ضرورت بررسی آیین نامه مسابقات قرآنی هر پنج سال یکبار

هاشم روغنی، ناظر هیأت داوران مسابقات قرآن گفت: گرچه آئین نامه داوری مناسب است ولی می‌تواند بهتر باشد وما به آن اکتفا نخواهیم کرد وهر پنج سال یکبار نیز با نظر خود متسابقین بازبینی خواهد شد.

هاشم روغنی ناظر هیأت داوران مرحله نیمه نهایی مسابقات سراسری قرآن در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آئین نامه داوری چهل و دومین مسابقات سراسری قرآن کریم گفت: آئین نامه محصول سال‌ها داوری‌ها و چکیده زحمات در طول چهل و دو سال درآمده است در گذشته این آئین نامه بدین صورت نبوده است و تجربه اساستید وقت آن رابدین صورتی که امروز به متسابقین اراپه می‌شود درآورده است.

وی با تاکید بر اینکه این ریز شدن و دقت در آئین نامه از معنویت کار نمیکاهد، افزود: این دقت در آئین نامه بسیار مطلوب است وقتی قاری برروی سن می‌خواند باید افراط و تفریطش را کنار گذاشته و صحیح و کلاسیک بخواند مانند قرآن‌های عبدالباسط که استدیویی و خشک است اما به شیوه درست وصحیحی قرائت شده است. زمانی قاری در مجلسی قرآن می‌خواند و آنجا فتحه و ضمه و کسره‌اش در جای مناسب ادا نمی‌شود و اخفاء و تجویدش کم و زیاد می‌شود که مسأله‌ای نیست اما در وادی مسابقات سراسری قرآن و حتی مسابقات بین المللی تلاوت قاریان نشاندهنده استخوان بندی تلاوت آنهاست که اگر آن را یاد بگیرد و اجراکند می‌تواند مرجع مناسبی برای قرائات باشد و همین باعث به وجود آمدن جذابیت‌های بیشتر می‌شود.

این استاد قرآنی با تاکید بر اینکه آئین نامه زحمت سالیان اساتیداست، افزود: گرچه آئین نامه داوری مناسب است ولی می‌تواند بهتر باشد وما به آن اکتفا نخواهیم کرد وهر پنج سال یکبار نیز با نظر خود متسابقین بازبینی خواهد شد.

وی در خصوص افراد با سابقه شرکت در مسابقات گذشته گفت: در سال ۶۲ آئین نامه‌ای آن تدوین شد که هر فردی در کشوراول شده است تا پنج سال حق شرکت در مسابقات سال آینده را ندارد. در حال حاضر نیز افرادی که نفرات دوم به بعد مجدد شرکت می‌کنند تا به مقام اول دست یابند.علاوه بر آنکه مقام اول جایگاه مناسب‌تری دارد مزایایی همچون ورود به دانشگاه‌های علوم قرآنی و امکانات خاص دیگر به دارندگان مقام‌های اول اختصاص پیدا می‌کند که اگر کمیته فنی ستاد عالی مسابقات کشور امکانات را به مقام‌های اول تا چهارم بسط دهد می‌تواند محدودیت‌های دیگری در خصوص نحوه حضور مجدد در مسابقات سراسری وضع کند که ما در صدد بحث وبررسی آن خواهیم بود.

وی در خصوص مهار اعمال سلیقه در داوری ادامه داد: در حال حاضر آیتم‌ها مشخص و نمره‌ها نیز معلوم هستند و داور نمی‌تواند افراطی و تفریطی نمره دهد و یکی از مزایای این آئین نامه این است که خیلی دست داور را باز نگذاشته و چهارچوب‌های مشخصی را تعریف کرده است. من اینکه متسابق خودش استاد و صاحب نظراست و کسی که به مسابقات سراسری راه پیدا کرده مسلط و زیبا می‌خوانند ودر سالهای اخیر بحث سر پیدا کردن بهترین بوده است.

روغنی با اشاره به دو مرحله‌ای شدن مسابقات در پایان گفت: قاریان ما کار به اینکه در گذشته چطور میخوانده نداریم. شاید در مرحله مسابقات خوب بخواند و شاید اینجا بخاطر استرس و سرما خوردگی آن تلاوتی که در گذشته داشته را تحت تأثیر قرار دهد لذا این امر مهم را نیز باید در نظر گرفت که ناخود آگاه و بنابر شرایط ممکن است اتفاقاتی ازین قبیل نیز رخ دهد.

یاد آور می‌شود مرحله فینال مسابقات سراسری قرآن کریم مهر ماه ۹۸ به میزبانی استان اصفهان با معرفی برترین‌های این دوره از مسابقات برگزار خواهد شد.

کد خبر 4713704

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =