۲ و نیم برابر شدن پرونده های مختومه هیات های تخصصی دیوان عدالت

هیات‌های تخصصی دیوان عدالت اداری در دوره چهارماهه اول سال ۹۸ معادل ۱۶۳/۶ درصد بیش از دوره مشابه سال قبل پرونده مختومه داشتند.

به گزارش خبرگزاری مهر، براساس گزارش اداره کل برنامه ریزی و بودجه دیوان، بررسی عملکرد مقایسه‌ای واحدهای قضائی دیوان حاکی از آن است که پرونده‌های وارده به هیأت‌های تخصصی دیوان عدالت اداری در دوره چهار ماهه اول سال ۹۸ بالغ بر ۶۶۲ پرونده بوده و تعداد ۶۳۸ پرونده مختومه شده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد ۲۳۸ پرونده وارده و تعداد ۲۴۲ پرونده مختومه شده است، معادل ۱۶۳.۶ درصد رشد داشته است.

براساس ماده ۸۴ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲، اموری که مطابق قانون در صلاحیت هیأت عمومی دیوان است، ابتدا به هیأت‌های تخصصی مرکب از حداقل پانزده نفر از قضات دیوان ارجاع می‌شود. رسمیت جلسات هیأت‌های تخصصی منوط به حضور دو سوم اعضا است که به ترتیب زیر عمل می‌کنند:

الف- در صورتی که نظر اکثریت مطلق هیأت تخصصی بر قبول شکایت و ابطال مصوبه باشد، پرونده به همراه نظریه هیأت جهت اتخاذ تصمیم به هیأت عمومی ارسال می‌شود.

ب- در صورتی که نظر سه چهارم اعضا هیأت تخصصی بر رد شکایت باشد، رأی به رد شکایت صادر می‌کند. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور، از سوی رئیس دیوان یا ده نفر از قضات دیوان قابل اعتراض است. در صورت اعتراض و یا در صورتی که نظر اکثریت کمتر از سه چهارم اعضا بر رد شکایت باشد، پرونده به شرح بند (الف) در هیأت عمومی مطرح و اتخاذ تصمیم می‌شود.

تصمیمات هیأت‌های تخصصی بلافاصله به اطلاع قضات دیوان می‌رسد و هرگاه مصوبه مورد شکایت به لحاظ مغایرت با موازین شرعی برای رسیدگی مطرح باشد موضوع جهت اظهارنظر به شورای نگهبان ارسال می‌شود و نظر فق‌های شورای نگهبان برای هیأت عمومی و هیأت‌های تخصصی لازم‌الاتباع است.

کد خبر 4707200

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =