طرح توانمندسازی جوامع محلی در حوزه آبخیز گیودری اجرا می شود

رفسنجان - رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رفسنجان از اجرای طرح توانمندسازی جوامع محلی با اهدافی از جمله توسعه روستاها، کاهش مهاجرت به شهرها و... در حوزه آبخیز راویز و گیودری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، جلال حسن‌شاهی ظهر چهارشنبه در نشست خبری با موضوع طرح توانمندسازی جوامع محلی با ابزار تسهیلگری حوزه آبخیزداری راویز و گیودری اظهار داشت: با اجرای این طرح از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری می‌شود و با توسعه روستاها روستاییان در مناطق خود ماندگار خواهند بود.

وی با بیان اینکه چرخه تولید در روستا پویا می‌شود و رونق می‌گیرد، افزود: اعتبار این طرح از محل صندوق توسعه ملی با عنایت رهبر معظم انقلاب که سال ۹۷ به طور کلی برای طرح‌های آبخیزداری اجازه برداشت دادند، تأمین می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری رفسنجان در خصوص این طرح توضیح داد: برای اجرای این طرح، روستاها باید در مجاورت عرصه‌های منابع طبیعی که جنگلی و مرتعی هستند و در حوزه‌های آّبخیز قرار گرفتند و از قدیم از طبیعت بهره بردند، باشند.

به گفته حسن شاهی برای این عرصه‌ها وظایفی نیز برای عنصر انسان تعریف شده که در قالب طرح توانمندسازی به طور ملی دیده شده است.

وی یادآور شد: طرح در سه مرحله نیازسنجی، آموزش و ترویج و اقدام اجرا می‌شود و کارشناسان به مدت دو سه ماه منطقه را بررسی می‌کنند و تمام استعدادهای بالقوه را شناسایی کرده و مطرح می‌کنند و منطقه را به آن سمت هدایت می‌کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری رفسنجان با اشاره به اینکه سال گذشته مرحله اول این طرح در منطقه راویز اجرا شد، بیان کرد: در منطقه راویز با وجود درختان بادام که همیشه یا دچار سرمازدگی می‌شوند یا آفت‌زده، مشخص شد که منطقه مستعد تغییر الگوی کشت است و با توجه به اینکه زعفران، گل محمدی و زرشک توجیه اقتصادی خوبی دارد می‌توان با تغییر الگوی کشت به اقتصاد منطقه کمک کرد.

حسن شاهی عنوان کرد: راویز منطقه‌ای گردشگری و بکر است که باید نگرش مردم آن منطقه تغییر کند و از ظرفیت گردشگری استفاده کنند تا شاهد رونق روستای خود باشند.

وی با بیان اینکه مرحله دوم آموزش و ترویج است، افزود: به طور مثال نحوه تغییر الگوی کشت را آموزش می‌دهیم و در این راستا تعامل و همکاری نهادها و سازمان‌های مختلف لازم است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری رفسنجان خاطرنشان کرد: برای تسهیلگری از دانش و تجربیات بومی استفاده می‌شود و چیزی به جامعه هدف تحمیل نمی‌شود و اجرای این طرح در نهایت منجر به بهترشدن معیشت مردم می شود.

حسن شاهی ادامه داد: اجرای طرح توانمندسازی جوامع محلی در حوزه آبخیز گیودری خواهد بود که امسال در روستای ناصریه مرحله اول آن اجرا و در سال جاری مرحله دوم طرح در راویز اجرا می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رفسنجان عنوان کرد: در اجرای طرح توانمندسازی جوامع محلی در کنار بهبود معیشت مردم، فشار به عرصه‌های منابع طبیعی هم کم می‌شود بنابراین این طرح خیلی حائز اهمیت است و باید به آن بها داده شود.

کد خبر 4728770

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =