مشاهده لاشه دلفین نواری و لاک پشت سبز در سواحل چابهار

زاهدان - مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: لاشه یک دلفین و یک لاک پشت‌دریایی با جثه بزرگ توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست چابهار در ساحل پارک بهاران این شهرستان مشاهده شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل محیط زیست سیستان و بلوچستان، وحید پورمردان اظهار داشت: در گشت و کنترل دریایی توسط مأموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان چابهار لاشه یک دلفین و یک لاک پشت دریایی با جثه بزرگ در ساحل پارک بهاران چابهار (دریا بزرگ) مشاهده شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: در بررسی های انجام شده توسط کارشناس محیط زیست دریایی چابهار لاشه های مشاهده شده مربوط به دلفین نواری با نام علمی (Stenella coeruleoalba) و لاک پشت سبز با نام علمی (Chelonia mydas) بوده که با اندازه گیری های انجام شده از لاشه ها در محل مشخص شد طول بدن دلفین به گل نشسته ۲۴۱ سانتی متر و طول «کاراپاس» لاک پشت تلف شده، یک متر بوده است.

وی گفت: با توجه به آثار شکستگی لاک و متورم شدن بدن در لاک پشت دریایی و همچنین وجود زخم در ناحیه باله پشتی و ناحیه شکم دلفین، به نظر می رسد مرگ این آبزیان حدود یک هفته قبل در دریا در اثر برخورد شدید جسم سخت به بدن لاک پشت و گرفتار شدن دلفین در تور و خفگی بوده و لاشه ها با جریانات دریایی به ساحل آمده اند.

پورمردان ادامه داد: دلفین های نواری از پستاندران دریایی راسته آب بازان بوده که در مناطق معتدل اقیانوس اطلس، آرام، هند و بسیاری از دریاها پراکنده اند. این گونه از دلفین ها از ماهیان کوچک کفزی و اسکوییدها تغذیه و در دریای عمان مشاهده می شوند اما در خلیج فارس حضور آنها کمتر گزارش شده است.

وی تصریح کرد: لاک پشت های دریایی سبز از دوزیستان خزنده بوده و از موجودات در معرض خطر انقراض جهانی و جزو فهرست گونه های حفاظت شده «IUCN» هستند.

 مدیر کل محیط زیست سیستان و بلوچستان بیان کرد: شهرستان چابهار از خلیج گواتر تا خور پارگ دارای سواحل ماسه ای و مناطق متعددی برای تخم گذاری و تغذیه لاک پشت های دریایی است که سالانه شمار زیادی از لاک پشت های ماده به ویژه لاک پشت سبز این سواحل شنی بکر را به منظور تخم گذاری انتخاب می کنند.

وی افزود: فعالیت های حفاظتی قابل توجهی نظیر تهیه برنامه پایش، گشت میدانی شبانه به طور هم زمان در سواحل ماسه ای تخم گذاری لاک پشت ها، ثبت اطلاعات تخم گذاری، بیومتری و تگ گذاری لاک پشت های ماده، ساخت هچری سایت، مراقبت از تخم ها و لانه ها و رهاسازی نوزادان لاک پشت توسط کارشناسان محیط زیست دریایی با مشارکت جوامع محلی با هدف حفاظت از تخم های لاک پشت ها تا رسیدن به مرحله نوزاد آوری در طول فصل تخم گذاری در نوار ساحلی چابهار انجام می شود.

پورمردان بیان کرد: به منظور حفاظت از موجودات دریایی در معرض خطر انقراض و زیستگاه های آن ها لازم است سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری سایر ارگان ها و جوامع محلی برنامه های مستمر در زمینه تحقیقات، حفاظت و آموزش زیست محیطی در مناطق ساحلی و دریایی برای این گونه از آبزیان اجرا کند.

وی تصریح کرد: همچنین بکارگیری تمهیدات لازم به منظور جلوگیری از صید بی رویه آبزیان، برخورد قانونی با صیادان غیر مجاز و عدم استفاده از ابزارهای صیادی نامناسب در دستور کار سازمان شیلات نیز قرار گیرد.

کد خبر 4759663

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha