۴۰ هزار شغل سال ۹۷ در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایجاد شد

کیش - دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: در سال گذشته ۲۵ هزار شغل در مناطق آزاد و ۱۵ هزار شغل هم در مناطق ویژه ایجاد شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی بانک در حاشیه بهره برداری از طرح های هفته دولت در جزیره کیش با بیان اینکه در سال ۹۷ نزدیک به ۷ هزار میلیارد تومان، میزان سرمایه گذاری داخلی در مناطق آزاد بوده است، گفت: این میزان در مناطق ویژه اقتصادی ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

بانک میزان سرمایه گذاری در مناطق آزاد در شش سال گذشته را بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان و میزان سرمایه گذاری در مناطق ویژه اقتصادی را هم بیش از ۱۳۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: در این مدت میزان سرمایه گذاری خارجی هم بیش از ۲ و نیم میلیارد دلار بوده است.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۵۰۰ هزار نفر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مشغول به کارند، بیان کرد: عمده این مشاغل در حوزه تولیدی است.

مشاور رئیس جمهور اضافه کرد: در سال گذشته ۲۵ هزار شغل در مناطق آزاد و ۱۵ هزار شغل هم در مناطق ویژه ایجاد شده است  و این در حالی است که مجموع مناطق آزاد و ویژه کشور تنها ۳ دهم درصد کل خاک کشور است.

بانک با تاکید بر اینکه میزان سرمایه گذاری، صادرات و اشتغال از ابتدای سال ۹۸ هم بسیار راضی کننده است در خصوص میزان صادرات  مناطق آزاد در سال ۹۷ هم گفت: ۱۸ میلیارد دلار  میزان صادرات خارجی بوده است.

وی با بیان اینکه ۳۷۰ شرکت دانش بنیان در مناطق آزاد ایجاد شده است، اضافه کرد: ثبت سفارش در مناطق آزاد به صورت موقت است و بعد از برگشتن کشور به شرایط عادی، طیق قوانین مناطق آزاد عمل خواهد شد.

بانک ادامه داد: گمرک و وزارت صمت برای واردات خودرو به مناطق آزاد کیش، قشم و چابهار نظر کارشناسی مثبت خود را به دولت اعلام کرده اند. در صورت تصویت در هیئت دولت ، واردات خودرو به این مناطق بلامانع خواهد بود.

این مقام مسئول اظهار کرد: به زودی شاهد رونق اقتصادی خوبی در جزیره کیش خواهیم بود. طی دو سال آینده بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در جزیره کیش به نتیجه و بهره برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه رونمایی از سند راهبردی کیش ، مهمترین رویداد و دست آورد امروز بود، تصریح کرد: افتخار می کنم از اینکه با تغیرات مدیریتی انجام شده، کیش رو به ارتقا است.

مشاور رئیس جمهور با بیان اینکه این اطمینان را می دهم که جزیره کیش و سایر مناطق آزاد، به اهدافی که برای مناطق آزاد تعریف شده است می رسند، افزود: کیش چوپ کارخانه منحصر به فردی است که نمونه آن را در کشور ندیده ام. صنعتی مدرن و متفاوت از نظر کارکرد و وسعت که در سطح منطقه بی نظیر است و تولیدات آن از نظر کیفیت با محصولات اروپایی رقابت می کند.

بانک با اشاره به اینکه این توانمندی بخش خصوصی را نشان می دهد که در این شرایط اقتصادی، با برنامه ریزی و بازاریابی مناسب توانسته است مجددا کارخانه را فعال و بازگشایی کند و جای تبریک فراوان دارد، خاطرنشان کرد: به کارگیری بیش از ۲۰۰ کارگر در این مرحله  و تا پایان سال ۶۰۰ کارگر و در نهایت ۱۲۰۰ کارگر را کجا و چگونه می توان تعریف کرد.

وی ادامه داد: قابل توجه آنهایی که می گویند مناطق آزاد باید الگو باشند، این کارخانه در منطقه آزاد کیش، الگویی برای تمام کشور است، مجموعه گلخانه ای ارس، در منطقه آزاد ارس الگوی گلخانه ای است برای تمام کشور. در کیش ما شاهد کارخانه هایی در زمینه دارو و لوازم آرایشی هستیم که بی نظیر هستند.

بانک اضافه کرد: مناطق آزاد ممکن است به همه اهداف خود دست پیدا نکرده باشند ولی در مقایسه با اهدافی که برای بقیه دستگاه ها محقق شده، موفق تر هستند. اینکه در سال از مجموع ۵۰ میلیارد دلار صادرات، ۱۸ میلیارد دلار آن از طریق مناطق آزاد و ویژه اقتصادی انجام می شود، یک موفقیت برای کشور است و چقدر باید مظلوم باشیم که هر روز کسی بدون اطلاع، بحثی را درباره مناطق آزاد بازگو می کند و ما باید پاسخگو باشیم.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه تشکر می کنیم از مدیران و مسئولانی که با اعتماد خود، فضایی ایجاد کرده اند تا مناطق آزاد فعالیت کنند و خوشحالیم که پاسخ مناسبی از عملکرد این مناطق دریافت شده است و تقاضا داریم با تصویب و یا اعلام قوانین مناطق آزاد، اعتمادی که سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری در مناطق آزاد کرده اند را خدشه دار نکنیم، اظهار کرد: خطاب من به همچنین به همکارانم در مناطق آزاد است، ما هیچ سرمایه ای به جز سرمایه گذاران نداریم، سرمایه گذاران چشم و چراغ مناطق آزاد هستند. اگر سرمایه گذاران از ما راضی بودند ، مشخص است که ما در تبین قوانین در ذهنمان موفق بوده ایم. نمی گویم خلاف قوانین عمل شود که قطعا اگر اینگونه باشد باید برخورد شود، ولی از بسیاری قوانین می توان جهت رفع مشکلات سرمایه گذاران استفاده کرد. فعالیت های زائدی که در مراحل اداری شما است را کاهش دهید.

وی اضافه کرد: نباید به گونه ای عمل کرد که حتی یک سرمایه گذار، ناراضی از دفتر کار شما خارج شود. مناطق آزاد برای این ایجاد شده اند که سرمایه گذاران با سهولت و امنیت خاطر به آنها سرازیر شوند. در بعضی مناطق آزاد، مقررات دست و پاگیر، از سرزمین اصلی برای سرمایه گذاران بیشتر شده است. ما برای این اینجا آمده ایم که سرمایه گذار با سهولت بتواند سرمایه گذاری و فعالیت کند. مدیرعامل منطقه آزاد کیش تمام تلاشش در این است که گیر ها و گره های کور را باز کند و این امر با تلاش خواهد بود.

بانک با بیان اینکه تمام مجموعه شورایعالی مناطق آزاد، دبیرخانه، دولت و سازمان منطقه آزاد در کنار سرمایه گذاران هستند، تصریح کرد: خوشحالم که اعلام کنم امروز موافقت برای واگذاری ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق سکوک، برای اولین بار برای جزیره کیش انجام شد که در زمینه فعالیت های زیرساختی، تولید و بهبود امور به کار گرفته می شود. این نشان دهنده آن است که منطقه آزاد تمام قد برای حل مشکلات ایستاده است.

وی با اشاره به اینکه با تلاش های صورت گرفته توسط مدیریت منطقه آزاد کیش و همکارانش، امروز منطقه آزاد کیش از نظر قدرت مالی در بهترین شرایط دوران خودش قرار دارد و این به جز با تفکر مدیریتی میسر نشده است، اضافه کرد: به عنوان مثال با یک ایده و فکر از یک پروژه غیرفعال ۷۰۰ میلیارد تومان برای سازمان کسب درآمد شده است، به طور حتم این پیام را دریافت کرده اید که امروز ما شاهد بازگشت سرمایه گذاران و فعال شدن پروژه های نیمه تمام و راکد هستیم. منطقه آزاد کیش آمادگی کامل جهت ارائه خدمات و استقبال از سرمایه گذاران جدید را دارد.

بانک با بیان اینکه باید درود فرستاد به سرمایه گذارانی که در شرایط سخت اقتصادی کشور، وقتی که پیامی را از سوی مدیران حس می کنند، با تمام توانشان وارد صحنه می شوند، افزود: سرمایه گذاران با ایثار از سرمایه های مالی و اندوخته های فکری تلاش می کنند که کشور را آباد کنند. مسئولان باید به  سرمایه گذاران پاک و تلاش گر افتخار کنند.

همچنین مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: برای تهیه این برنامه ، زحمات زیادی توسط کارشناسان کشیده شده است. ساعت ها جلسات مفصل و چالشی را همراه با معاونان سازمان  و تیم کارشناسی داشته ایم.

مظفری با اشاره به رونمایی از سند برنامه راهبردی کیش تا سال ۱۴۰۰، افزود: بدنه کارشناسی سازمان منطقه آزاد کاملا در جریان این سند راهبردی قرار داشته و با آن آشنا شده اند.

وی در پایان گفت: من و همه همکارانم خود را ملزم به اجرای تمام مفاد این سند راهبردی کرده ایم، امیدواریم در اجرای این سند موفق باشیم و تا سال ۱۴۰۰ به اهداف در نظر گرفته شده به صورت صد در صد برسیم.

کد خبر 4705609

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =