سومین نمایشگاه فیگوراتیو با درونمایه بیماری برگزار می‌شود

سومین نمایشگاه فیگوراتیو محصول همکاری گالری ایرانشهر با انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران از ۲۰ دی ماه تا اول بهمن ماه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران، سومین نمایشگاه فیگوراتیو محصول همکاری گالری ایرانشهر با انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران به دبیری امیرحسین ردایی از ۲۰ دی ماه تا اول بهمن ماه در گالری ایرانشهر برگزار می‌شود.

رویداد فیگوراتیو، با هدف ایجاد فرصت و زمینه توسعه برای گرایش فیگوراتیو در مجسمه سازی معاصر طراحی شده است. این رخداد می کوشد آن دسته از تجارب فیگوراتیو آزاد و معاصر را که از دیگر تجارب این زمینه، نظیر تندیس‌ها و مجسمه‌های شهری متمایزند در مرکز توجه قرار دهد. دوره‌های پیشین این رویداد در خانه هنرمندان (۱۳۹۲) و گالری شیرین (۱۳۹۱) برگزار شده است.

سومین دوره نمایشگاه فیگوراتیو با ابعادی متفاوت و با به کارگیری رسانه‌های مختلف هنری در گالری ایرانشهر برگزار می‌شود که در فراخوان این رویداد آمده است:

از آنجایی که تنها امکان و شکل «بودن در جهان» بدنی است که در آن و از طریق آن زندگی می‌کنیم؛ نحوه بودن، تجربه زیسته و آنچه از سر می‌گذرانیم توأمان به ما و هستی شکل می بخشد. سیر هنر فیگِوراتیو در طول تاریخ بیانگر طرز تلقی انسان از خود و متأثر از اندیشه دوران است.»

مجسمه سازی، به واسطه ویژگی هستی شناختی این رسانه و مادیت آن، همواره با مفهوم بدن در هم تنیده بوده و بزرگترین محمل پرداخت به بدن در طول تاریخ بوده است. در این دوره، درونمایه «بیماری» به عنوان زمینه فکری رویداد در نظر گرفته شده و شماری از آثار به این ایده پرداخته‌اند. پرداختن به مفهوم بیماری، زمینه‌ای برای کنکاش و واکاوی در تلقی هنرمند ایرانی از انسان و هستی فراهم می‌آورد. این رویداد در پی آن است تا با نمایش دیدگاه‌های گوناگون هنرمندان در قالب ارگانیسم و بدن، زمینه‌ای برای گفت وگو میان آرا و نگرش‌های متفاوت فراهم آورد.

امیرحسین ردایی به عنوان دبیر اجرایی، هلیا دارابی، هومن سلیمی و نگار نادری پور اعضای شورای سیاستگذاری و هلیا دارابی، مجتبی رمزی و نگار نادری پور هیأت انتخاب آثار این دوره را برعهده دارند.

انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران که در سال ۱۳۷۸ رسماً آغاز به کار کرد در این سال‌ها، متولی برگزاری نمایشگاه‌های گروهی مختلف با موضوعات و اهداف گوناگون بوده است که از آن میان می‌توان به دوسالانه مجسمه سازی معاصر ایران، نمایشگاه مجسمه‌های کوچک، نمایشگاه چارسوی خیال، اکسپو مجسمه و نمایشگاه فیگوراتیو اشاره کرد.

مراسم افتتاحیه جمعه ۲۰ دی ماه در گالری ایرانشهر از ساعت ۱۶ الی ۲۱ برگزار می‌شود و نمایشگاه تا تاریخ یکم بهمن ادامه دارد.

کد خبر 4820535

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha