بیش از ۲۴ هزار تن بذر گندم آبی و دیم در کردستان خریداری شد

سنندج - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: در سال زراعی جاری در تمامی طبقات بذری میزان ۲۴ هزار و ۵۵۰ تن بذر گندم آبی و دیم خریداری شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، فرید سپری به میزان بذر گندم مورد نیاز استان با توجه به سطوح زیر کشت سالیانه اشاره کرد و اظهار داشت: در استان کردستان سالیانه حدود ۵۸۲ هزار هکتار گندم (آبی ۳۲ هزار هکتار و دیم ۵۵۰ هزار هکتار) کشت می‌شود که با احتساب ۱۶۰ کیلوگرم برای هر هکتار دیم و ۲۲۰ کیلوگرم برای هر هکتار گندم آبی سالیانه حدود ۹۵ هزار تن بذر گندم مورد نیاز است.

وی افزود: در برنامه تولید بذر گندم استان در سنوات گذشته سالیانه به طور متوسط ۱۵ تا ۱۸ هزار تن بذور اصلاح شده (پرورشی سه و مادری و گواهی شده) توسط شرکت‌های فرآوری بذر تولید و مورد استفاده بهره‌برداران گندمکار قرار گرفته است که چیزی حدود ۱۶ تا ۱۹ درصد کل بذر مورد نیاز استان است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: براساس برنامه ۱۰ ساله تولید بذر ابلاغی وزارت متبوع، باید استان در انتهای برنامه به تولید بذری معادل ۴۵ درصد کل بذر مصرفی در دیمات (۳۴ هزار تن) و ۶۵ درصد در مزارع آبی پنج هزار و ۵۰۰ تن) نائل شود که برای این منظور نقشه راه تولید بذر گندم دیم استان ترسیم شد و امید است تا دو سال آینده به این مهم دست یابیم.

سپری به میزان خرید، فرآوری و توزیع بذور گندم گواهی شده در سال اشاره کرد و یادآور شد: استان کردستان در سال زراعی ۹۸-۹۷ با تعداد ۱۱ شرکت تولید بذر گندم، توانسته است در کلیه طبقات بذری میزان ۲۴ هزار و ۵۵۰ تن بذر گندم آبی و دیم خریداری کند که از این میزان مقدار ۲۱ هزار و ۹۰۰ تن آن به صورت گواهی شده، پنج هزار و ۸۳۰ تن بذر آبی و ۱۶ هزار و ۷۰ تن بذر دیم است که پس از فرآوری در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه تا امروز میزان گندم دیم گواهی شده توزیعی ۱۰ هزار و ۴۰۰ تن و گندم آبی توزیعی یک هزار و ۹۵۰ تن بوده است، بیان کرد: همچنین مقدار یک هزار و ۳۰ تن بذور جو دیم و آبی در سال ۹۸ خریداری شده که قسمت اعظم آن فرآوری و در بین کشاورزان توزیع شده است.

کد خبر 4752048

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =