از حضور اولین وزیر میراث در مجلس تا تشکیل کمیسیون شورای عالی

پایان نمایشگاه صنایع دستی و آغاز وزارت مونسان و ارائه برنامه هایش به مجلس و تشکیل شورای عالی میراث فرهنگی همزمان با آن از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

به گزارش خبرنگار مهر، این هفته نمایشگاه صنایع دستی دوره سی و دومین خود را پشت سر گذاشت در این میان برخی حواشی دست از سر این نمایشگاه برنداشت مانند مانتوهای میلیونی و فروش صنایع دستی گران قیمتی که توان خرید را از مردم گرفته بود و این نمایشگاه را به نمایشگاهی تبدیل کرد که نمی‌شد چیزی از آن خرید چون گرانی به آن نفوذ کرده بود و بیشتر اقلامی که به اینجا آورده شده بود گران بودند.

از طرفی استقبال از نمایشگاه مانند سالهای گذشته کمرنگ بود یکی از دلایل آن هم عدم تبلیغات مناسب و البته همین گرانی‌ها بوده است. این نمایشگاه روز شنبه به کار خود پایان داد.

در مراسم افتتاحیه از تعداد زیادی از نمایندگان مجلس دعوت شده بود تا به نمایشگاه بیایند اما بسیاری از آنها این دعوت را نپذیرفتند. در نهایت رئیس سازمان میراث فرهنگی چند ساعتی را در نمایشگاه ماند و با همراهانش به بازدید از غرفه‌ها رفت.

همچنین یک این اثر قلم‌زنی از آثار استاد بهرام الیاسی هنرمند استان اصفهان رونمایی شد. برای تولید این اثر که از جنس مس است و ۱۵۰ کیلوگرم وزن و ۲.۷۰ متر ارتفاع دارد، به مدت چهار سال روزانه هشت ساعت فعالیت صورت گرفته است. اثر قلم‌زنی گلدان غنچه انبیا به همبستگی انبیا و اتحاد ادیان اشاره دارد و مهم‌ترین پیام موضوعی این اثر هنری، صلح و همبستگی میان ادیان و پیام مشترک بین همه انبیای الهی است.

سی‌ودومین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی در سالن‌های ۸، ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲ و ۲۵A تا ۲۵E نمایشگاه بین‌المللی تهران در فضایی بالغ بر ۸ هزار مترمربع و در قالب بیش از ۶۰۰ غرفه برگزار شده است. اختصاص فضای مشخص به روستاها و شهرهای ملی، و نیز اختصاص فضا به مساحت ۲۴۰ مترمربع به‌صورت رایگان به هنرمندان برخی از مناطق محروم، برپایی ۱۳ سیاه‌چادر عشایری، حضور گروه‌های موسیقی و هنری و اختصاص فضایی برای آموزش از مهم‌ترین ویژگی‌های این نمایشگاه است و برخی از شرکت‌های خصوصی و آستان قدس رضوی و بنیاد برکت، نیز اسپانسرهای این نمایشگاه به حساب می‌آمد.

مونسان در مجلس

در روزهای بعد نیز خبرها حول علی اصغر مونسان شکل گرفت مونسان به مجلس برای گرفتن رأی اعتماد رفت و گزارشی از فعالیت‌های خود در طول دوران ریاستش بر سازمان میراث فرهنگی ارائه داد.

او از اینکه نمایندگان مجلس تلاش کردند تا سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه تبدیل شود تشکر کرد و گفت: امکان تحقق اهداف در قالب سازمان میراث فرهنگی نبود.

صحبت‌های او درحالی بود که مونسان پیش از این مخالف تبدیل این سازمان به وزارتخانه بود.

با این وجود مونسان در ابتدای سخنان خود وقت کشی کرد و درباره شرکت‌های خدمات دهنده، شرکت‌های فعال در زمینه الکترونیک و… صحبت کرد. پس از آن به سراغ آمارهای جهانی در حوزه گردشگری رفت و بیان کرد: امروز صحبت از وزارتخانه‌ای است که ابعاد اقتصادی را در کنار ابعاد فرهنگی و اجتماعی دارد. در بعد فرهنگی و اجتماعی، حفاظت از مرمت بناهای تاریخی، میراث ناملموس و انتقال آن به آینده از وظایف این وزارتخانه است. توسعه و حفاظت از صنایع دستی و احیای هنرهای در حال زوال به عنوان میراث ناملموس، معرفی ایران از طریق گردشگران ورودی و نشان دادن چهره واقعی ایران به دنیا از جمله اقداماتی است که باید انجام شود. شاید صددرصد گردشگران خارجی که به ایران می آیند سفیران ایران خواهند شد. ایجاد فضای امیدبخش از طریق گردشگری حلال و در چارچوب اهداف نظام، توزیع عادلانه ثروت از طریق این صنعت انجام می‌شود.

وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی افزود: ما در بخش گردشگری به ازای هر ۵۰ میلیون تومان سرمایه یک شغل ایجاد کرده‌ایم، این در حالی است که در صنعت این میزان بین ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان باشد، بنابراین نشان می‌دهد صنعت گردشگری می‌تواند با اندک سرمایه گذاری مشکلات را حل کند.

مونسان بیان کرد: در این جلسه به تفاوت نرخ ارز و رشد گردشگر اشاره شد. نمی‌گوییم که تفاوت نرخ ارز تأثیر نداشته، ولی دلیل عمده هم نبوده است، چون اکنون پکیج‌های سفر به ایران در خارج از کشور به صورت دلاری فروخته می‌شود. قبلاً این پکیج ها ۱۲۰۰ دلار بود الان هم به همان اندازه است.

واکنش فعالان گردشگری و میراث فرهنگی به انتخاب مونسان به عنوان وزیر

از زمان انتخاب وزیر پیشنهادی به مجلس برای وزارت میراث فرهنگی تا گرفتن رأی اعتماد مجلس توسط مونسان تشکل‌های گردشگری و میراث فرهنگی که همیشه از مونسان و سازمان میراث فرهنگی وقت انتقاد می‌کردند به تمجید و تشکر پرداختند و در نامه‌ها و بیانیه‌های متعدد از انتخاب مونسان دفاع کردند!

آئین‌های زیارت رضوی با مشارکت افغانستان ثبت جهانی می‌شود

ثبت جهانی آئین‌های زیارت رضوی با مشارکت افغانستان و برنامه ثبت جهانی پیاده‌روی اربعین یکی از برنامه‌های اعلام شده وزیر میراث فرهنگی بود که به مجلس اعلام شد.

در این برنامه که نسخه‌ای از آن به همه نمایندگانی که در جلسه بررسی رأی اعتماد به علی اصغر مونسان داده شده بود، آمده است که اربعین به صورت مشترک با کشور عراق و سوریه و آئین‌های زیارت رضوی به صورت مشترک با افغانستان ثبت خواهد شد و این پرونده‌ها در دست انجام است تا به عنوان پرونده‌های میراث ناملموس در فهرست یونسکو قرار گیرند.

همچنین ثبت پرونده کریدور راه آهن ایران با گستره ۸ استان پیگیری می‌شود و ثبت جهانی منظر تاریخی فرهنگی اورامان نیز با گستره دو استان انجام خواهد گرفت. پرونده کاروانسراهای ایرانی نیز با گستره ۱۵ استان و پرونده ثبت جهانی مساجد ایرانی با گستره ۱۰ استان نیز در دست تهیه است. این پرونده‌ها از سوی وزارت میراث فرهنگی برای ثبت در فهرست پیشنهادی یونسکو ارسال خواهد شد تا در نوبت ثبت جهانی قرار گیرد.

جشنواره‌ای برای معرفی جاذبه‌های استان‌های ساحل‌نشین در چابهار

جشنواره ساحل نشینان برای اولین بار با معرفی جاذبه‌های گردشگری و میراث فرهنگی استان‌های ساحلی در چابهار برگزار می‌شود.

علیرضا جلال زایی مدیرکل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان به خبرنگار مهرگفت: در این برنامه استان‌های مازندران، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و گلستان حضور خواهند داشت. در کنارش نیز از آنجا که می‌خواستیم تعداد استان‌ها بیشتر شود، از استان‌های یزد، کرمان و خراسان جنوبی نیز خواستیم تا به دلیل قرابت و نزدیکی با سیستان و بلوچستان حضور پیدا کنند. هر شب این استان‌ها ظرفیت‌های خود را اعم از آداب و رسوم، فرهنگ، سنن، گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی معرفی خواهند کرد.

وی افزود: این برنامه نیمه دوم آبان ماه به مدت ده روز برگزار می‌شود همچنین تنها هفت رویداد در تقویم ثبت شده بود که این جشنواره یکی از آن ۷ رویداد است. همچنین در کشور ۷۵۰ رویداد از استان‌های مختلف تعریف شده است.

کمیسیون شورای‌عالی میراث فرهنگی تشکیل جلسه داد

روابط عمومی وزارت خانه میراث فرهنگی از برگزاری سومین کمیسیون تخصصی شورای‌عالی میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی خبر داد و اعلام کرد: کمیسیون شورای عالی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نحوه تشکیل و اداره مناطق نمونه گردشگری و آئین‌نامه ایجاد و نگهداری تأسیسات گردشگری را مورد بررسی قرار داده است.

البته در این خبر نیامده که کمیسیون چه روزی و چرا در روزهای منتهی به جلسه مجلس و با حضور چه کسانی برگزار شده با این حال، رضا معصومی راد که آذر سال ۹۷ به عنوان رئیس دبیرخانه شورای عالی دبیرخانه شورای عالی میراث‌فرهنگی انتخاب شده است گفت: در این جلسه الحاق صنایع‌دستی به‌عنوان شورا طرح و با اکثریت آرا تصویب شد. دستور دوم آئین‌نامه ایجاد و بهره‌برداری از تأسیسات گردشگری مطرح شد و با اصلاح برخی موارد مورد تصویب قرار گرفت. دستور سوم این کمیسیون در مورد مناطق نمونه گردشگری با محوریت دو موضوع بود. لغو مناطق نمونه گردشگری فاقد توجیه و اصلاح آئین‌نامه مطرح و قرار شد سیر کار و سوابق کارشناسی اش برای اعضای کمیسیون ارسال شود. در جلسه آتی دستور لغو مناطق نمونه و اصلاح آئین‌نامه موردبررسی قرار خواهد گرفت.

کد خبر 4710439

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =