جایگاه عرب زبانی در فهم متون دینی در دیدگاه نوسلفیه

در کمیسیون «ادبیات و هنر معماری همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی در چشم انداز تمدنی ایران و جهان عرب» جایگاه عرب زبانی در فهم متون دینی در دیدگاه نوسلفیه مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید محمود میرزایی حسینی در آئین اختتامیه همایش بین المللی «گفت و گوهای فرهنگی در چشم انداز تمدنی ایران و جهان عرب» که به همت مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سالن شیخ طوسی این پژوهشگاه برگزار شد، به ارائه گزارشی از کمیسیون «ادبیات و هنر معماری» پرداخت.

میرزایی حسینی اظهار کرد: محوی رابح در مقاله خود با عنوان «ادبیات و گفتگوی فرهنگی» ضمن اشاره به نقش ادبیات در گفتگوی فرهنگی٬ درباره ادبیات تصوف در الجزایر و عشق مردم این کشور به اهل بیت (ع) سخن به میان آورد؛ همچنین از تلاش‌های وهابیت در بد نام کردن جمهوری اسلامی و تشیّع با استفاده از کتاب و رسانه بحث کرد.

وی گفت: دیگر مقاله ارائه شده در این کمیسیون نوشته سید هادی پیشوایی با موضوع «بررسی جایگاه عرب زبانی در فهم متون دینی در دیدگاه نوسلفیه» بود که وی موضوع بحث را با این سوال آغاز کرد که آیا عرب زبان بودن تأثیری در فهم متن دینی دارد یا خیر؟

رئیس کمیسیون «ادبیات و هنر معماری» همایش بین المللی «گفت و گوهای فرهنگی در چشم انداز تمدنی ایران و جهان عرب» تصریح کرد: پیشوایی گفت دیدگاه سلفیه ها که می‌گویند برای فهم متن دینی نیازی به علوم دیگر مثل علم نحو و صرف و زبان شناسی و… ندارد را رد می‌کند و می‌گوید تنها عرب زبان بودن فرد در فهم متون دینی کافی نیست، به دلیل اینکه که اکثر علمای تمدن اسلام مثل فارابی و ابن سینا و بیرونی و… عرب زبان نبودند

کد خبر 4806235

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =