نوار و چسب رسانا ماهواره های بی استفاده را نابود می کنند

یک شرکت فناوری، سیستمی شامل یک نوار و چسب رسانا ابداع کرده که می توان با کمک آن ماهواره های بی استفاده را به اتمسفر زمین کشاند تا بسوزند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیجیتال ترندز، ماهواره های رها شده در فضا، چالش زباله های فضایی را بدتر می کنند و در نتیجه پرتاب ماهواره های جدید در آینده سخت تر و خطرناک تر خواهد بود.

برای این منظور شرکتی به نام Tethers Unlimites  یک راه حل ارزان و سبک برای حذف ایمن  ماهواره های بی استفاده ابداع کرده است. این راه حل شامل یک  نوار  بلند ۲۳۰ فوتی است که در آن یک چسب رسانا وجود دارد. این نوار که به ماهواره ها متصل می شود، آنها را به مدار پایینی زمین می برد تا در اتمسفر بسوزند. این نوار Terminator Tapeنام دارد.

شرکت مذکور برای آزمایش این سیستم ، ماژول Terminator Tape را به یک ماهواره کیوب ست Prox-۱ متصل کرد و ژوئن ۲۰۱۹ به فضا فرستاد. این ماژول فقط ۲ پوند وزن دارد و به اندازه یک دفتر است که می توان آن را به بخش خارجی ماهواره نیز چسباند.هنگامیکه دیگر به ماهواره  Prox-۱ نیازی نبود، ماژول به وسیله یک سیگنال الکتریکی فعال شد.

البته زمان روشن شدن سیگنال الکتریکی این سیستم را می توان از قبل تعیین کرد  یا به وسیله خود ماهواره آن را فعال کرد.

 پس از فعال شدن ماژول، Terminator Tape مانند دم  ماهواره عمل می کند. ماژول در نتیجه فعل و انفعال با جاذبه زمین و میدان مغناطیسی نوعی نیروی کشش تولید می شود و به تدریج ماهواره به مدار پایینی زمین کشیده می شود. با کاهش ارتفاع ماهواره به تدریج وارد اتمسفر زمین می شود و می سوزد.

به طور معمول هنگامیکه سوخت ماهواره ها تمام شود، ارتفاع شان کاهش می یابد و وارد مدار پایینی زمین می شوند. اما این روند به کندی اتفاق می افتد. 

اکنون محققان شرکت Tethers Unlimites ادعا می کنند با کمک Terminator Tape ، ارتفاع ماهواره ۲۴ بار سریع تر از حالت معمولی کاهش می یابد.

راب هویت مدیر ارشد اجرایی Tethers Unlimites می گوید: همانطور که برنامه ریزی کرده بودیم، ۳ ماه پس از پرتاب ماهواره ، Terminator Tape فعال شد.با توجه به مشاهدات  شبکه نظارت فضایی آمریکا  متوجه شدیم که ماهواره بلافاصله پس از فعال شدن سیستم، در حال خروج از مدار است. این آزمایش موفقیت آمیز نشان می دهد فناوری سبک و ارزان ما برای از مدار خارج کردن ماهواره ها کار ساز است.

Tethers Unlimites تصمیم دارد در مرحله بعد دو ماهواره یکسان را به فضا بفرستد که یکی از آنها مجهز به Terminator Tape است. هدف از این آزمایش میزان  موفقیت این سیستم است.

کد خبر 4842971

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =