نقشه حریم گسل های قزوین برای کاهش تخریب حوادث تهیه می شود

قزوین- مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین گفت: با تهیه نقشه حریم گسل های قزوین برای کاهش تخریب و آسیب های حوادث ناشی از زلزله اقدام خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، کارگاه تخصصی الزامات پدافند غیرعامل در راستای تاب آوری شهری در برابر مخاطرات گسل ها و وقوع زلزله روز یکشنبه با حضور علی بیت اللهی دبیر کارگروه زلزله کشور و جمعی از مهندسان در اداره راه و شهرسازی استان قزوین برگزار شد اظهارداشت: پایداری سیستم شهری در ساختمانهای حیاتی مهم است تا کمترین آسیب را در حوادث داشته باشیم.

وی افزود: برای نمونه مترو هم باید پناهگاه باشد و هم مسیر حمل و نقل و در این میان مفهوم مهندسی تاب آوری مهم است لذا باید دید سیستم شهری در برابر حوادث چقدر تاب آوری دارد.

مبارک قدم تصریح کرد: نبود مدیریت شهری در حوادث همواره مشکل ساز بوده و هنگامی که بارش شدید و سیل داریم و جاده اصلی مسدود می شود هیچ برنامه خاصی که مسیر جایگزین داشته باشیم و مشکل را حل کنیم نداریم.

وی بیان کرد: آیین نامه ۲۸۰۰ زلزله از مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد و در این میان توجه به مبحث ۲۱ و تهیه حریم گسلها در شهرهای بزرگ هم مهم است و در شورای مسکن استان باید برای تهیه نقشه حریم گسل ها اقدام شود.
 
مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین یادآورشد: راه اندازی سامانه هشدار سریع از کارهای دیگر است و با محدودیت ورود دستگاههای هشداردهنده مشکلاتی داریم که باید برای آن تدبیر کرد.

وی اضافه کرد: استفاده از سیستم هوشمند می تواند فلکه گاز، کنتور برق و آب را قطع کند و به مجموعه مدیریت شهری پیام رسانی کند.

مبارک قدم تصریح کرد: باید ابزارهای هشدار دهنده در اختیار استانها قرار گیرد تا با هشدارهای سریع بتوان خرابی ها را کاهش داد و واکنش سریع نشان داد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین یادآورشد: دستگاههای هشدار دهنده می تواند زمان طلایی تیم های امداد رسانی را بیشتر کند تا هم امدادرسانی تسریع شود و هم استعداد نیروهای امدادی را بسنجیم.

وی بیان کرد: از مسایل دیگر که توسط کمیته و کارگروه تخصصی باید مورد توجه قرار گیرد ارزیابی محورهای حمل و نقل، آسیب پذیری و انتخاب مسیرهای جایگزین است.

مبارک قدم اظهارداشت: بهسازی بافت فرسوده شهری و شناسایی آنها، شناخت معضلات کنونی، نفوذ پذیری از دیگر مباحثی است که باید مورد توجه کارشناسان برای کاهش آسیب ها قرار گیرد.
 

کد خبر 4779599

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =