معرفی بیت القرآن و موزه استقلال اندونزی

بیت القرآن و موزه استقلال اندونزی دو نهاد مختلف در اندونزی هستند که هرکدام فعالیت های دینی خود را در این کشور به عنوان بزرگترین کشور مسلمان جهان انجام می دهند.

به گزارش خبرنگارمهر، بیت القرآن و موزه استقلال ترکیبی از دو نهاد مختلف هستند. بیت القرآن که به معنای خانه قرآن است، محتوی و مواد اصلی آن در قالب نمایش مربوط به قرآن است، در حالی که موزه استقلال نتایج فرهنگ اسلامی اندونزی را به نمایش می گذارد.این مکان در زمینی به مساحت ۲۰.۰۱۳ متر مربع واقع شده است و در معرض دید عموم قرار دارد. افتتاح آن در ۲۰ آوریل ۱۹۹۷ توسط رئیس جمهور سوهارتو به انجام رسید.

این موزه با ارائه آثار فرهنگی اسلامی اندونزی هدف نمایش اسلام به عنوان متحد ملت از اقوام مختلف در اندونزی را دارد. این آثار با کیفیت و خلاق برای تقویت هویت ملی، چهره اندونزی به عنوان بیشترین جمعیت مسلمانان جهان را در عرصه بین الملل از طریق یک مطالعه تاریخی از پیشرفت آموزه های اسلامی و اجرای آن در هنر و فرهنگ نشان می دهد. این موزه نیز درک عمیق تر از آموزه های اسلام و هویت فرهنگی باز، اصیل، مدارا، مترقی و با جهان بینی وسیع می دهد و حتی می تواند به عنوان محرکی برای مطالعه و پژوهش آموزه ها و فرهنگ های اسلامی به‌ویژه در اندونزی و بطور کلی در جنوب شرقی آسیا تبدیل گردد.

شاهکارهای دانشمندان (علما) و روشنفکران مسلمان مجمع الجزایر از قرن هفدهم تا بیستم که دارای ارزش تاریخی هستند را می توان در اینجا مشاهده کرد. میراث فرهنگی در قالب مصحف، نسخ خطی قرآن، معماری، هنر تجسمی اسلامی که زیبایی هنر را دارد نیز ذخیره شده است. در واقع بیت القرآن و موزه استقلال جذابیتی برای تأمل دارند.

نمایشگاه بیت القرآن انواع نسخ خطی داخلی و خارجی را ارائه می دهد. برخی از این مصاحف عبارت‌اند از مصحف استقلال که در جشنواره استقلال سال ۱۹۹۵ حاضر بود و توانست توجه بازدید کنندگان را به خود جذب کند؛ مصحف وونوسوبو که بزرگ‌ترین مصحف  و کار دو طلبه حوزه اشعریه شهر وونوسوبو، جاوه میانی است؛  مصحف سونداوی که از تذهیب منحصر به فرد جاوه غربی برخوردار است؛ و مصحف مالزی که دارای تزیینات به سبک مالزی است.

همچنین قرآن با استاندارد وزارت دین اندونزی، قرآن معمولی و بریل برای مسلمانان نابینا نمایش داده شده است. قرآن در قالب نرم افزار رایانه ای نیز ارائه شده است که می تواند مانند سایر برنامه های رایانه ای به صورت دیجیتالی کار کند.

موزه استقلال اشیاء فرهنگی که قدمت زیادی دارند و آثار تمدن قبایل، زبان ها، مناطق و آداب و رسوم اندونزی را به نمایش می گذارد. شکوه تاریخی گذشته و حال در یک واقعه با هم مخلوط شده است. نسخ خطی قرآن، اشیاء سنتی و میراثی، معماری، هنرهای تجسمی معاصر و سایر اشیاء اسلامی به عنوان نتیجه اجرایی و کاربرد فرهنگ برگرفته از قرآن، همگی در این موزه ذخیره شده اند.

این ساختمان دارای ۴ طبقه با محیطی به دور از آلودگی است. علاوه بر این، این مکان همچنین از امکانات سالن مانند سالن چند منظوره (سالن اصلی)، سالن اجتماعات، صدا و تصویر، کلاس درس، نمایشگاه، بالکن و غیره برخوردار است. از این امکانات می توان برای برگزاری فعالیت هایی مانند سمینارها، نمایش ها، نمایشگاه ها، مسابقات، مجمع علمی و سایر موارد استفاده کرد.

کد خبر 4756331

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =