اقبال مردم با شهادت امام حسین(ع)  به اهل بیت(ع) زیاد شد

حجت الاسلام سیدحسین مومنی گفت: اقبال مردم به اهل بیت(ع) با شهادت امام حسین(ع) جرقه ای خورد و زیاد شد، در صورتی که قبل از این چنین نبود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سیدحسین مومنی، استاد حوزه علمیه قم، پنج شنبه ۱۷ مردادماه طی سخنانی در مراسم عزاداری شهادت امام باقر(ع) که در یکی از هیئت های مذهبی محله زیبا میدان خراسان تهران برگزار شد، با تسلیت شهادت پنجمین امام شیعیان به نقش امام باقر(ع) در ترویج تشیع اشاره و گفت: علامه طباطبایی یک روز در سر کلاس شروع به گریه کردند و شاگردان علت را از علامه پرسیدند، که علامه گفت: یک روز در حال تحقیق در روایات و احادیث بودم و در بین احادیث و روایات فقط ۱۰ روایت فقهی از ابی عبدالله الحسین(ع) مشاهده کردم و دیگر روایاتی نبود، با مشاهده این تعداد روایات به این پی بردم که مردم در آن زمان حتی برای پرسیدن روایات فقهی خود به امام حسین(ع) مراجعه نمی کردند.

وی ادامه داد: با شهادت امام حسین(ع) جرقه ای خورد و اقبال مردم به اهل بیت(ع) زیاد شد، در صورتی که قبل از این چنین نبود و نظر علامه طباطبایی نیز همین عدم اقبال مردم به اهل بیت(ع) را نشان می دهد. با شهادت امام حسین(ع) این اقبال ایجاد شد و امام سجاد(ع) نیز از موقعیت استفاده نمودند و شروع به تربیت شاگردانی برای ترویج شیعه و اهل بیت(ع) نمودند.

امام باقر(ع) موسس انقلاب فرهنگی و انتقال دهنده علوم اهل بیت(ع)

این استاد حوزوی با اشاره به اقدامات امام باقر(ع) اظهار کرد: بعد از امام سجاد(ع) این کار تبلیغی و فرهنگی را امام باقر(ع) برعهده گرفتند و امام باقر(ع) موسس انقلاب فرهنگی و انتقال علوم اهل بیت(ع) هستند و بعد از ایشان هم توسعه این کار عظیم را امام صادق(ع) برعهده داشتند.

حجت الاسلام مومنی با اشاره به ویژگی های شیعه واقعی از منظر امام باقر(ع) بیان کرد: روزی امام باقر(ع) به شخصی گفت: مبادا غرور شما را بگیرد که شیعه و محب ما هستند، در صورتی که شیعه دارای اوصاف و ویژگی هایی است که این ویژگی ها را در خود دیدید، آنگاه بدانید که شیعه و محب ما هستید و گرنه اصلا شیعه نیستید.

وی ادامه داد: در این زمینه از امام باقر(ع) روایتی بیان شده که نشانه و ویژگی های شیعه و محبت به اهل بیت(ع) در آن بیان شده است و این روایت در کافی شریف، جهاد النفس و بحار الانوار آمده است و حدیثی مفصل و معتبر است.

این استاد حوزوی با برشمردن این ویژگی های شیعه از منظر امام باقر(ع) بیان کرد: در این روایت درباره ویژگی های شیعه واقعی آمده که یکی از ویژگی ها شیعه ما این است که نسبت به همسایه، نیازمند، یتیم بی تفاوت نیست و به اندازه توانی که دارد، مشکل آنها را برطرف می کند.

وی ادامه داد: شیعه باید اهل ارتباط با دیگران باشد و مشکلات دیگران را در حد توان خود حل کند. یکی از دوستان تعریف می کرد که ما ماهی دو بار هیئت ماهیانه در منزل خود تشکیل می دهم که در یک جلسه همه اقوام خانم را دعوت می کنم و در جلسه بعد همه اقوام خودم را دعوت می کنم و در این جلسه به تلاوت قرآن، نماز جماعت و سخنرانی و روضه خوانی می پردازیم و در پایان هم دور هم شام می خوریم و بدین نحو همه صله رحم خانوادگی انجام می دهیم و همین اینکه نام و یاد اهل بیت(ع) را ارج داده و ترویج می کنیم. بنابراین ما باید از احوال یکدیگر با خبر باشیم و از هم دوری نکنیم.

لزوم آبادانی مساجد

این خطیب حوزوی با اشاره به لزوم آبادی مساجد در تهران گفت: مساجد تهران باید آباد شود و مرکزی برای حضور و اجتماع مردم و شیعیان گردد و یک سنگر قوی و تاثیر گذار شود. مسئولین اگر می خواهند در تهران تحول فرهنگی ایجاد کنند، نباید به ائمه جماعات مساجد مسئولیت دهند تا ائمه جماعات مساجد بی دغدغه در مسجد حضور داشته باشند.

حجت الاسلام مومنی امانت داری را از دیگر ویژگی های شیعه دانست و بیان کرد: امام باقر(ع) در ادامه این روایت امانت داری را از دیگر ویژگی های شیعه برشمردند و شیعه را امین و امانتدار دانسته اند. گاهی به انسان یک شی را به امانت می سپارند و گاهی هم یک حرف را به انسان امانت می گویند و گاهی نیز شاید یک عیب از فردی را ببینید و می گویند این نیز امانت نزد خودت باقی بماند.

وی ادامه داد: این نظام اسلامی، این قرآن کریم، این جوانان و پدر و مادرها همه امانت هستند و ما باید امانت دار خوبی باشیم. بنابراین یک شیعه باید در این موارد امانت دار باشد و آن را حفظ کند و به کسی نگوید.

این استاد حوزوی به دیگر ویژگی شیعه اشاره و اظهار کرد: ویژگی دیگر شیعه این است که اهل احترام به والدین خویش باشد، نه فقط در زنده بودن بلکه بعد از مرگ پدر و مادر نیز به آنها احترام کند و سر قبر آنها برود. گاهی انسان بعد از مرگ والدین گرفتار عاق والدین می شود.

وی ادامه داد: در وادی السلام دیدم حضرت آیت الله جوادی آملی سر قبر مادرشان بودند و داشتند سنگ قبر مادر را می شستند. شب جمعه و روز جمعه دستور هم داریم که سر قبر اموات خود بروید و برای آنها خیرات کنید.

رفع مشکلات با خیرات برای والدین از دنیا رفته

حجت الاسلام مومنی خاطر نشان کرد: اگر در زندگی مشکلی دارید و یا برای بچه های شما مشکلی پیش آمده سعی کنید سر قبر بزرگان خود پدر و مادر و پدر بزرگ و مادر بزرگ خود بروید و برای آنها خیرات کنید که آنها برای شما دعا می کنند.

وی ادامه داد: من خودم پدربزرگ پدری خویش را ندیده بودم، اما همیشه سر قبرش می روم و برای او فاتحه می خوانم و مشهور بود که به ایشان در زمان حیاتش آقا جان می گفتند و من سر قبرشان یک روز گفتم که آقاجان برای سید حسین هم دعا کنید، که بعد پدرم ایشان را در عالم معنا دیده بود که گفتند به سید حسین بگویید ما برای شما هم دعا می کنیم. پس تا می توانید برای حل مشکلات خود و فرزندانتان برای بزرگان خود که فوت شده اند خیرات کنید.

امام باقر(ع) شاهد کوچک کربلا

حجت الاسلام مومنی امام باقر(ع) را شاهد حادثه دلخراش کربلا در دوران کودکی دانست و گفت: امام باقر(ع) در دوران حیات و امامت خود شاگردان زیادی داشتند و مورد احترام بودند اما در دوران کودکی امام شاهد صحنه های دلخراش کربلا و شهادت و اسارت بودند و این صحنه ها تا آخرت حیات حضرت در ذهن ایشان بود.

وی ادامه داد: حوادث دلخراش در دوران کودکی شدیدا در کودک تاثیر می گذارد و والدین باید در این زمینه دقت داشته باشند که کودک صحنه دلخراشی را مشاهده نکند. حتی گفته اند سر بریدن گوسفند را کودک نباید ببیند که اثر سوء در او دارد.

این استاد حوزوی با انتقاد از آوردن کودکان شهدا به معراج شهدا گفت: متاسفانه در معراج شهدا شاهد این هستیم که گاهی کودک یک شهید را بر سر تابوت پدرش می آورد و جنازه او را نشان کودک می دهند که این کار غلطی است و نباید کودک را آنجا ببرند و جنازه پدر را به او نشان بدهند که آثار بدی در روحیه او ایجاد خواهد کرد.

کد خبر 4689980

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =