تدوین طرح جامع و یکپارچه‌سازی سیاست‌های پژوهشی

​​​​​​​رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تدوین طرح جامع و یکپارچه‌سازی سیاست‌های پژوهشی، مأموریت شورای عالی پژوهش است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی در اولین جلسه شورای عالی پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی که صبح امروز برگزار شد، با تبریک فرا رسیدن هفته پژوهش، گفت: امیدوارم تعهدی که در حوزه پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد، بتواند ما را به افقی که در اسناد بالادستی نظام آموزش عالی کشور تعیین شده، برساند.

وی با بیان اینکه نقشه جامع علمی کشور، سیاست‌های کلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۳ و سند دانشگاه اسلامی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، سه سند خاص و راهبردی در دانشگاه آزاد اسلامی محسوب می‌شود، اظهار داشت: یکی از بخش‌های سند دانشگاه اسلامی مربوط به نظام پژوهش و فناوری است که چشم‌اندازها، مأموریت‌ها، راهبردها و اقدامات لازم در حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها را توصیف و مشخص کرده است. از این رو اولین بحثی که به آن توجه داشتیم، نگاه بهینه‌سازی ساختار مدیریتی برای تحقق نظام پژوهش و فناوری ذیل ۱۱ راهبرد این نظام در سند دانشگاه اسلامی بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: «ساماندهی نظام جامع پژوهش و فناوری با تأکید بر گسترش مرزهای دانش مبتنی بر آموزه‌های اسلامی و بومی، با توجه به نیازها و اقتضائات جامعه اسلامی» اولین راهبرد نظام پژوهش و فناوری سند دانشگاه اسلامی است که بر همین اساس در دانشگاه آزاد اسلامی برای پژوهش و فناوری دو مأموریت مرتبط اما جداگانه در این حوزه تدوین کردیم. به دنبال آن پژوهش‌های دانشگاهی و استفاده از توان پژوهشی اعضای هیأت علمی دانشگاه، در کنار معاونت‌های موضوعی، به پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی محول شد. موضوعات مربوط به حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه نیز به معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری سپرده شد.

طهرانچی با اشاره به تشکیل شورای عالی پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: وظیفه این شورا یکپارچه‌سازی سیاست‌های پژوهشی و «ساماندهی نظام نوین نظارت و ارزیابی هدفمند و مستمر پژوهش در راستای اقتدار و مرجعیت علمی کشور» به عنوان یکی از راهبردهای حوزه پژوهش و فناوری سند دانشگاه اسلامی است.

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: اگرچه سیاست‌های پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی ذیل معاونت‌های موضوعی مربوطه پیگیری می‌شود، اما پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه و شورای عالی پژوهش، وظیفه یکپارچه‌سازی سیاست‌های پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی را برعهده دارند.

وی اظهار کرد: «طراحی نظام موضوعات و اولویت‌های پژوهشی و ساماندهی فرآیندهای آن با اولویت علم بومی و علم دینی»، «تقویت و ارتقای جایگاه پژوهش، تولید علم و فناوری و نهضت نرم‌افزاری و بسط روحیه پژوهشگری در دانشگاه در جهت تحقق تمدن نوین اسلامی» و «ساماندهی و هدفمندسازی برنامه‌های پژوهشی براساس مزیت‌های نسبی و رقابتی و مأموریت‌گرایی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی» از جمله راهبردهای پژوهش و فناوری در سند دانشگاه اسلامی است که در شورای عالی پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی پیگیری می‌شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: اقداماتی که در این دانشگاه انجام می‌شود، مجموعه‌ای از اسناد بالادستی نظام آموزش عالی کشور ازجمله سند دانشگاه اسلامی است و شورای عالی پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی به منظور تدوین طرح جامع و یکپارچه‌سازی سیاست‌های پژوهشی، ایجاد شده است.

در ادامه این نشست، آیین‌نامه شورای عالی پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی، ساختار صندوق حمایت‌های پژوهشی دانشگاه (ASF) و گزارش عملکرد کمیسیون تخصصی انتشارات و اسناد علمی مورد بررسی قرار گرفت.

کد خبر 4795412

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =