جشنواره‌ فیروزه نقش عروسک و اسباب‌بازی بر فرهنگ را بررسی می‌کند

با آغاز نشست‌های پنجمین دوره جایزه فیروزه پژوهشگران حوزه‌ بازی و اسباب‌بازی و فرهنگ به بررسی لزوم تولیدات مبتنی بر فرهنگ، شاخص‌های عروسک‌های قومی، بازآفرینی عروسک‌ها می‌پردازند.

به گزارش خبرگزاری مهر، «طراحی و تولید بازی‌ها و اسباب بازی‌هایی مبتنی بر فرهنگ» عنوان نشستی است که ۲۶ دی از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار می‌شود. «مؤلفه‌های فرهنگی چگونه برای کودکان و نوجوانان قابل ارائه می‌شوند؟»، «شیوه‌های ساده‌سازی و باورپذیر کردن مؤلفه‌های فرهنگی در طراحی بازی و اسباب‌بازی»، «شباهت و تفاوت بازی‌ها و اسباب بازی‌های بومی و سنتی و بازی‌ها و اسباب‌بازی های مبتنی بر فرهنگ»، «نقش روایت‌ها و داستان‌ها در طراحی بازی و اسباب بازی» موضوعاتی هستند که با حضور بهزاد سلیمانی؛ عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا، آزاده بیات؛ طراح و پژوهشگر اسباب بازی، و فریبا کیهانی؛ پژوهشگر و مشاور آموزشی در حوزه بازی به بحث گذاشته خواهد شد.

جمعه ۲۷ دی‌ماه و در همین ساعت نشست «ماهیت عروسک، ویژگی‌ها و شاخص‌های عروسک‌های قومی» با موضوعات «ماهیت عروسک، تعاریف، کارکردها و انواع آن»، «ویژگی‌ها و شاخص‌های عروسک‌های قومی» میزبان پوپک عظیم پور؛ پژوهشگر عروسک‌های بومی و مسعود ناصری؛ مدیر موزه عروسک‌های ملل است.

«بازسازی، تولید و عرضه عروسک‌های قومی» دیگر نشستی است که از ساعت ۱۳ تا ۱۵ همین روز میزبان پوپک عظیم پور؛ پژوهشگر عروسک‌های بومی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و امیر سهرابی؛ مدیر موزه عروسک و اسباب بازی کاشان است. این دو کارشناس درباره‌ی «روش‌ها و شیوه‌های بازسازی و احیا عروسک‌ها در بوم و اقلیم‌های مختلف»، «پژوهش‌های میدانی و بومی در یافتن، بازسازی و عرضه عروسک‌های قومی و مردم ساخت» صحبت خواهند کرد.

«بازآفرینی عروسک‌های قومی و خلق آزاد هنرمندان بر پایه‌های مؤلفه‌های فرهنگی» آخرین موضوعی است که در پنجمین دوره‌ی جایزه‌ی فیروزه در حوزه بازی و اسباب‌بازی به آن خواهد پرداخت. در این نشست مسعود ناصری؛ مدیر موزه عروسک‌های ملل و شیوا صارمی منفرد، طراح و هنرمند و مدیر برند «چوب پا» درباره‌ی «ویژگی‌ها و شاخص‌های باز آفرینی عروسک‌های قومی و خلق آزاد عروسک‌ها» و «شیوه‌های برخورد هنرمندان در بازآفرینی و خلق آزاد عروسک» صحبت خواهند کرد.

این نشست‌ها در فرهنگستان هنر برگزار می‌شوند و ورود علاقمندان به آن آزاد است. نمایشگاه پنجمین دوره‌ی جایزه فیروزه از روز سه‌شنبه ۲۴ دی تا یکشنبه ۲۹ دی در گالری‌های فرهنگستان هنر دایر است.

کد خبر 4819101

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =