سرلشکر صفوی: رهبر انقلاب باعث شدند ملت‌های عراق و سوریه حفظ شوند

سرلشکر صفوی با اشاره به نقش مؤثر رهبر انقلاب در سال‌های اخیر و در دفاع از ملت عراق، سوریه و یمن، گفت: نقش آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر جهان اسلام باعث شد ملت‌های عراق و سوریه حفظ شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، آئین آغاز به کار بخش دفاع‌مقدس پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برگزار شد. در این مراسم ایمان عطارزاده رئیس حوزه پژوهشی مؤسسه انقلاب اسلامی با گرامیداشت ایام هفته دفاع‌مقدس گفت: راه اندازی بخش دفاع‌مقدس پایگاه اطلاع‌رسانی www.khamenei.ir به منظور انجام مأموریت این پایگاه و تبیین سیره رهبری است.

وی ادامه داد: در این مجموعه تولید کتاب و نماهنگ‌های مختلفی انجام شده و ۵۴ کتاب حوزه دفاع‌مقدس را مقام معظم رهبری برایشان تقریظ نوشته‌اند که آخرین آن کتاب «در کمین گل سرخ» بود. در بخش جدید این سایت می‌خواهیم بیشتر فعالیت‌های رهبری در حوزه دفاع‌مقدس تبیین شود.

حضور موثر آیت الله خامنه ای در دفاع مقدس

در ادامه مهدی فضائلی معاون بخش رسانه‌ای مؤسسه پژوهش انقلاب اسلامی درباره چرایی راه‌اندازی بخش دفاع‌مقدس در پایگاه اطلاع‌رسانی www.khamenei.ir  گفت: یکی از مهمترین فعالیت‌های رهبر انقلاب از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز، حوزه‌ دفاعی، نیروهای مسلح و دفاع‌مقدس بوده است.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری در ابتدای سال‌های پیروزی انقلاب در شورای عالی انقلاب نقش راهبری سپاه را بر عهده داشتند؛ بعدها هم عهده‌دار وزارت دفاع شدند و با برگزاری اولین دوره از انتخابات مجلس، رئیس کمیسیون دفاعی مجلس شدند. همه اینها نشان می‌دهد که ایشان در حوزه‌های دفاعی و دفاع‌مقدس نقش مؤثری داشته‌اند.

فضائلی افزود: با شروع دوران جنگ هشت ساله و با حکم امام خمینی (ره)، آیت‌الله خامنه‌ای به جبهه‌ها عازم شدند و پس از رحلت حضرت امام (ره)، با قبول مسئولیت رهبری، فرماندهی کل قوا را پذیرفتند. این حضور گسترده آیت‌الله خامنه‌ای در عرصه‌های دفاعی باعث شد که ضرورت ایجاد بخش دفاع‌مقدس در پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و آثار نشر آیت‌الله خامنه‌ای را احساس کنیم.

رهبری هر دو هفته به یک خانواده شهید سر زده اند

وی گفت: رهبر انقلاب طی سال‌های گذشته فرمایش و یادداشت‌های زیادی در مورد عرصه‌های دفاعی و دفاع‌مقدس دارند. ایشان همچنین طی ۴۰ سال گذشته با هزار خانواده شهید به شکل سرزده دیدار کرده‌اند که تقریباً هر دو هفته یک دیدار اتفاق می‌افتاد. برآورد کردیم که ایشان ۱۵۰ هزار کلمه درباره «دفاع‌مقدس» سخنرانی کرده‌اند که لازم دیدیم برای عرضه آنها به شکل جدی‌تر و تخصصی‌تر در پایگاه اطلاع‌رسانی www.khamenei.ir  بپردازیم. قرار است در این بخش مطالب ناگفته بسیاری در قالب عکس، فیلم، صوت و اسناد که بعضی از آنها منتشر شده‌ یا منتشر نشده‌اند را عرضه کنیم. بخش دفاع‌مقدس پایگاه اطلاع‌رسانی www.khamenei.ir در ۱۰سرفصل از حضور مقام معظم رهبری در عرصه دفاعی است البته در کنار بخش‌های مرتبط با رهبر معظم انقلاب، خاطراتی از فرماندهان دفاع‌مقدس و هدایت نیروهای مسلح توسط آنها را نیز منتشر خواهیم کرد تا گوشه‌هایی از تاریخ انقلاب و دفاع‌مقدس به عنوان تجربیاتی در اختیار افراد جامعه قرار گیرد.

حضور شجاعانه رهبری در جبهه ها

در ادامه این مراسم سردار سرلشکر یحیی صفوی مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با اشاره به اینکه یکی از مظلومیت‌های مقام معظم رهبری، حضور ایشان در عرصه‌های دفاعی و امنیت ملی است، ادامه داد: آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای پیروزی انقلاب، مدتی را به عنوان فرمانده سپاه خدمت کردند و از امام خمینی (ره) حکمی داشتند. ایشان حضور تأثیرگذاری در جبهه‌های جنوب و غرب کشور داشتند و علاوه بر مسئولیت‌های نظامی، به عنوان امام جمعه موقت تهران هم عهده‌دار مسئولیت‌هایی بودند. در همان سال‌های اول ستاد جنگ‌های نامنظم را با کمک شهید چمران تشکیل داشتند اما خود ایشان در ستاد نمی‌ماند و با شجاعت به خطوط مقدم جبهه‌ها می‌رفت. علی‌رغم آنکه رزمندگان به ایشان تذکر می‌دادند که احتمال دارد جانشان به خطر بیفتد.

صفوی افزود: حضور مقام معظم رهبری تا قبل از ترور ایشان در جبهه‌ها، حضوری منظم بود اما منافقین بمبی را جلوی قلب ایشان (بر روی تریبون سخنرانی مسجد ابوذر) قرار دادند اما خواست خداوند این بود که قبل از انفجار، این بمب جابجا شود و فقط دست ایشان آسیب ببیند و امروز آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان یک ذخیره الهی برایمان مانده است.

۱۰ محور موثر حضور آیت الله خامنه ای در جبهه

مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با بیان اینکه در دوران ریاست جمهوری و فرماندهی کل قوا بنی‌صدر در شورای عالی دفاع روزهای تلخی را می‌گذراندیم، ادامه داد: آیت‌الله خامنه‌ای با وجود کبر و غرور بنی‌صدر، ما پاسداران را به جلسات این شورا می‌بردند. ایشان با وجود آنکه در ابتدای جنگ ساماندهی وجود نداشت، در ۱۰ محور بر فضای جنگ تأثیرگذار بودند.

سرلشکر صفوی، محور اول را تأثیر حضور بسیجی‌وار آیت‌الله خامنه‌ای عنوان کرد و افزود: مقام معظم رهبری در آن دوران مسائل جنگ را با معنویت به امام (ره) انتقال می‌داد و باعث دلگرمی نیروها بود. همچنین ایشان فرماندهی و راه‌اندازی جنگ‌های نامنظم را بر عهده داشت و نقش مؤثری را به کمک شهید چمران ایفا می‌کردند.

وی محور دیگر را نقش مؤثر آیت‌الله خامنه‌ای در شورای عالی دفاع خواند و ادامه داد: قدرت تصمیم‌گیری ایشان باعث شد در مقاطع سرنوشت‌ساز جنگ همچون شکست حصر آبادان و همچنین محاصره سوسنگرد، نقشی بی‌بدیل باشد و بدون قاطعیت رهبری، آن پیروزی‌ها رقم نمی‌خورد.

مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا اظهار داشت: تلاش رفیع و پشتیبانی از جبهه‌ها از دیگر محورهای حضور مؤثر آیت‌الله خامنه‌ای در دوران دفاع‌مقدس است. ایشان علاوه بر مسئولیت‌های نماز جمعه، از جبهه‌ها پشتیبانی می‌کردند. به عنوان مثال هنگام خرید سلاح آرپی‌جی ۷، با مدیریت درست، نیمی از سلاح‌ها را به سپاه اختصاص داد و نصف دیگر را به ارتش سپرد؛ فقط هم کمک مادی ایشان نبود، بلکه حضور معنوی دلگرم‌کننده‌ای داشتند.

سرلشکر صفوی با اشاره به اینکه آیت‌الله خامنه‌ای با سیاست‌های خائنانه و سازش‌کارانه بنی‌صدر کنار نمی‌آمد، گفت: در آن مقطع آیت‌الله بهشتی، شهید رجایی و آیت‌الله رفسنجانی قائل به مقاومت در جبهه‌ها بودند اما بنی‌صدر به دنبال سازش با دشمن بود. همچنین آیت‌الله خامنه‌ای با سخنرانی به تبیین ابعاد مختلف جنگ تحمیلی می‌پرداخت که این هم یکی از حضورهای مؤثر ایشان در دوران دفاع‌مقدس بود.

وی ادامه داد: ایشان نگاه راهبردی به موضوعات داشتند و حمایت از گروه‌های معارض مجاهدین عراقی و افغانی را در همان مقطع دنبال می‌کردند که نشان از جهان‌بینی و دوراندیشی‌ ایشان است.

مصطفی و مجتبی خامنه ای در خط مقدم جبهه های جنوب و غرب

مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا افزود: علاوه بر رهبر معظم انقلاب که در آن دوران مسئولیت ریاست‌جمهوری را بر عهده داشتند، فرزندان ایشان (آقایان مصطفی و مجتبی) هم در خط مقدم جبهه‌ها بودند که در یکی از موارد، جان حاج مصطفی در جبهه‌های جنوب نجات پیدا کرد. فرزند دیگرشان مجتبی هم در جبهه مهران حضور داشت.

سردار صفوی سپس به نقش مؤثر رهبر انقلاب در ماه‌های آخر جنگ پرداخت و گفت: پس از آنکه قطعنامه را پذیرفتیم، عراق باز هم دست از تجاوزگری برنداشت و با یک اعلام رهبر در تریبون نماز جمعه، مجدد جبهه‌ها مملو از رزمندگان شد و توانستیم عراق را بار دیگر تا پشت مرزهایش به عقب برانیم. در این مقطع آیت‌الله خامنه‌ای با امام خمینی (ره) مکاتبه‌ای انجام دادند و درخواست کردند که می‌توانیم دشمن را در پشت مرزها نیز تعقیب کنیم که امام خمینی (ره) فرمودند «به دلیل پذیرفتن قطعنامه، از تعقیب دشمن دست بردارید».

وی در پایان نقش مؤثر دیگر رهبر انقلاب را در سال‌های اخیر، دفاع از ملت عراق، سوریه و یمن عنوان کرد و گفت: آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر جهان اسلام باعث شد ملت‌های عراق و سوریه حفظ شوند و دولتشان سقوط نکند؛ اینها نقش‌هایی است که رهبر انقلاب طی این سال‌ها ایفا کردند اما بسیاری از جوانان ما با آن آشنا نیستند.

کد خبر 4730861

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha