نقشه سه بعدی و باکیفیت گوگل از ارتباطات مغزی

گوگل با همکاری یک مرکز تحقیقاتی پزشکی در ویرجینیای آمریکا بزرگترین نقشه سه بعدی از ارتباطات مغزی مگس میوه را تهیه کرده که در آن بیش از ۲۵ هزار سلول عصبی مغز قابل رؤیت است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پاپیولار مکانیکس، مغز این حشره متشکل از بیش از صدهزار سلول عصبی است که در نقشه یادشده حدود ۲۵ هزار سلول از این دست دیده می‌شود. سلول‌های یادشده در ۴۰۰۰ نوع مختلف قابل مشاهده هستند و میلیون‌ها مسیر ارتباطی آنها نیز در نقشه یادشده دیده می‌شود.

گوگل نقشه یادشده را بزرگترین و با جزئیات ترین نقشه موجود از مغز انسان توصیف کرده و آن را یک نمودار دارای سیم کشی دانسته که مسیر ارتباطی سلول‌های مختلف مغزی در آن با رنگ‌های مختلف متمایز شده‌اند. برای متمایز سازی بخش‌های مختلف مغز در این نقشه از رنگ‌های نئون استفاده شده است.

محققان می‌توانند بخش‌های مختلف مغز را در این نقشه از یکدیگر جدا کنند و آنها را به طور جداگانه مورد بررسی قرار دهند. دانشمندان امیدوارند بتوانند از این شیوه برای یافتن ارتباط میان بخش‌های مختلف مغز و رفتارهای خاص ناشی از فعالیت آنها استفاده کنند.

برای تهیه این نقشه بخش‌هایی از مغز حشره یادشده در قالب قطعاتی به ضخامت تنها ۲۰ میکرون برش زده شد و سپس با هدایت جریان الکترون از طریق میکروسکوپ الکترونی تصویربرداری از آن آغاز گردید. در نهایت مجموعه‌ای متشکل از ۵۰ تریلیون پیکسل سه بعدی به دست آمده و مورد پردازش قرار گرفت.

کد خبر 4835207

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =