صدور پروانه شکار تا انجام مطالعات جامع متوقف می‌شود

سعید محمودی اعلام کرد: صدور پروانه شکار بدون بررسی شرایط زیستگاه درست نیست و امسال پروانه‌ای صادر نکرده‌ایم.

به گزارش خبرنگار مهر سعید محمودی مدیر کل محیط زیست استان تهران در نخستین نشست خبری از زمان آغاز به کار خود در این اداره کل گفت: روند مورد نظر ما در حوزه محیط زیست شفافیت کامل است و نقد منصفانه رسانه‌ها همواره به نفع محیط زیست بوده است.
محمودی افزود: محیط زیست هر جای دنیا که بوده مردمی بوده و محیط زیستی که صرفاً دولتی باشد و خود را از مردم جدا کرده باشد نمی‌تواند به موفقیت دست پیدا کند سیاست امروز ما در محیط زیست همراه شدن با مردم و پیدا کردن هدف مشترک با مردم است.
وی تأکید کرد: در سال‌های گذشته در یک منطقه حفاظت شده اتفاقی می‌افتاد و ما به عنوان متولی متوجه نمی‌شدیم اما امروز شرایط تفاوت کرده است. گرچه هنوز مشکلاتی در حوزه بودجه و مسایل دیگر داریم اما همکاران ما جانفشانانه در حفظ محیط زیست تلاش می‌کنند.  
مدیرکل محیط زیست استان تهران در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت جا به جایی محل دفع زباله آرادکوه تهران گفت:‌ اینکه سالهای سال در یک نقطه پسماند شهر ۱۲ میلیون نفری را به صورت روزانه دفن کرده باشیم بدون اینکه پایانی برایش در نظر بگیریم پذیرفتنی نیست و حتماً باید جانمایی تازه برایش تعیین شود و دوستان در شهرداری تهران باید مکان های مورد نظر را اعلام کنند و ما ارزیابی و احیاناً تأیید نهایی کنیم. با این حال تا امروز هیچ نقطه‌ای را پیشنهاد نداده‌اند. به هر حال اراده محیط زیست بر این است که فعالیت در آرادکوه باید متوقف شود و جای جدیدی برای فعالیت مشخص شود.
محمودی در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت پروژه تعیین سیاهه انتشار آلاینده‌ها و سهم خودروها و … در آلودگی هوا گفت:‌ سیاهه انتشار برای ۸ کلانشهر  در دست تهیه است و دانشگاه‌های برتر کشور مجری این کار هستند. وظیفه شهرداری است که همه اطلاعاتی که دارد در اختیار این تیم مجری قرار دهد و اگر این کار را نکرده باشد ما پیگیری خواهیم کرد.  
وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا روند بحث‌برانگیز صدور افسارگسیخته پروانه شکار در استان تهران ادامه خواهد داشت یا نه گفت:‌ کشور ما در نزدیک به بیست سال گذشته گرفتار یک مشکل عمده به نام نوسان اقلیمی بوده است و هنوز نمی‌شود گفت تغییر بزرگ اقلیمی رخ داده اما به هر حال یک نوسان بزرگ اقلیمی در بیست سال گذشته داشتیم که امیدواریم از آن خارج بشویم و به شرایط نرمال نزدیک شویم.  
محمودی ادامه داد: خیلی از آبشخورهای مناطق حفاظت شده ما که دست کم طی پنجاه تا صد سال اخیر برای حیات وحش ما آب فراهم می‌کردند خشک شده و وجود ندارند؛ تغییراتی در پوشش گیاهی کشور ما ایجاد شده و توان محیطی در زیستگاه های ما افت کرده است. استفاده زیاد در بحث دامپروری و مسایل دیگر باعث شده مراتع ما که تأمین کننده غذای حیات وحش ما و پرندگان ما بوده الان دیگر شرایط ۲۵ سال پیش را ندارند.
مدیرکل محیط زیست استان تهران تصریح کرد: چون این تحول در زیستگاه ایجاد شده و زیستگاه عامل تعیین کننده جمعیت است و هنوز مطالعه جامعی هم در این زمینه انجام ندادیم هنوز نمی‌دانیم در جغرافیایی مثل استان تهران چقدر این تغییرات، اکوسیستم ما را شکننده کرده است.
محمودی اعلام کرد: با در نظر داشتن این مسایل اینکه مثل گذشته بخواهیم بدون بررسی شرایط زیستگاه پروانه شکار صادر کنیم درست نیست و با توجه به اینکه مطالعات جامع و اطلاعات کافی نداریم فکر می‌کنم تصمیم منطبق بر عقل این است که هیچ پروانه‌ای صادر نکنیم. امسال من پروانه‌ای صادر نکرده‌ام و تا زمانی که مطالعات جامع انجام نشود و اطلاعات قابل اتکا به دستم نرسد پروانه‌ شکار نه برای حیات وحش و نه پرندگان صادر نخواهیم کرد.
مدیرکل محیط زیست استان تهران در پاسخ به پرسشی درباره برنامه‌های فرهنگی و آموزشی این اداره گفت:‌ آموزش رکن اصلی حفاظت از محیط زیست است. نقش پویش‌های مردمی یک اصل اثبات شده دنیای امروز است. البته همه انتظارات بزرگی از سازمان محیط زیست دارند اما چقدر توان لجستیکی در محیط زیست فراهم است. در استان خودمان برنامه‌های ما برای آموزش از دل نشست‌های ماهانه با سمن‌ها و رسانه‌هاست.
وی ادامه داد: در همه مناسبت‌های محیط زیستی تقویم برنامه‌های خاص داریم. در سطح مدارس ابتدایی برنامه‌های هفتگی داریم. قسمت‌های آموزشی برای تالاب‌ها داریم و با جوامع محلی در سرخه‌حصار و خجیر و جاجرود در ارتباطیم. پویش محیط زیست درسال‌های اخیر رشد قابل توجه داشته و مطالبات محیط زیستی در سایه امنیت در کشور ما انجام می‌شود.
کد خبر 4773342

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha