تخریب گنبد امامزاده حسین (ع) قزوین/ مرمت جدی گرفته شود

قزوین-گنبد و سقف بقعه متبرکه امامزاده حسین (ع) قزوین پس از سالها امروز به مرمت اساسی نیاز دارد، تا از تخریب این اثر تاریخی و دینی کم نظیر جلوگیری شود.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها، آرش صالحی: بی تردید بقعه متبرکه امامزاده حسین (ع) یا به قول قزوینی ها شاهزاده (شازده) حسین (ع) یکی از زیباترین و بدیع ترین اماکن مذهبی و مقدسه ایران و حتی دنیاست که در قلب محله تاریخی دباغان قرار دارد.  

بقعه شاهزاده حسین(ع) قزوین فرزند بلافصل امام رضا (ع) متوفای ۲۰۱ هجری قمری از قرن سوم هجری به بعد همواره زیارتگاه مردم قزوین بوده است، تا جایی که سبب شده تا آرامگاه بسیاری از دانشمندان، سخنوران و بزرگان قزوین در این محل قرار گیرد. به جز ضریح نفیس چوبی آن که تاریخ ۸۰۶ قمری را نشان می دهد و از صنایع گره چینی مجوف می باشد باقی آثار این بقعه باشکوه از بناهای دوره صفوی و قاجار است.  

همچنین این بنا دارای طاق نما و ۶ مناره‌ است که هر یک با کاشی کاری های بسیار زیبا تزیین شده‌ است. با اینکه در سال‌ های اخیر مجموعه بناهای بقعه شاهزاده حسین (ع) تعمیر اساسی شده و بناهایی را به آن افزوده‌ اند، اما این روزها این بقعه مقدس حال و روز خوشی ندارد و اگر اقدام عاجلی برای تعمیر و مرمت آن صورت نگیرد، امکان تخریب و فروریختن بخش هایی از آن وجود دارد.

اولویت اوقاف قزوین، مرمت بقعه است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین، تمرکز بیش از حد بر موضوع تملک زمین های پیرامون امامزاده حسین (ع) را سبب دور شدن اذهان مسئولان از مرمت این بقعه دانست و گفت: با اینکه کارشناسان مرمت و احیای بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی احتمال احتمال ریزش دیواره گنبد و سقف امامزاده حسین را می دهند، اما متاسفانه هنوز اقدام جدی برای بازسازی و مرمت بقعه صورت نگرفته و به دلیل نبود بودجه، این کار زمین مانده است.

حجت ‌الاسلام مصطفی مجیدی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جابجایی ۲۵ سانتی متری دیوار بقعه، افزود: اداره کل اوقاف در قبال طرحی که کمکی به ارتقای کیفیت زیارت زائر در بقعه کمک می کند، هیچ گونه تکلیف و مسئولیتی ندارد و با وجود شرایط نامناسب اطراف ساختمان امامزاده، اولویت ما مرمت و بازسازی بقعه است؛ چرا که اگر بقعه خراب شود، اجرای طرح توسعه هم معنی ندارد.

وی با بیان اینکه نهاد متبوعش تاکنون ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای تملک واحدهای مسکونی هزینه کرده، ادامه داد: بهتر بود طی سالیان گذشته این مبلغ را برای مرمت و بازسازی بقعه، ساختن زائرسرای مناسب و بهسازی فضای بهداشتی در این امامزاده هزینه می شد تا امروز شاهد مشکلات مختلف در زمینه جذب زوار نباشیم.  

تامین بودجه مرمت توسط خیّر مشهدی

مدیرکل اوقاف استان، میزان بودجه لازم برای مرمت فضای بقعه امامزاده حسین(ع) را ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: متاسفانه با وجود شرایط اقتصادی موجود، اعتبارات عمرانی ما به قدری کاهش پیدا کرده که نمی توانیم بقعه را مرمت کنیم و اعتباری هم برای ساخت زائرسرا یا تعمیر سرویس بهداشتی این مجموعه مذهبی در اختیار نداریم.

البته حجت الاسلام مجیدی از آمادگی خیّری مشهدی برای پرداخت هزینه های مرمت و بازسازی بقعه خبر داد و اضافه کرد: طرح های مرتبط برای مرمت بقعه مهیا شده و به تایید کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان هم رسیده به همین خاطر طرح های یاد شده را برای طی مراحل اجرایی به وزارت میراث فرهنگی ارسال کرده ایم.  

وی با یادآوری اینکه کلیات طرح بازسازی و مرمت مورد تایید نهادهای مسئول و ناظر قرار گرفته ادامه داد: امیدواریم با تایید نهایی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، در طول چند ماه آینده عملیات اجرایی مرمت و بازسازی بقعه شروع شود.  

۱۵ میلیارد تومان برای مرمت بقعه هزینه خواهد شد

حجت الاسلام مجیدی با ذکر اینکه برای نخستین بار قرارداد رسمی با یک خیّر برای مرمت یکی از بقاع متبرکه منعقد شده است، گفت: طبق توافق قرار شده این خیّر ۱۵ میلیارد تومان در مدت ۳ تا ۵ سال، با توجه به طرح مرمتی که میراث فرهنگی تهیه و تدوین می‌کند، در اختیار اجرای طرح مرمت بقعه قرار دهد.  

وی به شرایط ناگوار پیرامون آستان مقدس امامزاده حسین (ع) هم اشاره کرد و افزود: وضعیت بد تملک و اجرای طرح توسعه این امامزاده شایسته این مکان مقدس نیست؛ آن هم امامزاده ای که از شاخص ترین امامزاده های جهان اسلام و تشیع به حساب می آید و هر ساله پذیرای خیل زیادی از زائران از سرتاسر ایران و جهان است.

بخش هایی از بقعه که باید مرمت شود

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان هم با اشاره به جایگاه ویژه بقعه امامزاده حسین (ع) در جذب گردشگران اعتقادی، دینی و مذهبی به قزوین، گفت: این بقعه از نظر تزئینات آینه کاری و کاشی کاری یکی از زیباترین بناهای تاریخی ایران به شمار می آید که متاسفانه امروز بیم تخریب این زیبایی ها می رود.

امیر ارجمند در جواب این سؤال که بقعه امامزاده حسین (ع) به چه مرمت هایی نیاز دارد، بیان کرد: اجرای ازاره سنگی ایوان جنوبی با سنگ مرمر به همراه کندوکاو و زیرسازی، اجرای بندکشی قائم و افقی ضلع غربی حجره‌ها و سایر نقاط بنا، مرمت، بازسازی و اجرای مجدد کاشی‌ کاری‌های معرق ایوان جنوبی، برداشت بافت فرسوده و اجرای نماسازی آجری ضلع غربی حجره‌ها از جمله اقدامات مرمتی است که باید در دستور کار اجراکنندگان طرح مرمت بقعه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: همچنین برداشت و اجرای دوباره کاشی کاری معقلی لچکی ضلع شرق گنبدخانه، مرمت، استحکام‌ بخشی و بازسازی مناره‌ ها در کل بنا و مرمت کاشیکاری‌ های آنها، مرمت سر در ورودی شمالی همراه با مرمت کاشی کاری‌ های آن، مرمت و بازسازی کاشی کاری مشبک سر در شمالی، مرمت و بازسازی درب ورودی ضلع شرقی طبق الگوی موجود همراه با روغن ‌کاری و اجرای ایزوگام، کندوکاو و برداشت بندکشی در سایر نقاط بنا هم از دیگر مرمت های لازم در این بقعه است.  

مرمت بنا با استفاده از نیروهای زبده بومی

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین هم با بیان اینکه استفاده از ظرفیت خیرین برای مرمت و احیای بقاع مذهبی از کارهای ماندگار این حوزه است، گفت: میراث فرهنگی استان کار گمانه زنی و نظارت بر عملیات مرمت و تعمیر امامزاده حسین (ع) را برعهده دارد و امیدواریم این طرح در مدت ۳ سال به پایان برسد.

علیرضا خزائلی افزود: در مرحله نخست طرح مرمت بقعه امامزاده حسین (ع) عملیات بام سازی، مرمت دیوارهای حرم، بازسازی گنبد، مرمت ایوان، پی بنا و آئینه کاری داخل حرم با اختصاص ۱۵ میلیارد تومان انجام می شود که این مرحله از مرمت با بهره گیری از نیروهای زبده بومی، کشوری و در صورت نیاز کارشناسان خارجی صورت می گیرد.

با این همه آنچه که باید در اجرای طرح مرمت امامزاده حسین (ع) مورد توجه جدی مسئولان و مدیران طرح باشد، اجرای سریع این مرمت است؛ چرا که اگر اجرای آن طولانی شود، احتمال دارد اثر خرابی های گذشته و عملیات حین مرمت، سبب ویرانی یک باره بنا شود که قطعاً جبران آن به هیچ وجه امکان پذیر نخواهد بود.


 

کد خبر 4753106

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 3 =

  نظرات

  • ابراهیم زمانی IR ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
   0 0
   سلام. از تهیه این گزارش بسیار سپاسگزارم. در کنار همه نکته های خوبی که در آن بود کاش تیتر مثبت برای آن انتخاب می کردید.ا نگار خدای ناکرده به بنا آسیب وارد شده؛ مردم خبر مثبت و امیدوارکننده نیاز دارند.