بورسیه ادبی حافظ اعطا می شود/تاسیس «مدرسه ادبی حافظ»

شیراز- کورش کمالی سروستانی از اعطای بورسیه ادبی حافظ به ۳۰ نفر از علاقه‌مندان واجد شرایط خبر داد.

پس از انتشار خبر فراخوان ثبت نام بورسیه ادبی حافظ، کوروش کمالی سروستانی، عضو هیات موسس و هیات امنای موسسه آموزش عالی حافظ شیراز به خبرنگار مهر، گفت: در راستای توسعه فرهنگی و ادبی در کشور و توجه به دغدغه ها و نگرانی های موجود درباره وضعیت زبان و ادبیات فارسی که قرنهای متمادی با خامه جان شاعران نامی، حراست و نگاهبانی شده و باشکوهی تمام به ما سپرده شده، از یک سوی و نیز برای حفظ حرمت این زبان و  ترغیب دلباختگان و ترویج زبان و ادبیات فارسی، در دیاری که از دیرگاهان تاریخ مکتوب تا کنون، گرانیگاه ادب و زبان دیرزیست و نژاده فارسی بوده، موسسه آموزش عالی حافظ در اندیشه فراهم سازی تسهیلات بورسیه و امکان تحصیل رایگان علاقه مندان مستعد، در مقطع کارشناسی زبان و ادبیات فارسی است.

وی افزود: بر این باوریم که با پدیداری شرایط مناسب برای امکان تحصیل رایگان علاقه‌مندان مستعد، فارغ از بسیاری از دغدغه های صوری، می توان به شناسایی و باروری استعدادهای پنهان، برای گسترش بیشتر آموزش زبان و ادبیات فارسی که  آبشخور حیات فرهنگی ماست، دست یافت.

این پژوهشگر، گام بعدی این فرآیند را تاسیس «مدرسه ادبی حافظ» خواند و گفت: در ادامه این روند نیز ، در آینده نزدیک، با تاسیس «مدرسه ادبی حافظ»،  دانش، توان و  تخصص این دانش آموختگان و دانش پژوهان نخبه در زمینه های مختلف آموزش، نگارش،تولید و خلاقیت های ادبی و ....مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت که خود گامی در جهت توسعه زبان و ادبیات فارسی خواهد بود.

وی سپس به اهمیت توسعه آموزش زبان و ادبیات فارسی اشاره کرد و گفت: ادبیات فارسی به گونه کاربردی، به عنوان میراثی غنی در فرهنگ ایران زمین مانا شده است؛ این مانایی ثمره فرآیندی سترگ است که با پیمودن فراز و فرودهای راهی به قدمت چندین سده، بارور شده است، به گونه ای که در جهان، هویت و اصالت خود را بازیافته و آشکارا نموده است که بی شک ایستایی در  چنین جایگاهی را مرهون و مدیون درخشش ستارگان بی بدیل خود،  فردوسی، خیام، سعدی، حافظ ، مولانا و  دیگر بزرگان است. 

کمالی سروستانی، افزود: زبان و ادب فارسی اگر چه از دیرگاهان تاریخ تا به امروز حوادث پر شماری را از سر گذرانیده، اما به مدد غنای زبانی و ادبی خود، در برونداد خلق حماسه های سترگ و بالیدن ریشه ها و علایق ملی و یا سرودن حدیث اصالت عرفانی و  ایرانی، پایداری و حیات خود را حفظ کرده است. زبان و ادب فارسی آیینه فرهنگ ملت و نشانه هویت و همبستگی ملی ماست.

مولف کتاب «یکی قطره باران، گزیده متون ادب فارسی» با اشاره به نقش زبان و ادبیات فارسی در جهان گفت: اقبال مردمان گوشه و اکناف جهان، به فراگیری نوای گوش نواز این زبان و آموزه های هنری و ادبی آن،نشان از دل انگیزی، غنا و پویایی این زبان دارد؛ بر این اساس ما نیز به آرزومندی فرزندانی خلف برای این میراث سترگ، می کوشیم تا "ادب زنده داریم ما نیز هم...!". 

به گزارش خبرنگار مهر، موسسه آموزش عالی حافظ شیراز، از علاقه مندان دریافت این بورسیه، دعوت کرده تا جهت نام نویسی و ارایه مدارک خود، از تاریخ ۲۶ مردادماه تا ۶ شهریورماه ۱۳۹۸ به آموزش موسسه، واقع در خیابان نشاط شیراز،  مراجعه کنند.

کد خبر 4693819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =