نمایش ۱۶ عکس از «بازگشت اسیران ایرانی به وطن»

۴۸ عکس از مجموعه عکس‌های ۷۰ سالگی تصویب کنوانسیون‌های ژنو مربوط به بازگرداندن اسیران ایرانی است که با همکاری صلیب سرخ جهانی به وطن بازگشتند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این نمایشگاه منتخبی از مجموعۀ عکس‌های کمیته صلیب سرخ به مناسبت هفتادمین سالگرد تصویب کنوانسیون های ژنو با موضوعاتی همچون جنگ اسپانیا و آمریکا در سال ۱۸۹۸، جنگ جهانی اول ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸،  دوره بین دوجنگ جهانی نانسی، فرانسه، جنگ یونان و ترکیه ۱۹۱۹، جنگ جهانی دوم آژانس مرکزی اسرای جنگی، کنوانسیون های ژنو مصوب در سال ۱۹۴۹، جنگ داخلی یمن بین سالهای ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۵، جنگ افغانستان از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۹، پروتکل های الحاقی کنوانسیون های ژنو، کنوانسیون های ژنو مصوب ۱۹۰۶ و ۱۹۲۹ و ۱۹۴۹ و نحوه تشکیل کمیته بین المللی صلیب سرخ در اکتبر ۱۸۶۳ به نمایش گذاشته است.

نمایشگاه عکس «۷۰ سالگی تصویب کنوانسیون های ژنو» به مناسبت هفتادمین سالگرد تصویب کنوانسیون های ژنو، با همکاری موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و دفتر نمایندگی کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در تهران در گالری فکه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برپا شده است .

به طور کلی ۴۸ عکس از«۷۰ سالگی تصویب کنوانسیون های ژنو» در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به نمایش گذاشته است که از این تعداد ۱۶ تصویر از تصاویر به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه مربوط به بازگشت اسیران جنگی ایرانی است که در طی جنگ ایران و عراق  بین سالهای ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۰ توسط صلیب سرخ جهانی به کشور بازگردانده شدند.

عکس‌هایی از فرودگاه بغداد که تحت نظارت کمیته بین المللی صلیب سرخ ۱۹ اسیر ایرانی بیمار یا با مجروحیت شدید در ۱۳ آذر ۱۳۶۷ به وطن بازگردانده شدند، و عکس هایی از فرودگاه لارناکا قبرس که تلاش های صلیب سرخ را برای بازگرداندن ۴۰ زندانی غیرنظامی و اسرای ایرانی با مجروحیت شدید به وطن را در ۲۱ خرداد ۱۳۶۰ نشان می دهد، و همچنین عکس های دیگری مربوط به خانقین که در ۳۱ مرداد ۱۳۶۹ مبادله و بازگرداندن اسرای جنگی بین ایران و عراق تحت نظارت کمیته بین المللی صلیب سرخ صورت گرفت، نیز در این نمایشگاه در معرض دید علاقمندان قرار داده شده است.

این نمایشگاه عکس که در گالری فکه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از تاریخ ۳۰ مهرماه برپا شده که تا پایان روز دوشنبه ۶ آبان‌ماه از ساعت ۱۰ الی ۱۵ آماده بازدید علاقه‌مندان است.

کد خبر 4756297

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =