منابع اقتصادی و طبیعی، کشور را به سمت توسعه نمی‌برند

اهواز- استاندار خوزستان گفت: منابع اقتصادی و طبیعی کشور را به سمت توسعه نمی‌برند و نیروی انسانی رکن اصلی این پیشرفت است.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا شریعتی عصر امروز دوشنبه در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان خوزستان اظهار کرد: گاهی در کشورهای جهان سوم صرفاً میوه درخت همسایه که غرب باشند را می‌نگریم در صورتی که درختی و زمینی که می‌باید این میوه را به بار آورد اساس کار و زیربنای اصلی است و آن درخت و زمین جامعه ما و با الگوهای ما می‌باید شکل بگیرد و در زمین جامعه به بار بنشیند.

استاندار خوزستان گفت: رشد و تعالی جامعه مدیون نیروی انسانی توانمند و سرمایه اجتماعی که مصادیق آن انسجام اجتماعی، کیفیت تعاملات اجتماعی، اعتماد عمومی و غیر است تا این انباشتگی در حوزه سرمایه اجتماعی سرمایه انسانی و سرمایه اقتصادی انجام نشود ما به توسعه پایدار نخواهیم رسید.

وی تصریح کرد: مسئله مهم استان و در عین حال کشور پایین آمدن آستانه تاب‌آوری اجتماعی و اقتصادی است. تاب‌آوری میزان ظرفیت بازگشت از وضع دشوار به وضع پایدار و توانایی ترمیم خویشتن است که این ظرفیت ذاتی نیست بلکه آموختنی و متغیر است.

شریعتی بیان کرد: تاب‌آوری در استان خوزستان با توجه به وجود بلایای طبیعی و مشکلات عمیق پیچیده و لایه‌لایه در وضعیت تعیین‌کنندگی قرار می‌گیرد و می‌تواند مشکلات اجتماعی اقتصادی محیط زیستی در استان را تشدید کند این شدت تبعات اجتماعی اقتصادی و سیاسی ارتباط مستقیمی با وضعیت تاب‌آوری خوزستان دارد.

استاندار خوزستان بیان کرد: در سطح سیاست‌گذاری تدوین برنامه و اجرای برنامه‌های فوق‌العاده سعی در ترمیم تاب‌آوری استان در مواجهه با مسائل را داریم که این برنامه در حوزه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی اجرا شده و در حال اجرا است و حوزه زنان به عنوان بخش مهم جامعه هدف اصلی این برنامه در خوزستان قرار دارد.

وی گفت: بی‌شک منابع اقتصادی و خدادادی جامعه را به خودی خود توسعه یافت نمی‌کند بلکه کنشگران اجتماعی با توانایی‌های اقتصادی و علمی جامعه را به جلو می‌برد در دنیا لزوماً کشورهای توسعه‌یافته کشورهایی نیستند که از منابع طبیعی خدادادی بهره‌مند هستند بلکه از منابع نیروی انسانی آموزش‌دیده سرمایه اجتماعی قوی و اقتصاد پویا بهره‌مند هستند.

استاندار خوزستان تصریح کرد: سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده خوزستان منطبق با شرایط زنان در کشور و در این استان تدوین شده است و وضعیت مردان و زنان هدف سند ارتقای زنان بوده و استان خوزستان بسیار نیازمند اجرای دقیق این طرح سند با محوریت شاخص‌های اصلی و تأثیرگذار است. سند در برش استانی منطبق با الگوی وضعیت فرهنگی و اجتماعی همان استان است و الزامات فرهنگی و اجتماعی استان خوزستان هم در سند لحاظ شده و ما با دقت الگوی بومی ارتقا را در امور حوزه زنان رعایت خواهیم کرد.

کد خبر 4793566

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =