حمل و نقل ارزان درون شهری با استفاده از CNG

معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت: مصرف خودروهای حمل و نقل درون شهری حدود ۱۰ میلیون لیتر در روز است که در صورت جایگزینی با CNG هزینه آنها بسیار کاهش می یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید قاسمی معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به اینکه در حال حاضر CNGسوختی محسوب می شود که حدود یک سوم یک لیتر بنزین قیمت دارد، گفت: در صورتی که ناوگان حمل و نقل درون شهری (وانت بارها) از سوخت CNG استفاده کنند به جرات می توان گفت هزینه حمل و نقل آنها در مقایسه با استفاده از بنزین کاهش بیشتری خواهد داشت. البته بالغ بر ۹۰ درصد تاکسی های تهران از سوخت CNG استفاده می کنند.

وی افزود: در حال حاضر ۲۴۷۸ جایگاه فعال برای خدمت رسانی در بخش سوخت CNG در کشور وجود دارد. ۹۱ جایگاه نیز در دست احداث داریم. این در حالی است که میانگین مصرف CNG ماه قبل کشور حدود ۱۹.۳ میلیون لیتر در روز بوده که اکنون این رقم به ۲۱ میلیون لیتر در روز رسیده است که پیش بینی می کنیم تا آخر ماه جاری نیز این رقم افزایش داشته باشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه می توانیم ۴۵ میلیون متر مکعب سوخت CNG معادل ۴۵ میلیون لیتر بنزین را توزیع کنیم، ادامه داد: در حال حاضر میزان مصرف بنزین بخش حمل و نقل باری درون شهری(وانت بارها) حدود ۱۰ میلیون لیتر بنزین در روز است که این میزان می تواند با CNG جایگزین شود.

قاسمی ظرفیت تبدیل خودروهای بنزینی به گازسوز را در روز حدود ۲۲ هزار دستگاه اعلام کرد و گفت:اختلاف پیمایش یک خودرو زمانی که سوخت گاز یا بنزین مصرف می کند چندان نیست. البته برای سهولت سوختگیری و ایجاد جذابیت برای استفاده از سوخت CNG، ۳۲۴ نقطه را به عنوان جایگاه سوختگیری که عموما در مبادی و مقاصد بارگیری محسوب می شوند به شهرداری تهران اعلام کرده ایم. از سویی دیگر برای ایجاد جذابیت، دستمزد جایگاه داران CNG را به حد معقولی رساندیم چرا که هدف ما توسعه متوازن جایگاه های CNG است.

این مقام مسئول اظهار داشت: در حال حاضر در کشور کیت هایی تولید می شود که امکان پیمایش ۳۰۰ کیلومتر در ساعت را به خودروهای گازسوز می دهد.  اکنون ۱۱۰۰ کارگاه تبدیل خودرو در کشور آماده خدمت رسانی هستند که اسامی آنها به زودی منتشر می شود.

به گفته قاسمی، زمانی که یک خودرو از CNG استفاده می کند میزان تولید CO۲ آن به ۳۰ درصد می رسد.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در پاسخ به مهر، هزینه تبدیل هر خودرو از حالت بنزین سوز به گازسوز را ۳ تا ۵ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: این هزینه برای وانت بارها اندکی بیشتر است.  این در حالی است که در مدت زمان حدود یک هفته ای که از سهمیه بندی سوخت می گذرد شاهد ثبت تقاضای ۳۰ هزار نفر برای تبدیل خودرو خود از بنزین سوز به گازسوز هستند.

کد خبر 4778961

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =