انسداد ۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در مرکزی/وضع ذخایر آبی روبه بهبود است

اراک- مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی گفت: تاکنون ۵۰۰ حلقه چاه غیر مجاز در استان مرکزی شناسایی و مسدود شده و ۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز دیگر نیز طبق قانون باید مسدود گردد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عزت الله آمره ای اظهار داشت: در استان مرکزی حدود ۱۳ هزار حلقه چاه مجاز و غیرمجاز داریم و ۲۶۰۰ از این حلقه چاه‌ها بدون مجوز هستند، که تعداد ۱۶۰۰ حلقه از این چاه‌ها مربوط به قبل از سال ۸۵ هستند که با تصویب قانون تعیین تکلیف چاه‌های فاقد پروانه مقرر شد وزارت نیرو به چاه‌هایی که قبل از سال ۸۵ حفاری شدند مجوز دهد تا در حد محدود بتوانند از این چاه‌ها استفاده کنند.

وی ادامه داد: یک هزار حلقه از این چاه‌ها بعد از سال ۸۵ حفاری شدند که قانونگذار تعیین تکلیف کرده این چاه‌ها باید مسدود شوند، که در حال حاضر حدود ۵۰۰ حلقه چاه مسدود شده و مابقی هم در حال طی مراحل قانونی و قضائی برای مسدود شدن هستند.

آمره‌ای بیان کرد: استان مرکزی اکنون در زمینه تخلفات حفاری چاه‌های غیرمجاز امن بوده و حفاری غیرمجاز به ندرت اتفاق می‌افتد و در سال‌های اخیر هیچ چاه غیرمجازی اضافه نشده است. هم دستگاه‌های نظارتی، هم مجموعه آب منطقه‌ای، هم دستگاه قضائی و هم دستگاه انتظامی و همچنین مردم روی این موضوع حساس هستند و نتیجه آن به حداقل رسیدن این حفاری‌ها است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی همچنین در توضیح وضعیت دشت‌های استان گفت: بارندگی‌های مطلوب سال گذشته نقش مهمی در بهبود وضعیت سفره‌های آب زیرزمینی در استان داشت به طوری که باعث شد کسری مخزن سالیانه بسیاری از دشت‌های استان گرچه ممنوعه هستند به جز دو دشت بحرانی استان یعنی ساوه و زرندیه کاهش یابد و یا متوقف شود.

آمره ای ادامه داد: البته این کاهش کسری مخزن به معنای جبران کسری مخزن طولانی مدت این دشت‌ها نیست. با توجه به آسیبی که به آبخوان این دشت‌ها وارد شده با یک سال بارندگی جبران نخواهد شد و تنها بخشی از کسری مخزن که قرار بوده سالیانه از این دشت‌ها کم شود امسال متوقف شده است. اگر این روند ادامه داشته باشد و دشت‌ها کسری مخزن نداشته باشند می‌توان در یک بازه زمانی وضعیت دشت‌ها را بهبود بخشید.

کد خبر 4832540

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =