زمینه وقوع جرم در خانواده زندانیان پنج برابر افراد عادی است

رئیس سازمان زندان ها با تاکید بر توجه به خانواده زندانیان، گفت: زمینه وقوع جرایم در این خانواده ها پنج برابر افراد عادی است.

به گزارش خبرنگار مهر، اصغر جهانگیر، با اشاره به ضرورت حمایت از خانواده زندانیان گفت: الگوعای بزهکاری در این خانواده ها شکل گرفته است و فرزندان این خانواده ها زمینه ایجاد جرم پنج برابر افراد عادی در آنها فراهم شده است.

وی افزود:کار مجموعه انجمن حمایت از خانواده زندانیان یک کار حمایتی برای مصون سازی جامعه است.

رئیس سازمان زندان ها تصریح کرد: هنرمندی این نیست که کسی جرمی انجام داد سریعاً بازداشت و محاکمه شود بلکه این است افراد این چنینی زمینه بازگشت به جامعه را داشتند و این منوط به بودن در کنار خانواده است.

وی با عنوان این مطلب که برخی از خانواده زندانیان از هم پاشیده نیستند بلکه تحت فشار هستند، افزود: عوامل متعددی ممکن است زمینه وقوع جرایم را در هر جامعه ای به دنبال داشته باشد. مهم ترین بحث این است که اگر جرمی در جامعه ای رخ دهد اولین عاملی که زمینه آن را ایجاد می کند چیست، چه زمانی شروع بزهکاری است. اگر این زمان را به عقب بندازیم کار مهمی است. 

جهانگیر ادامه داد: وقتی به خانواده زندانیان نگاه می کنیم می بینیم یکی از این خانواده ها، خانواده هایی هستند که با فروپاشی روبرو می شوند لذا باید بدانیم که اگر فردی وارد زندان می شود خانواده اش در چه شرایطی قرار می گیرد. شروع بزهکاری ممکن است با یک خبر یا موقعیت یا فرصت آغاز شود. 

رئیس سازمان زندان ها با بیان اینکه در سال ۹۷ بیش از ۶۷ هزار نفر از خانواده های زندانیان تحت پوشش قرار گرفتند، گفت: امسال به دلیل مشکلاتی که در جامعه وجود دارد این قشر نیازمند کمک بیشتر هستند.

وی با بیان این مطلب که سالیانه ۲۰ میلیارد تومان به خانواده زندانیان کمک می شود و بیش از ۱۰ میلیارد تومان سالانه به خود زندانیان نیازمند کمک می شود، افزود: سالانه به ۱۲ هزار نفر از فرزندان زندانیان کمک تحصیلی می شود.

جهانگیر همچنین بر تلاش بر کاهش طلاق در خانواده زندانیان تاکید کرد و گفت: سال گذشته بیش از 60 هزار نفر از کسانی که خانواده زندانیان بودند شناسایی و در ارتباط با آسیب‌های اجتماعی همچون طلاق مصون‌سازی شدند. همچنین سال گذشته تعداد زیادی از دانش‌آموزان خانواده‌های زندانیان نیازمند که ترک تحصیل کرده بودند شناسایی و پشت میزهای مدرسه بازگردانده شدند.

رئیس سازمان زندان ها، از ارائه طرحی به رئیس قوه قضائیه درباره ارتکاب جرم خبر داد و افزود: در این طرح که در راستای کاهش جمعیت کیفری تدوین شده، پیش‌بینی شده است متهمانی که وثیقه یا کفیل ندارند بی‌جهت وارد زندان نشوند و به آنان مهلتی برای ارائه وثیقه یا کفیل داده شود.

کد خبر 4685633

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =