افزایش چندین برابری اجاره غرفه های بازار ماهی کیش

کیش - واگذاری بازار ماهی کیش از طریق مزایده گلایه های زیادی را در پی داشته به گونه ای که فعالان این عرصه اعتقاد دارند چنین رقمی بر کسب و کار آنها تاثیرات منفی زیادی دارد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها، بهمن عبدالهی؛ یکی از وظایف دولت و آنچه قانون گذار برعهده آن نهاده است تأمین ارزاق عمومی و غذایی سالم برای اقشار مختلف جامعه با شرایط سهل و ارزان است.

منطقه آزاد کیش در اقدامی سوال برانگیز بازار ماهی فروشان کیش را به بخش خصوصی با رقمی بالا واگذار کرد و خریدار این بازار قیمت اجاره بهای غرفه‌ها را از ۴ میلیون تومان به ۱۸ میلیون تومان افزایش داده است. رقمی که موجب نارضایتی فروشندگان ماهی در کیش شده است. علیرغم تذکرات امام جمعه کیش جهت توقف و تجدید نظر در مزایده چند ماه قبل بازار ماهی کیش و نامه نگاری ناصر شریفی نماینده مردم بستک و بندرلنگه و کیش در مجلس شورای اسلامی و شیخ یعقوب شمس امام جمعه اهل تسنن و ارسال طومار اعضای تعاونی صیادان کیش به مدیرعامل محترم سازمان منطقه آزاد کیش بابت ابطال مزایده و یا تجدید نظر در نحوه واگذاری، مزایده برگزار شد.

در پی برگزاری مزاید غرفه‌های بازار ماهی کیش خبرنگار مهر در جزیره کیش اقدام به پیگیری موضوع و دریافت نظرات و اقدامات صورت گرفته مسئولان محلی و متوالیان امر در حوزه‌های مختلف جزیره کیش با هدف بررسی علت و نحوه واگذاری غرفه‌ها و عواقب حاصل از افزایش اجاره بهای غرفه‌های بازار ماهی کیش بر قیمت و ارزاق مردم و همچنین بررسی مشکلات موجود پیش پای صید و صیادی کیش کرد

امام جمعه کیش: پس از پیگیری انجام شده به بنده گفتند مزایده متوقف شد

در این بین حجت الاسلام احمد حسن زاده امام جمعه کیش به خبرنگار مهر گفت: چند ماه قبل در پی گزارش دریافتی بابت برگزاری مزایده بازار ماهی با قیمت‌های بالا اینجانب طی تماسی که با خانزادی معاونت عمرانی منطقه آزاد داشتم، گفتند که مزایده غرفه‌ها متوقف و در شرایط مناسب‌تری با بررسی تمام جوانب اجتماعی، معیشتی و طبقاتی مردم بحث واگذاری غرفه‌های بازار ماهی پیش بینی و تعریف خواهد شد.

امام جمعه کیش افزود: انتظار ما هم این بود که عنایت به امکان استفاده و بهره مندی اقشار مختلف جامعه از نعمات دریایی شرایط مناسب‌تر و عادلانه تری برای واگذاری غرفه‌ها فراهم کنند.

مزایده بازار ماهی کیش باید باطل شود

ناصر شریفی نماینده مردم کیش بستک و بندرلنگه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر بیان داشت: چندین ماه قبل پس از اطلاع از کم و کیف شرایط واگذاری غرفه‌های بازار ماهی کیش به جهت حساسیت موضوع با هدف فراهم کردن شرایط مناسب و منصفانه برای بهره مندی سهل و ارزان مردم از نعمات دریایی و اشتغال بومیان اصیل کیش در جواب درخواست اعضای تعاونی صیادی کیش نامه‌ای مفصل برای مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش بابت رسیدگی و برطرف کردن دغدغه بومیان و صیادان جزیره کیش ارسال کردم.

وی عنوان کرد: امیدوارم هر چه سریع‌تر این مزایده باطل و مجدداً با قیمت کارشناسی و بررسی تمامی جوانب مزایده برگزار شود.

در این ارتباط عبدالرحمن قاسم نژاد رئیس تعاونی صیادان کیش در گفتگو با خبرنگار عنوان کرد: درخواستی با امضا اعضای تعاونی صیادان کیش و مهر و امضا شیخ یعقوب شمس امام جمعه اهل تسنن کیش همراه با ضمیمه نامه ناصر شریفی نماینده مردم کیش در مجلس شورای اسلامی جهت ممانعت از انجام مزایده و تجدید نظر به مدیرعامل منطقه آزاد کیش ارسال کردیم و تقاضا داشتیم تا بخشی از بازار ماهی را با شرایط مناسب جهت تنظیم و کنترل بازار در اختیار تعاونی صیادی جزیره قرار دهند تا ضمن جلوگیری از سو استفاده و گران فروشی برخی افراد ماهی به صورت تازه و از تولید و صید به مصرف عموم عرضه شود. اما متأسفانه دستوری و اقدامی مناسب در این راستا صورت نگرفت.

وی افزود: با احتساب اجاره بهای ثابت ۱۸ میلیون تومان و هزینه‌های جاری و حقوق پرسنل می‌توان پیش بینی کرد هزینه اداره هر غرفه ۴ متری فروش ماهی به بیش از ٢٥ میلیون تومان در ماه خواهد رسید.

شاید در شرایط واگذاری بازار ماهی کیش تجدیدنظر کردیم

مقدس زاده مدیرعامل شرک عمران آب و خدمات کیش در خصوص برگزاری مزایده بازار ماهی کیش اظهار داشت: مزایده رسمی و قانونی با درج آگهی و فراخوان برگزار شده و کشش بازار و حضور تعداد کثیر متقاضی در مزایده چنین شرایطی را رقم زده است.

وی افزود: پیشنهادات خود را برای تغییر و یا تعدیل شرایط برایمان ارسال کنند، حتماً در اولین جلسه هیئت مدیره بررسی خواهیم کرد. شاید در شرایط تجدید نظر کردیم.

وی گفت نگران افزایش قیمت ماهی نباشید بر نحوه عرضه ماهی و قیمت‌ها نظارت خواهیم کرد.

با چنین اجاره بهای سنگین افزایش شدید قیمت ماهی غیر قابل انکار است

موسی احمدی رئیس اداره شیلات کیش عنوان کرد: نامه نگاری و مذاکرات بی شماری چه از طریق اداره شیلات و چه تعاونی صیادان کیش با متولیان و مدیران ارشد سازمان در راستای تجدید نظر و تغییر شرایط واگذاری غرفه‌های بازار ماهی کیش صورت گرفت ولی نتیجه مفیدی حاصل نشد.

وی افزود: متأسفانه نحوه عرضه ماهی در بازار منصفانه و نظارت شده نیست و غرفه داران با حاشیه سود بالا، ماهی خریداری شده از صیادان را به جهت تأمین اجاره بهای سنگین و هزینه‌های جاری با ۵۰ الی ۶۰ درصد افزایش قیمت نسبت به خرید عرضه می‌کنند.

احمدی خاطرنشان کرد: سود صیاد و تولید کننده در مقابل فروشنده ماهی در بازار ناچیز است برای مثال تولید کننده ماهی‌های پرورشی در قفس میان آب‌های خروشان بیش از یک سال برای تولید و پرورش ماهی زحمت می‌کشد چنین درآمد و سودی نسبت به غرفه داری که صرفاً تولید و صید صیادان را می‌فروشند حاصل نمی‌کنند.

رئیس شیلات کیش ابراز داشت: از مسئولان امر درخواست کرده ایم برای کنترل قیمت و بازار تعدادی غرفه در بازار ماهی کیش در اختیار اعضای تعاونی صیادی کیش بگذارند تا ضمن کنترل قیمت با فروش مستقیم و ایجاد زنجیره عرضه ماهی از تولید به مصرف بتوانیم از سوداگری و اجحاف احتمالی جلوگیری به عمل آورده و مردم با قیمتی منصفانه و معقول از نعمات و غذاهای دریایی بهرمند شوند و متأسفانه تا امروز این خواسته اجابت نشده است.

به گفته احمدی، متأسفانه بحث تأمین سوخت شناورهای صیادی کیش معضل دیگری است که در صورت عدم توجه و تعامل مسئولان قطعاً بر قیمت ماهی تأثیر مستقیم و منفی خواهد گذاشت البته در همین رابطه معاونت اجتماعی کیش، رئیس پخش فرآورده‌ای نفتی کیش، رئیس اداره ایثارگران سازمان و مدیریت توسعه بنادر کیش و فرماندهی انتظامی و پلیس دریابانی و مرزبانی کیش همکاری و تعاملات بسیاری خوبی در جهت تأمین سوخت داشتند تا جایی که علیرغم نبود سهمیه و کارت سوخت شرایط را کنترل کردایم تا فعلاً بر قیمت ماهی تأثیر منفی نگذارد.

مدیر شیلات کیش تصریح کرد: متأسفانه سهمیه ۳۰۰ الی ۴۰۰ لیتری مصوب شده به جهت دور بودن مراکز صیادی کیش کافی نیست، مکان‌های صیادی کیش در ۹۰ مایلی جزیره و حوالی سیری و لاوان است و همچنین به دلیل صید پاک صیادان کیش که همواره به صورت انداختن قلاب و سیستم لانگ لانگ است مصرف بنزین را افزایش می‌دهد و سهمیه ۴۰۰ لیتری حتی پاسخگوی مصرف ۲ روزه هر یک از شناورها نخواهد بود.

کد خبر 4809761

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =