تجربه یک ادای دین رسانه‌ای به«سردار»/شب‌هایی که در استودیو صبح شد

ابوالفضل صفری تهیه‌کننده برنامه «سلام صبح بخیر» با اشاره به تجربه تولید روزانه ۱۸ ساعت ویژه‌برنامه زنده در تکریم سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، از آن به‌عنوان تجربه‌ای سخت و جدید یاد کرد.

ابولفضل صفری تهیه کننده برنامه «سلام صبح بخیر» که از ابتدای هفته و همزمان با بدرقه ملی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به‌صورت زنده و در قالب‌های «سلام، عصر بخیر» و «سلام شب بخیر» از شبکه سه سیما روی آنتن می‌رفت، در توضیحی درباره این کار فشرده شبانه روزی و تأمین محتوای این برنامه زنده روزانه به خبرنگار مهر گفت: بلافاصله بعد از اتفاق ترور شهید حاج قاسم سلیمانی قرار بر این شد تیم تولید برنامه «سلام صبح بخیر» مامور تأمین برنامه ویژه شبکه سه در این مدت باشد، بر این اساس تیم برنامه، پایه اصلی را تشکیل داد و البته در ادامه مجریان و افراد دیگری هم به تیم ما اضافه شدند.

هر روز ۱۸ ساعت برنامه زنده داشتیم

وی ادامه داد: ما تقریباً روزی ۱۸ ساعت برنامه زنده داشتیم که با دو برندی که در شبکه سه تولیدش را بر عهده دارم، یعنی «سلام صبح بخیر» که در ادامه به عصر و شب می‌رسید با ۱۵ ساعت و دیگر «پرونده ویژه» با مباحث تحلیلی آن در سه ساعت به تولید رسید. مجری‌های جدیدی مثل رسالت بوذری و کاظم احمدزاده نیز از سوریه به ما اضافه شدند.

صفری با اشاره به حضور انبوه مهمانان در ابعاد مختلف اظهار کرد: «سلام صبح بخیر» تاکید زیادی روی تولید محتوا دارد و ما سعی کردیم با همه فشردگی زمان، تولید محتوای گرافیکی و ویدئو وال مرتبط داشته باشیم و یا مهمان برنامه چه هنرمند چه سیاسی و چه افرادی از حوزه‌های دیگر، با یک نسبت تعریف شده درباره شهید سلیمانی صحبت می‌کردند.

وی افزود: قومیت‌ها و اقوام مختلفی از کل کشور به‌عنوان مهمان در برنامه حضور داشتند و نمایندگانی از حدود ۲۰ ملیت به‌صورت ارتباط ویدئویی از لندن و کشورهای مختلف و یا به صورت حضوری در استودیو بودند که در مجموع آمار مهمانان را بسیار بالا برد.

دوربین مخفی ویژه برای سردار سلیمانی

این تهیه‌کننده با اشاره به برخی آیتم‌های برنامه هم عنوان کرد: ما دوربین مخفی‌هایی داشتیم که به‌صورت ویژه به قاسم سلیمانی می‌پرداخت و واکنش‌های واقعی مردم را می‌گرفتیم. وقتی اسم دوربین مخفی می‌آید ناخودآگاه ذهن همه به سمت کار طنز می‌رود اما ما در این دوربین مخفی‌ها بزرگداشت حاج قاسم سلیمانی را برگزار کردیم که تجربه جدیدی بود.

وی با اشاره به اینکه تلاش شد ریتم برنامه در همه گفتگوها حفظ شود، گفت: ما نگذاشتیم ریتم برنامه یکنواخت و خسته‌کننده باشد و قواعد خود را رعایت کردیم تا بحث‌ها مطول نشود. هنرمندان و خوانندگان مختلف هم کمک کردند تا بتوانیم محصولاتی را تولید کنیم.

صفری با اشاره به دیگر ویژگی این ویژه‌برنامه گفت: یکی از ویژگی‌های این برنامه ارتباط با سراسر کشور بود که البته این کار به همت سازمان صداوسیما محقق شد. ما توانستیم هر اتفاقی مرتبط با تشییع پیکر شهید حاج قاسم سلیمانی را در شهرهای مختلف ایران و در هر جای جهان پوشش دهیم و «سلام صبح بخیر» به مثابه یک شبکه خبری همراه با تحلیل عمل کرد.

همکارانی که برای چهار روز به خانه نرفتند

تهیه‌کننده «سلام صبح بخیر» با اشاره به همکاری گروهی در این یک هفته توضیح داد: تمام مدیران شبکه و شخص مهدی منفرد، مدیر تولید شبکه سه پا به پای ما در تولید کار همکاری کردند. من و برخی از عوامل برنامه، چهار روز اصلاً خانه نرفتیم چون مجبور بودیم نصفه شب دوباره برخی آیتم‌های روز بعد را آماده کنیم و شب را هم در استودیو سر می‌کردیم. در مجموع نیز ۲۰۰ نفر درگیر تولید این برنامه در این یک هفته بودند.

صفری درباره اینکه آیا تاکنون چنین تجربه‌ای در تلویزیون سابقه داشته یا خیر؟ هم عنوان کرد: نه تنها در کشور ما، بلکه در هر جای دیگر دنیا هم که برنامه‌های طولانی مدت ساخته شده و می‌شود. شیفت‌های خبری مختلف هستند که تا ۲۴ ساعت هم پخش زنده را تجربه می‌کنند، اما در این تجربه‌ها گروه‌ها تغییر می‌کند. در برنامه ما اما چون گروه مشابهی نبود، همه گروه هر روز ۲۴ ساعته کار را انجام دادند. پشتیبانی این حجم از آنتن زنده آن هم توسط یک گروه بی‌سابقه بود و همه اینها در حالی بود که سعی کردیم جذابیت رسانه‌ای برنامه هم حفظ شود.

«سلام صبح بخیر» به «سلام عصر بخیر» می‌رسد؟

وی در ادامه مساله حاج قاسم مساله‌ای بود که کل کشور درگیر او شدند، اما بسیاری در شهرهای کوچک نمی‌توانستند در مراسم‌های مرتبط با تشییع شرکت کنند و از طریق تلویزیون آن را دنبال می‌کردند که ما سعی کردیم هر آنچه را لازم بود، در برنامه پوشش دهیم. از این حیث می‌توانم بگویم شبکه سه سنگ تمام گذاشت، که البته باز هم تاکید می‌کنم این یک کار تیمی بود و مدیران و شخص علی فروغی مدیر شبکه سه سیما تمام این چهار روز کنار ما ایستادند.

تهیه‌کننده «سلام صبح‌بخیر» درباره رویکرد عصرگاهی این برنامه و امکان امتداد پخش برنامه‌های «سلام عصر بخیر» و «سلام شب بخیر» در کنداکتور شبکه سه گفت: اولین تجربه «سلام عصر بخیر» و «سلام شب بخیر» در این برنامه پیاده شد و افسوس که با خبر شهادت حاج قاسم فرصت این تجربه به دست آمد. هر تصمیمی که سیما به آن برسد ما هم انجام می‌دهیم. البته طبیعتاً ما بیش از یک سال نمی‌توانیم برنامه صبحگاهی تولید کنیم، چون معنای برنامه صبحگاهی این است که همه شب‌های قبلش را بیدار بوده‌ایم و گروه خسته می‌شود. احتمال ادامه برنامه در باکس عصرگاهی خیلی زیاد است ولی هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده است.

کد خبر 4820212

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =