اطلس میراث فرهنگی و باستان شناسی خراسان جنوبی در دست تهیه است

بیرجند- رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی کشور گفت: اطلس میراث فرهنگی و باستان شناسی خراسان جنوبی در دست تهیه است.

به گزارش خبرنگار مهر، روح‌الله شیرازی صبح چهارشنبه در چهارمین همایش ملی باستان‌شناسی ایران اظهارکرد: تاکنون چهار دوره همایش ملی باستان‌شناسی برگزار شده که به واسطه نشست‌ها و تبادلات علمی ثمرات بسیار خوبی داشته است.

رئیس پژوهشکده  باستان‌شناسی کشور ادامه‌داد: خراسان‌جنوبی به لحاظ مطالعات باستان‌شناسی و میراث فرهنگی از جایگاه مطلوبی برخوردار است و تا کنون ۳۵۰۰ اثر باستانی در استان ثبت شده است.

شیرازی با اشاره به محوطه باستانی کله کوب در فردوس، بیان کرد: این محوطه باستانی یکی از مهمترین محوطه های باستاتی فلات شرقی ایران است که باید قدر این میراث های ارزشمند در این خطه از ایران اسلامی را دانست.

وی با اشاره به کاوش‌های صورت گرفته در تخچرآباد در استان خراسان‌جنوبی و در نزدیکی شهر بیرجند ادامه داد: همه این موارد نشان از اهمیت این نقطه از کشور به لحاظ باستان‌شناسی دارد.

رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی کشور افزود: در دوره اسلامی نیز خراسان از مرو و نیشابور تا قهستان و جنوب خراسان پیشینه فرهنگی و تمدنی ارزشمندی دارد که کاوش‌های صورت گرفته در منطقه تون فردوس نیز بر این موضوع صحه می‌گذارد.

شیرازی با بیان اینکه اطلس میراث فرهنگی و باستان‌شناسی خراسان‌جنوبی در دست تهیه است، گفت: برای تهیه نقشه باستان‌شناسی خراسان‌جنوبی باید تمام این آثار باستانی را در یک سامانه جامع وارد کنیم.

 وی اظهارکرد: «مطالعات دیرین اقلیم شناسی» در حوزه باستان‌شناسی باید در دانشگاه بیرجند مورد توجه جدی قرار گیرد چرا که پاسخ به بسیاری از سؤالات در حوزه باستان شناسی و میراث فرهنگی به این مهم بستگی دارد.

رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی کشور گفت: در همایش‌های علمی در حوزه باستان شناسی باید به سمت کارهای تخصصی برویم.

شیرازی اظهارکرد: در یک افق ۱۰ ساله برای خراسان‌جنوبی آینده بسیار خوبی را در حوزه مطالعات میراث فرهنگی و باستان‌شناسی پیش‌بینی می‌کنم چرا که اساتید بسیار توانمند و دانشجویان بسیار علاقمندی در این رشته علمی تلاش می‌کنند.

وی بیان کرد: در خراسان‌جنوبی در حوزه باستان شناسی دو بال اجرایی و پژوهشی همکاری بسیار خوبی بایکدیگر دارد که باید این مهم را قدر دانست.

کد خبر 4754246

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =