پژوهشگران برای گسترش تحقیقات پیش بالینی حمایت می‌شوند

فراخوان حمایت از طرح های مدل سازی حیوانی و تحقیقات درون تنی (پیش بالینی) به زودی منتشر می شود تا شاهد رشد و بهبود انجام تحقیق و توسعه در این حوزه باشیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تحقیقات درون تنی (پیش بالینی) یکی از مهم‌ترین مراحل فرآیند تولید و توسعه فرآورده‌های سلول، بافت، ژن، همچنین دارویی و اثبات بی ضرر بودن محصولات دارویی است.

بنابراین خودکفایی کشور در این حوزه از علم و فناوری، نیازمند آموزش نیروی متخصص، فراهم کردن مدل‌های حیوانی و شرایط آزمایشگاهی استاندارد برای محققان و همچنین برنامه ریزی هدفمند برای کشور به منظور بهره‌مندی از ظرفیت‌های موجود در مراکز تحقیقاتی است.

برای تحقق این هدف نخستین فراخوان حمایت از طرح های مدل سازی حیوانی و تحقیقات درون تنی به زودی منتشر می شود.

شهرام ربانی مدیر شبکه ملی مدل سازی حیوانی و تحقیقات درون تنی ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: رشد و بهبود انجام تحقیق و توسعه در زمینه مطالعات درون تنی از اهداف انتشار این فراخوان است. این اقدام گامی برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های موجود کشور است تا از طرح های علوم و فناوری های حیوانات آزمایشگاهی حمایت به عمل آید.

وی به موضوعات طرح هایی که مورد حمایت قرار می گیرند اشاره کرد و گفت: محققان می توانند در زمینه های بهبود و توسعه مدل های حیوانی، تیمار (سلول، ژن، ماده شیمیایی، دارو و ...) روی مدل حیوان آزمایشگاهی به منظور درمان بیماری، کشف یک مکانیسم خاص ایجاد کننده یک بیماری یا درمان روی مدل حیوانی، طرح هایی با محوریت ویراش ژنوم ( genome editing) در تحقیقات درون تنی یا بومی سازی و ساخت تجهیزات و دستگاه‌های آزمایشگاهی مورد نیاز در تحقیقات درون تنی پروپوزال های خود را ارسال کنند. مهلت ارسال طرح ها نیز از تاریخ ۲۵ مهرماه سال جاری تا ۲۵ آبان ماه است.

شبکه ملی مدل سازی حیوانی و تحقیقات درون تنی ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این امکان را به کلیه ذینفعان از جمله آزمایشگاه ها، مراکز تکثیر، پرورش و نگهداری حیوانات آزمایشگاهی، شرکت ها ،پژوهشگران در حوزه مطالعات مدل‌های حیوانی می دهد تا به طور کامل اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کنند تا ضمن ثبت نام در شبکه، از مشخصات و خدمات مراکز موجود در پایگاه اینترنتی (مدل های موجود، نحوه ارائه خدمات، دستگاه های موجود و...)، در راستای مطالعات حیوانی خود بهره مند شوند تا با توسعه همکاری مراکز خدماتی در این راستا، ضمن افزایش آگاهی و اطلاعات، شاهد پیشرفت هر چه بیشتر سطح کیفی مطالعات تحقیقاتی موجود در کشور باشیم.

کد خبر 4738286

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =