۴۱ واحد فعال پرورش و تکثیر ماهی در استان البرز وجود دارد

کرج - رئیس اداره بهداشت دامپزشکی استان البرز گفت: ۴۱ واحد فعال پرورش و تکثیر ماهی در سه بخش ماهیان سردآبی، گرمابی و زینتی در استان البرز وجود دارد.

سعید حسنی انزابی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در استان البرز زمینه پرورش و تکثیر ماهی در سه بخش ماهیان سردآبی، گرمابی و زینتی فعال است و در این راستا ۴۱ واحد فعال در استان کار می کنند.

وی در ادامه در خصوص نظارت های بهداشتی دامپزشکی البرز در بحث آبزیان و در سطح مزارع پرورش ماهی در راستای اعمال نظارت ها از لحظه ورود تخم چشم زده تا خروج ماهی و عرضه آن در بازار گفت: بسته به حجم فعالیت مزارع پرورش ماهی حداقل سالی یک تا دو بار نمونه برداری ها را انجام می دهیم.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، آبزیان، زنبور عسل وکرم ابریشم دامپزشکی استان البرز افزود: در سطح واحدهای پرورش ماهی دامپزشک مسئول فنی دامپزشکی البرز حضور دارند و علاوه بر نظارت های دوره ای که انجام می دهیم، این مسئولان فنی نیز بصورت ماهانه گزارش های خود را به ما ارائه می دهند.

وی در خصوص اعمال نظارت های بهداشتی دامپزشکی برنحوه عرضه و کیفیت بهداشتی مراکز عرضه آبزیان در بازار نیز توضیح داد: در کنار کیفیت، شرایط نگهداری و عرضه تولیدات در این واحدها بررسی می شود.

حسنی انزابی در ادامه تعداد واحدهای پرورش و تکثیر ماهیان سردآبی در استان البرز را بالغ بر ۲۶ مورد برشمرد و گفت: از این تعداد ۲۰ مورد در زمینه پرورش،  ۵ مورد در زمینه پرورش و تکثیر ماهی سردآبی کار می کنند، یک مورد نیز تنها در قالب تکثیر این نوع ماهی فعال است.

وی عنوان کرد: ۲ واحد پرورش ماهی گرمابی در البرز  فعال است که تنها در زمینه پرورش این نوع ماهی ها کار می کنند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، آبزیان، زنبور عسل وکرم ابریشم دامپزشکی استان البرز با اشاره به فعالیت ۱۳ واحد پرورش و تکثیر ماهیان زینتی در استان البرز گفت: از این تعداد ۱۲ مورد در زمینه تکثیر و پرورش و یک مورد نیز تنها در قالب پرورش ماهیان زینتی فعال است.

وی تاکید کرد: یکی از دو مزرعه برتر پرورش ماهیان سردآبی(قزل آلا) کشور در استان البرز و در شهرستان کرج واقع است که امکانات لازم در راستای تکثیر، پرورش و عرضه ماهیان سردآبی را دارد.

حسنی انزابی در توضیح دلایل موفقیت البرز در دارابودن یکی از برترین مزارع پرورش ماهی سردآبی کشور گفت: موقعیت جغرافیایی استان و آبی که به دلیل وجود رودخانه کرج در این مزرعه مورد استفاده قرار می گیرد در کنار مواردی مانند بکارگیری بهداشت قرنطینه ای برای کنترل بیماری ها و یا ضدعفونی کردن آب ورودی استخرهای پرورش ماهی از جمله این موارد است.

وی در پایان اضافه کرد: تعدادی از واحدهای پرورش ماهی استان که در محدوده رودخانه کردان و طالقان فعالیت دارند از آب این روخانه ها برای ورود به استخرهای پرورش ماهی استفاده می شود که به یقین نقش مهمی در کیفیت تولیدات این واحدها دارد.

کد خبر 4747707

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =