خبرنگاران نقطه امید برای مظلومان هستند

کرمان - امام جمعه کرمان گفت: خبرنگار واقعی یک نقطه امید برای بسیاری از افرادی است که حقشان تضعیف می‌شود و مظلوم هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسن علیدادی سلیمانی شنبه شب در نشست صمیمی با اصحاب رسانه بیان داشت: جامعه خبرنگاری، جامعه‌ای ارزشمند، دلسوز و وظیفه محور است لذا کسی که قدم در این عرصه می‌گذارد یکسری علاقمندی‌ها و دغدغه‌ها دارد که در جامعه وجود دارد.

وی ادامه داد: ما به عنوان انسان نسبت به اتفاقات جامعه پیرامون خود مسئول هستیم و ماموریت‌هایی داریم که در ارتباط با حرفه خبرنگاری این موضوع می‌تواند به بهترین نحو ممکن انجام شود به همین دلیل هر چه مسئولیت‌ها در این شغل نادیده گرفته شود به همان اندازه از جایگاه واقعی فاصله خواهد گرفت.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان گفت: اولین ویژگی یک خبرنگار دیانت است لذا خبرنگار تنها باید به رضایت خداوند توجه کند و هنگامی که در همه زمینه‌ها به این موضوع توجه کند قلم و زبان او کارآمد خواهد بود.

علیدادی سلیمانی اظهار داشت: اولین شرط خبرنگار تدین و سپس شجاعت است، خبرنگار باید فوق العاده شجاع، پرقدرت و پرتوان باشد و جرات انتقال خبر واقعی را داشته باشد لذا شاید خیلی های سعی در اثر گذاری یا منصرف کردن او را داشته باشند.

امام جمعه کرمان تصریح کرد: خبرنگار باید دیانت یک خبر را حفظ کند و در آن کوچکترین خلافی نباشد و حقیقت منتقل شود. این کار ممکن است برای او هزینه بر باشد یا ترس برای انتقال آن و دردسرهایی داشته باشد که در اینجا صفت شجاعت می گوید وقتی شغلی را پذیرفتید باید با شجاعت در حوزه وظایفت انجام وظیفه کنید البته شجاعت به این معنا نیست که هر خبری برای هر مخاطبی به صورت باز گفته شود.

علیدادی سلیمانی گفت: شرط دیگری که برای خبر لازم می‌باشد مصلحت است، گاهی حقیقت سخنی راست و حقیقی است اما مصلحت در نقل آن نیست، لذا برخی بزرگان می گویند هر راستی را وظیفه ندارید بگویید اما هر وقت صحبت می کنید راست بگویید.  

وی با اشاره به اینکه خبرها دو دسته قابل انتشار و غیرقابل انتشار هستند، افزود: مصلحت با دیانت کاملا هماهنگ است دین دستور می دهد که باید به مصلحت ‌ها در کنار انتشار اخبار نگاه کنیم.

امام جمعه کرمان افزود: مساله مهم دیگر دقت و وسواس در مورد خبر است چرا که گاهی خبر راست است اما در کمال بی دقتی به خبر خلاف واقع تبدیل می شود و نیاز به اصلاحیه دارد در حالی که اثر آن خبر با اصلاحیه از بین نمی رود. اگر این مسائل رعایت شود خبرنگاری یکی از شریفترین شغلهاست.

وی ادامه داد: در مقابل شما خبرگزاری‌هایی قرار دارند که این حدود را رعایت نمی‌کنند و جبهه مقابل و عمدتا معاند و دشمنند که بی رحمانه خبرهایشان را نقل می‌کنند و تلاش می کنند خلاف واقع را در قالب واقعیت جلوه دهند لذا آنها هنر خود را در این می دانند که برای بزرگ کردن خلاف واقع آن را در داخل واقعیت ها  بگنجانند که بسیار بی رحمانه است. 

علیدادی سلیمانی گفت: جامعه خبرنگاران رقبایی دارند که بی‌رحمانه در پی بیان کردن اخبار خلاف واقع و آن چه خود می‌خواهند هستند رقبایی که دشمن هستند.

وی یادآور شد: شما می‌خواهید به جامعه انسانی خدمت کنید ،  ظلم ستیز و در عین حال تکلیف محور باشید که اتفاقا دشمنانتان بیشتر می‌شود آنها می‌خواهند دایره نفوذشان را بیشتر کنند و با همان تخصص به جنگ شما می‌آیند.

امام جمعه کرمان تصریح کرد: پس شما نه تنها که کار خبری را انجام می‌دهید لذا در ارتباط با این افراد و در مقابله با آنها قرار دارید که زاویه دید دیگر است.

وی ابراز داشت: خبرنگار واقعی یک نقطه امید است برای بسیاری از افرادی که حقشان تضعیف می‌شود و مظلوم هستند نمونه‌اش در عهدنامه مالک اشتر می بینید با همه اینها شما می‌خواهید از مظلوم دفاع کنید.

علیدادی سلیمانی گفت: قدرت خبرنگاران حوزه نفوذ آنها است که می‌تواند در راهی قرار گیرد که غیر از دنیا برای آخرت هم باشد لذا خبرنگاری شغل مهم و فوق العاده حساس است که بی نهایت می‌تواند به جامعه کمک کند که اگر درست خدمت کند دنیای خوب و آخرت آبادی برای خودش درست خواهد کرد بنابراین باید حب و بغض‌ها از حوزه ماموریت خبرنگار بیرون رود.

وی افزود: این شغل باظرافت با کمال و با انگیزه برای دیگران است که باید به درستی معرفی شود.

کد خبر 4689638

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =