سرانه مطالعه استان کرمان ۶ دقیقه است

رفسنجان - مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمان گفت: سرانه مطالعه استان کرمان به جز ادعیه و قرآن ۶ دقیقه است و با قرآن و ادعیه به ۱۱ دقیقه می‌رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد وفایی پیش از ظهر دوشنبه در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان رفسنجان اظهار داشت: اهمیت کتاب و مطالعه کتاب در فرهنگ و تمدن چندین هزار ساله جایگاه رفیعی دارد هم در آموزه‌های دینی کتابخانه های بزرگی در تمدن ما از آن نام می‌برند، کتاب‌های عظیمی هم مورد خشم دشمنان قرار می‌گرفت و به آتش می‌کشیدند و به دریا می‌انداختند.

وی با بیان اینکه هدایت ما هم حول محور کتاب انجام شد و محور هدایت بشریت از دیرباز تا امروز معجزه جاوید رسول خدا (ص) است، افزود: خداوند هم به این موضوع اشاره می‌کند که اهمیت کتاب را می‌رساند، هیچ چیز جای کتاب را نمی‌تواند پر کند و در علم‌آموزی جایگزین کتاب شود.

وی با تاکید بر اینکه علم مانا، پایدار و ریشه‌دار از کتاب حاصل می شود و عمیق است، تصریح کرد: با اینکه در فضای مجازی دسترسی سریع به اطلاعات خوب است اما کتاب را باید برای مطالعه ترویج کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمان تصریح کرد: کتاب منبعی معتبر و خواندن کتاب آرام بخش است که امام علی(ع) نسبت به آن اشاره کردند.

وفایی ادامه داد: کتاب هویت، دانایی و آگاهی اثرگذاری در جامعه ایجاد می‌کند برای افزایش سرانه مطالعه باید از داشته‌های موجودمان استفاده کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمان خواستار راه‌اندازی کتابخانه مرکزی در رفسنجان شد و گفت: کتابخانه مرکزی پایگاه اطلاعاتی و منابع شهرستان را افزایش می‌دهد ما هم در تأمین منابع و نیروی انسانی حمایت می‌کنیم.

وفایی افزود: در شهرستان‌ها خیران و صنعتگران به سمت ایجاد کتابخانه مرکزی رفتند که در رفسنجان هم خوب است که این بنا گذاشته شود و کتابخانه مرکزی ایجاد شود تا در پایتختی کتاب هم تأثیر گذار باشد ما می توانیم منابع را به کتابخانه بیاوریم و این اتفاق مبارک بیفتد.

وی بیان داشت: همین ظرفیت موجود در شهرستان و تعداد کتابخانه‌ها و منابع موجود از ظرفیت‌های عظیمی است که می‌تواند خیلی راحت سرانه مطالعه را افزایش داد.

به گفته وی سرانه مطالعه استان کرمان به جز ادعیه و قرآن ۶ دقیقه است و با قرآن و ادعیه به ۱۱ دقیقه می‌رسد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمان تصریح کرد: این عدد را خیلی راحت می‌توان افزایش داد در کرمان شروع کردیم و بعضی شهرستان‌ها هم دارند شروع می‌کنند امکان اینکه مطالعه را به مراکزی همچون سربازخانه‌ها ببریم وجود دارد و نیز همه مردم را با کتابخوانی درگیر کنیم هر انسان اگر روزانه یک صفحه کتاب بخوانند ظرفیت بالایی خواهد بود تا سرانه مطالعه را افزایش دهیم.

وفایی تأکید کرد: اگر در مدارس یک ساعت مطالعه غیردرسی انجام شود موجی از کتابخوانی در مدارس ایجاد می‌شود حامیانی هم هستند که می‌توانند کتاب را برای بچه‌ها تأمین کنند در مساجد، کانون‌های فرهنگی هنری و... هم امکان این برنامه‌ریزی وجود دارد.

وی با بیان اینکه فضاهایی در شهر ایجاد شود که کتاب خواندن برای مردم فراهم شود بردن کتاب در ایستگاه‌های اتوبوس، بیمارستان‌ها، ادارات، مهدکودک‌ها و...شدنی است، افزود: کمیته‌ای برای ترویج فرهنگ کتابخوانی تشکیل شود و در سالی که قرار است پایتخت کتاب شوید این کارها اهمیت و اثر بالایی دارد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمان افزود: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی ۰.۵ درصد از درآمدهای شهرداری باید در حوزه کتاب و کتابخوانی مصرف شود در رفسنجان بهتر از شهرهای دیگر است اما کامل نیست اگر انجام نشود قطعا در حوزه ترویج فرهنگ مطالعه کم‌کاری شده و ۰.۵ درصد را خزانه برداشت خواهد کرد و نهاد کتابخانه‌های کشور صاحب آن می‌شود و در تهران برای آن تصمیم‌گیری می شود و برای مناطق کم‌برخوردار هزینه می‌شود و در نهایت شهر متضرر می‌شود.

وفایی عنوان کرد: ۰.۵ درصد باید کامل به اداره کتابخانه‌ها داده شود تا خرج کتاب و کتابخوانی شود گرانی کتاب باعث شده کتاب به روز در دسترس نباشد که این ۰.۵ درصد کمک بسزایی برای جبران این کمبود دارد.

کد خبر 4752408

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =