فرایند انتخاب مدیر محله را مردمی‌تر کرده‌ایم

رئیس ستاد مدیریت محله شهرداری تهران گفت: از طریق فراخوان مدیران محلات را انتخاب خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی شیرزاد در نشست خبری فراخوان انتخاب مدیران محله ای تهران گفت: یکی از مهمترین اقدامات مدیریت شهری و معاونت فرهنگی و اجتماعی در این دوره، برگزاری انتخابات شورایاری بود.  

وی با تاکید بر اینکه مشارکت مردم در انتخابات شورایاری علی رغم برخی مسائل و مشکلات اقتصادی، بسیار فراتر از آن چیزی بود که انتظار می رفت، گفت: برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک نیز از ویژگی های خاص این دوره بود که با فاصله کمی پس از برگزاری، برگزیدگان مشخص شده، در محلات مستقر شدند و هیات رییسه‌ها شکل گرفت.  

شیرزاد با بیان این مطلب که ما در کنار شورایاری ها نهاد دیگری هم به عنوان مدیریت محله داریم، اضافه کرد: شورایاران به عنوان بازوی مشورتی و نظارتی شورای شهر معرفی شده و مدیران شهری در سنوات گذشته به این نتیجه رسیدند که در سطح خرد محله ای هم مابه ازایی برای فعالیت فرهنگی-اجتماعی در سطح محلات داشته باشند، لذا نهاد مدیریت محله تشکیل شد.  

 رییس ستاد مدیریت محله با اشاره به نحوه انتخاب مدیران محله گفت: در گذشته معمولا مدیران محلات از طریق معاون اجتماعی به شهردار ناحیه معرفی و او نامزدها را به ستاد مدیریت محله معرفی می کرد.  

شیرزاد اضافه کرد: در آن جا بعد از انجام مصاحبه از بین چند نفر، مدیر محله انتخاب می‌شد.  

وی با بیان این مطلب که ما امسال رویه را تغییر دادیم گفت: ما برنامه ریزی کردیم که در راستای مردمی کردن اقدامات محلات، مدیران محلات را از طریق فراخوان انتخاب کنیم، این موضوع یک گام به سوی مردمی تر شدن انتخابات است.  

وی با بیان اینکه می خواهیم مدیران محلات از طریق فراخوان محله ای انتخاب شوند توضیح داد: پیش از این این شائبه وجود داشت که افراد به دلیل رفاقت با برخی در شهرداری شانس مدیر محله شدن را پیدا کنند. لذا تلاش کردیم به سمتی حرکت کنیم که کارها به خود مردم سپرده شود.  

 رئیس ستاد مدیریت محله شهرداری تهران در ادامه با اشاره به سیاست محله محوری که مورد تاکید ویژه شهردار تهران است و دو معاون برنامه ریزی و اجتماعی ماموریت پیدا کردند آن را به طور ویژه پیگیری کنند، گفت: رویکرد ما این است که به سمتی حرکت کنیم که امور مردم به خود مردم واگذار شود.  

شیرزاد با بیان اینکه برای تحقق این مهم ما موظف هستیم از همه ظرفیت‌های اجتماعی سطح شهر و محلات استفاده کنیم اضافه کرد: سعی شده سراهای محلات به دور از نظام بروکراسی اداره شوند و محلی برای پاتوق‌های مردمی، سمن‌ها و غیره باشند.  

وی با تاکید بر این مطلب که سراهای محله مجموعه هایی برای فعالیت سمن ها خواهد بود تا مردم محله به آن جا رفت و آمد کنند گفت: سرای محلات رقیب هیچ نهاد دیگری همچون بسیج، مسجد و غیره نیست بلکه می تواند با آن ها هم پوشانی داشته باشد.  

 شیرزاد دربخش دیگر صحبت های خود با تاکید بر این مطلب که ما در فرایند انتخاب مدیریت از طریق فراخوان، به دنبال استخدام برای شهرداری نیستیم گفت: شهرداری به شدت از مازداد نیروی انسانی رنج می برد. لذا ما اصلا امکان جذب نیرو را نداریم.  

وی گفت: در دستور العمل های ما هم آمده که مدیر محله برای یک دوره دو ساله انتخاب می شود و ارتباط استخدامی با شهرداری ندارد. حقوق قانونی مدیران هم از درآمدهای سراهای محله است.  

شیرزاد در خاتمه به برخی از الزمات برای نام نویسی به عنوان مدیر محله اشاره کرد و گفت: مدیران محلات باید بین ۲۲ تا ۶۵ سال سن داشته باشند، سابقه کیفری نداشته باشند، در منطقه ساکن باشند و همچنین سابقه فعالیت فرهنگی و اجتماعی و مدارک تحصیلی آنها در ارزیابی امتیاز دارد.

کد خبر 4784714

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =