را به ما گزارش می‌دهند.

وی گفت: هیچگاه تصور نشود که در گمرکات فساد مالی وجود دارد اما افراد خاصی هستند که از این فضا سوء استفاده می کنند؛ کار ما با دانه درشتان و همان هایی که با رانت بیت المال را غارت می‌کنند، کار داریم.

وی در پایان گفت: گزارش دقیقی از بازدیدهای خود از بنادر خوزستان را به زودی به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ارائه خواهیم داد.

کد خبر 4681567

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =