دولت باید پرداخت مطالبات صندوق‌ های حمایتی را سرعت ببخشد

اراک- نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس گفت: دولت باید پرداخت به موقع مطالبات صندوق های حمایتی ازجمله تامین اجتماعی را انجام دهد تا توان خدمات رسانی این صندوق ها کاهش پیدا نکند.

به گزارش خبرنگار مهر، سید مهدی مقدسی روز شنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاه های تابعه وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در اراک، اظهار داشت: در استان مرکزی بیش از ۹۵۰ هزار نفر بیمه شده تامین اجتماعی وجود دارد که رقم قابل ملاحظه ای است و انتظار داریم با توجه به این جمعیت بیمه شده، وزارت بهداشت در صدور مجوزهای جذب و تغییر ضوابط برای ایجاد انگیزش در پزشکان به منظور ارایه خدمات در مراکز تامین اجتماعی تجدید نظر کند.

وی ادامه داد: از وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی و مدیر عامل تامین اجتماعی انتظار می رود، از بیمه شدگان تحت پوشش تامین احتماعی استان مرکزی حمایت بیشتری به عمل آورد تا تعادل بخشی بین منابع و مصارف صندوق های تامین اجتماعی مورد توجه قرار گیرد و کسری در استان ایجاد نشود.

مقدسی اظهار کرد: با توجه به اسناد بالا دستی توجه به صندوق تامین اجتماعی، بازنشستگی و سایر صندوق ها را باید بیش از گذشته در دستور کار قرار دهیم و حمایت های عملی در این حوزه انجام دهیم.

وی گفت: با توجه به شرایط خاص صندوق های حمایتی و نگاهی که در برنامه ششم وجود دارد، باید در بودجه های آینده به وصول مطالبات صندوق از دولت توجه لازم صورت پذیرد.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس گفت: با توجه به افزایش نرخ تورم و مشکلات موجود در جامعه و به دنبال آن کاهش ارزش پول ملی، همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین و تامین منابع از دولت یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

وی عنوان کرد: با توجه بخش کاهش اثر بخشی آموزش های عالی در فضای کار از دولت و وزارت علوم و تحقیقات و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی انتظار می رود، با تنظیم یک تفاهم نامه از ایجاد تداخل در آموزش های رسمی و غیر رسمی بپرهیزند و با ایجاد تعامل منطقی فضایی را فراهم سازند تا بتوان در بحث مهارت آموزی، سازمان فنی و حرفه ای مکمل باشد.

مقدسی افزود: در اواخر سال گذشته و امسال نمایندگان مجلس شورای اسلامی درصدد بودند با اذن مقام معظم رهبری منابع دیگری به ارزش یک میلیارد دلار به بحث اشتغال از منابع صندوق توسعه ملی اختصاص پیدا کند اما با توجه به وقوع سیل و برداشت منابع این پیشنهاد به تعویق افتاد و امیدواریم با افزایش منابع درآمدی دولت بتواند در این حوزه اقدام کند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس افزود: امیدواریم دولت ترتیبی اتخاذ کند که برگشتی این منابع در سر رسید تسهیلات پرداختی به چرخه تولید و اشتغال باز گردد و در صورت وجود موانع قانونی مجلس کمک می کند.

مقدسی با اشاره به بیمه روستایی و کشاورزان گفت: این بیمه امیدی را در سال های گذشته ایجاد کرد و کند بودن سرعت پرداختی ها انگیزه را در کشاورزان از بین برد و در این راستا با تقویت این موضوع باید استقبال آن ها را از بیمه را شاهد باشیم و در پی اصلاحات انجام شده از سوی مجلس، بایستی فضایی فراهم شود و منابع مناسبی برای این امر اختصاص پیداکند.

وی بیان داشت: در دو سال گذشته در ارتباط با بحث معلولین قوانین حمایتی از سوی مجلس بیان شده اما منابع مورد نیاز باید برای آن تامین شود تا حمایت از قانون معلولین عملیاتی تر شود.

مقدسی اظهار داشت:متاسفانه در کشور ۱۲ هزار قانون متعدد وجود دارد که در اجرا نقض ایجاد می کنند. در این راستا باید تعداد قوانین را کاهش و تداخل را از بین ببریم تا اثر بخشی لازم را شاهد باشیم.

وی بیان داشت: ایجاد تعامل و هماهنگی بین دستگاه های خدمات رسان مجموعه وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی می تواند هم افزایی و کیفیت خدمات را افزایش دهد و شرایط بهتری را برای خدمات گیرندگان فراهم سازد. این شورا، شورای تشریفاتی نیست و بایستی حاصل آن هم افزایی و اثر بخشی در ارایه خدمات مطلوب به افراد جامعه باشد.

کد خبر 4785075

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =