گزارش صندوق مسکن یکم/ پرداخت وام مسکن به ۱۰۴ هزار واحد ظرف ۴ سال

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن از پرداخت تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم به ۱۰۴ هزار واحد مسکونی در چهار سال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک عامل بخش مسکن، ابوالقاسم رحیمی انارکی گفت: در حوزه عملکرد تسهیلات اعطایی صندوق پس انداز مسکن یکم، تا پایان سال ٩۶ معادل ۴۴ هزار واحد مشمول دریافت این تسهیلات به مبلغ ٣٣ هزار میلیارد ریال شدند که این میزان فقط در سال گذشته از نظر تعداد واحد مسکونی مشمول، ۶٠ هزار واحد و از نظر ارزش تسهیلات به ۴٧ هزار و ۵٠٣ میلیارد ریال افزایش یافت و در مجموع به ۱۰۴ هزار واحد با ارزش تسهیلاتی بیش از ۸۰ هزار میلیارد ریال در پایان سال ۹۷ بالغ شده است.

بر اساس این گزارش، مجمع عمومی عادی و فوق العاده سالانه بانک عامل بخش مسکن روز شنبه ۲۳ شهریورماه به ریاست فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی و با حضور سایر اعضای مجمع بانک برگزار شد.

ابوالقاسم رحیمی انارکی با ارایه گزارشی از عملکرد بانک در سال گذشته گفت: در حوزه تجهیز منابع بانک ١٠ درصد رشد داشتیم. همچنین در بخش ترکیب سپرده های بانک به تفکیک مالکیتی و وکالتی در هر دو بخش با ۱۰ درصد افزایش مواجه بودیم.

رحیمی انارکی با تشریح عملکرد صندوق پس انداز مسکن یکم (تسهیلات با سپرده مختص خانه اولی‌ها) گفت: در سال ٩٧ به کل سپرده گذاران این صندوق ١٨٣ هزار سپرده­ گذار جدید اضافه شد و در پایان سال گذشته مجموع سپرده گذاران این صندوق به ۵٧۵ هزار و ٣۴۶ نفر رسید.

وی ادامه داد: در مجموع از ابتدای تاسیس صندوق پس انداز مسکن یکم (خرداد ٩۴) تا پایان سال ٩٧، تعداد ١٠۴ هزار و ٢٢۴ واحد مسکونی توسط خانه­ اولی­ ها و سپرده ­گذاران صندوق یکم در شهرهای مختلف کشور خریداری شد و این تعداد متقاضی واجد شرایط با ارزان­ترین تسهیلات بانک مسکن به ارزش کل ٨٠ هزار و ۵٩٨ میلیارد ریال خانه ­دار شدند.

رحیمی انارکی از رشد ١٠ درصدی تقاضای استفاده از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ متناسب با روند سپرده ­گذاری و افتتاح حساب در صندوق خبر داد و گفت: این نشان می دهد به رغم رکود در بخش مسکن همچنان تقاضا برای این تسهیلات وجود داشته است و البته تقاضای این تسهیلات در تهران و شهرهای بزرگ کمتر شده اما استقبال از این تسهیلات در سایر شهرها افزایش یافته است.

رییس هیأت مدیره و مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن درباره کل تسهیلات اعطایی بانک نیز گفت: تسهیلات اعطایی بانک در بخش مسکن از ۴۷۴ هزار میلیارد ریال در سال ٩۶ با رشد ١٩ درصدی به ۵۶۵ هزار میلیارد ریال رسیده است.

وی افزود: تسهیلات پرداختی در غیر از بخش مسکن نیز از ۲۰ هزار و ۶۷۸ میلیارد ریال با رشد ۲۴ درصدی به ۲۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد افزایش یافته و از نظر تعداد با رشد ۷ درصدی از ۹۱ هزار و ۵۰۸ فقره به ۹۷ هزار و ۹۲۴ فقره افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه تعداد واحدهای بهره مند شده از تسهیلات مسکن بانک مذکور با افزایش ١۶ درصدی در سال ٩٧ نسبت به سال ٩۶، از ۵۱۸ هزار واحد به ۶۰۱ هزار و ۴٧٧ واحد رسیده است، گفت: تسهیلات پرداختی از محل اوراق گواهی حق تقدم نیز در سال ٩٧ از نظر تعداد ۹ درصد افزایش را نشان می دهد.

رییس هیأت مدیره و مدیرعامل تنها بانک تخصی و دولتی بخش مسکن در ادامه سخنان خود از تلاش این بانک برای کاهش قیمت تمام شده منابع و پول خبر داد و گفت: در سال گذشته قیمت تمام شده منابع با احتساب مسکن مهر از ۸.۹۶ به ۸.۸۵ درصد و بدون مسکن مهر از ۱۲.۴۵ به ۱۱.۷۸ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی گفت: همچنین قیمت تمام شده پول، با مسکن مهر از ۱۳.۵۶ به ۱۳.۴۴ درصد و بدون مسکن مهر از ۲۰ به ۱۸.۹ درصد کاهش یافته است.

کد خبر 4723070

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha