سرشماری پستانداران جزایر دریاچه ارومیه/گوزن ایرانی در خطر انقراض

ارومیه – از ماه آینده سرشماری پستانداران ساکن در چهار جزیره دریاچه ارومیه با هدف حفظ و صیانت از گونه با ارزش در معرض خطر گوزن زرد ایرانی، قوچ و میش ارمنی آغاز می شود.

خبرگزاری مهر- گروه استانها: پارک ملی دریاچه ارومیه به خصوص جزایر آن به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی و نیز شرایط اقلیمی مساعد در دنیا بزرگترین زیستگاه گوزن زرد وحشی و بزرگترین خاستگاه خالص ترین نژاد قوچ و میش ارمنی است.

در این استان تاکنون ۵۸ گونه پستاندار شناسایی شده و آذربایجان غربی از نظر تنوع پستانداران دارای رتبه دوم کشوری است، به علت اهمیت ملی، منطقه ای و بین المللی زیستگاههای حیات وحش و به منظور حفظ تعادل اکولوژیکی و اهمیت و نقشی که حیوانات و پرندگان در زنجیره حیات طبیعی ایفا می کنند،

در حال حاضر کانون هایی از استان آذربایجان غربی به عنوان مناطق حفاظت شده شناسایی شده تا اقدامات لازم جهت جلوگیری از شکار بی رویه و انقراض نسل وحوش موجود در آن ها به عمل آید که یکی از این کانونها جزایر زیبای دریاچه ارومیه است.

به منظور تأمین امنیت جانوران پنج منطقه نیز از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان منطقه شکار ممنوع اعلام شده است که شامل دره شهیدان بین ارومیه و اشنویه، زورآباد خوی، آغ گل ماکو، دشت بیان شاهین دژ و نیزارهای کوه قیط میمند شهرستان نقده است.

این مناطق زیستگاه انواع پرندگان و پستانداران بوده و موجب شده تا آذربایجان غربی جزو مهمترین زیستگاه های گوزن زرد ایرانی و قوچ و میش ارمنی در کشور و منطقه باشد.

سرشماری پستانداران جزایر دریاچه ارومیه ماه آینده اجرا می شود

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از اجرای سرشماری پستانداران ساکن جزایر دریاچه ارومیه از ماه آینده خبر داد و گفت: برنامه سرشماری در چهار جزیره اسپیر، آرزو، اشک و کبودان دریاچه ارومیه اجرا می شود.

امید یوسفی با بیان اینکه این برنامه سرشماری با هدف سرشماری آخرین جمعیت قوچ و میش ارمنی و گوزن زرد ایرانی اجرایی می شود افزود: با وجود اقدامات حفاظتی در سالهای اخیر هنوز این گونه های با ارزش جانوری در معرض خطر انقراض قرار دارند.

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی ادامه داد: در این سرشماری ۳۰ نفر از نیروهای محیط بان، کارشناسان محیط زیست و افراد علاقمند به حیات وحش حضور دارند و در مدت سرشماری حضور مستمر خواهند داشت.

وی با اشاره به ادامه بحران زیست محیطی دریاچه ارومیه افزود: با کم شدن میزان آب دریاچه ارومیه در حال حاضر شاهد متصل شدن جزایر دریاچه به هم هستیم که این امر موجب شده تعدادی گوزن زرد ایرانی به جریزه کبودان رفته و نیز قوچ و میش نیز به جزیره اشک بیایند.

یوسفی وی با اشاره به تدوین برنامه مدیریت گوزن زرد ایرانی عنوان کرد: برای خروج این گونه شاخص از لیست گونه‌های در معرض انقراض این برنامه تدوین شده و مراحل نهایی را طی می‌کند و بر اساس این برنامه اقدامات حفاظتی و نیز ازدیاد جمعیت آن در کنار فراهم کردن شرایط حیات مناسب در دستور کار ویژه قرار می‌گیرد.

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی بیان اینکه بر اساس آخرین سرشماری در سال ۹۴ جمعیت گوزن زرد ایرانی ۱۶۶ راس بود که به دلیل حضور شغال و پلنگ و برخی تهدیدات زیست محیطی پیش بینی می شود جمعیت گوزن زرد ایرانی کاهش داشته باشد.

جمعیت قوچ و میش ارمنی جزایر دریاچه ارومیه ۱۵۰۰ راس تخمین زده می شود

وی آخرین جمعیت قوچ و میش ارمنی ساکن در جزایر دریاچه ارومیه را ۱۵۰۰ راس اعلام و خاطرنشان کرد: همچنین پیش بینی می شود جمعیت قوچ و میش ارمنی ساکن در جزایر دریاچه ارومیه تغییری نداشته باشد.

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اضافه کرد: در این سرشماری سایر پستانداران از جمله خرس قهوه ای، انواع خانواده گربه سانان، شغال و گرگ و سایر جانداران نیز  شناسایی می شوند.

وی در خصوص قوچ و میش ارمنی و خطر انقراض این گونه با ارزش عنوان کرد: گونه قوچ و میش ارمنی ۱۰ تا ۱۳ سال عمر می‌کند و به دلیل اینکه در زمان‌های گذشته در مرز ایران و ارمنستان می‌زیست به قوچ ارمنی معروف است.

یوسفی افزود: تب برفکی بیماری ویروسی و بسیار واگیردار دام‌های زوج سم است و در دام‌های اهلی و حیات وحش دیده می‌شود؛ تلفات این بیماری در حیوانات و دام‌های بالغ کم‌تر اتفاق می‌افتد، ولی در دام‌های جوان تلفات قابل توجهی دارد و در بررسی‌های صورت گرفته درقوچ و میش ارمنی پارک ملی دریاچه ارومیه هیچگونه علائم تب برفکی مشاهده نشده است.

وی با بیان اینکه در استان تاکنون ۵۸ گونه پستاندار شناسایی شده و آذربایجان غربی از نظر تنوع پستانداران دارای رتبه دوم کشوری است گفت: پارک ملی دریاچه ارومیه در دنیا بزرگترین زیستگاه گوزن زرد وحشی و بزرگترین خاستگاه خالص ترین نژاد قوچ و میش ارمنی است.

گوزن زرد ایرانی از جمله گونه های بسیار مهم در دنیا به شمار می رود که این روزها حال و روز خوبی ندارد به طوری که هم اکنون طبق قوانین جزو گونه های در خطر انقراض و طبق لیست ارائه شده از طرف اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت که به لیست سرخ معروف است در رده EN یعنی در معرض خطر محسوب می شود.

قوچ و میش ارمنی در سایر جزایر دریاچه ارومیه از جمله اسپیر، اشک و به صورت فصلی در جزیره آرزو زیست می‌کنند، اما زیستگاه اصلی آن در جزیره کبودان می‌باشد و دلیل آن وجود پوشش گیاهی مناسب و منابع آبی خوب آن است.

کد خبر 4698933

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =