هشدار شکرچی‌زاده به استفاده از مصالح بی‌کیفیت در ساخت‌وساز

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به افزایش قیمت مصالح ساختمانی گفت:  این اتفاق افزایش استفاده از مصالح بی کیفیت در ساخت مسکن اقشار متوسط را افزایش می دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد شکرچی زاده صبح امروز در مراسم افتتاحیه همایش صنعت ساخت با بیان اینکه این صنعت از نظر ایجاد اشتغال و گردش مالی جزو صنایع برتر محسوب می‌شود، گفت: رشد یا عدم رشد اقتصادی رابطه دوسویه با صنعت ساختمان دارد.

وی افزود: امروز با رکود اقتصادی مواجهیم که بر ساخت و ساز خصوصی سایه انداخته همچنین کمبود بودجه عمرانی ساخت و ساز دولتی را تحت تأثیر قرار داده است و هزاران پروژه نیمه تمام در سطح کشور باقی مانده است.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی چالش دیگر صنعت ساخت را افزایش قیمت مصالح ساختمانی عنوان و اظهار کرد: این اتفاق سبب افزایش نگرانی برای استفاده از مصالح بی کیفیت برای ساخت و ساز خصوصاً ساخت مسکن برای اقشار متوسط شده است.

شکرچی زاده از دیگر چالش‌های این صنعت را فرار مغزها در بخش نیروی انسانی متخصص در حوزه ساخت و ساز دانست و گفت: همچنین چالش مصرف انرژی در ساختمان‌ها باقی مانده که دو تا سه برابر مقدار متوسط جهانی است. عدم توجه به مصرف انرژی به شکاف عدالت بین نسلی منجر خواهد شد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی استفاده از ظرفیت صنعتی سازی ساختمان را یادآور شد و ادامه داد: پس از ویرایش جدید مبحث ۱۱ مقررات ملی ساختمان صنعتی سازی می‌تواند به عنوان راهکاری برای برون رفت از رکود صنعت ساخت باشد.

وی خاطرنشان کرد: توجه به نوسازی بافت‌های فرسوده و رفع حاشیه نشینی از دیگر برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی است که اخیراً تخصیص‌های خوبی از نظر منابع مالی برای این موضوع در نظر گرفته شده اما برای دستیابی به راهکار عملی آن، نیاز به اقدامات تخصصی داریم.

کد خبر 4811088

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =