مشاغل خانگی و روستایی زیر چتر گواهی نامه انطباق استاندارد

اصفهان- رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: قرارشد به کالاهای تولیدی مشاغل خانگی گواهی انطباق داده می شود و با ساماندهی مشاغل خانگی انجام خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نیره پیروزبخت در جمع خبرنگاران با تبریک ایام دهه فجر و تاکید بر بازبینی ایام دهه فجر در سال انقلاب با محوریت وحدت و یکپارچگی در بین آحاد مردم اظهار داشت: سازمان ملی استاندارد ایران، سازمانی فرابخشی، نظارتی و حکومتی و زیر نظر مستقیم ریاست جمهوری و با تاکید بر حفظ سلامت و ایمنی مردم اداره می شود.

وی با بیان اینکه خط قرمز این حفظ و حراست از سلامت شهروندان است، تصریح کرد: با رشد شبکه های اجتماعی و شیوع اخبار نادرست یکی از وظایف مهم سازمان ملی استاندارد نظارت بر اطلاع رسانی دقیق و بدون اغماض به شهروندان است.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با مرور مصوبات سالهای اخیر در سازمان ملی استاندارد بیان داشت: در پنج سال اخیر یک سوم از تعداد استانداردهایی که از ابتدای تاسیس سازمان در سال ۱۳۳۹ شمسی، به وقوع پیوست.

وی با اشاره به اینکه بالغ بر ۳۴ هزار استاندارد در سازمان ملی استاندارد با حوزه فعالیت متنوع تدوین شده، ابراز داشت: بالغ بر ۱۴ هزار و پانصد استاندارد در پنج سال اخیر تدوین شده است.

پیروزبخت اشاره ای هم به نظارت دقیق بر بازار داشت و افزود: به طور میانگین ۴۰۰ هزار واحد صنفی در کشور توسط سازمان ملی استاندارد ایران بازرسی می شود که از این تعداد سالانه ۵۰ هزار نمونه خریداری می شود و با استفاده از بودجه سازمان مورد آزمایش قرار داده می شود و نتایج به واحد تولیدی و توزیعی اطلاع رسانی خواهد شد.

وی با اعلام اینکه ۲۸ هزار واحد تولیدی زیر نظر مستقیم سازمان ملی استاندارد اجرایی قرار دارد، تصریح کرد: بالغ بر ۳۰ هزار پروانه کارگاه استاندارد واگذار شده است. شورای عالی استاندارد که بین سالهای ۸۴ تا ۹۲ برگزار نشده بود، در دو دوره اخیر با حضور ریاست جمهوری، دبیر شورا، یازده وزیر، معاون وزیر رئیس جمهور، رئیس بازرس کل کشور، دادستان کل کشور و چهار اتاق تعاونی، بازرگانی و اتاق اصناف وشورای رقابت تشکیل جلسه داد.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اعلام یکی از مهمترین مصوبات در شورای عالی استاندارد گفت: در جلسه شورای عالی استاندارد به تاریخ هجده آبان ماه امسال تولید چهار مدل از خودروهای پراید و پژو متوقف شد.

وی با اعلام اینکه در یک توافق سه جانبه توسط سازمان ملی استاندارد، وزارت کار و رفاه و معاونت زنان و خانواده، از این پس، مشاغل خانگی و روستایی تحت پوشش استاندارد قرار می گیرند، تصریح کرد: در این مصوبه قرارشد به کالاهای تولیدی مشاغل خانگی گواهی انطباق داده شود و با ساماندهی مشاغل خانگی از این حوزه تولیدی حمایت شود و همچنین تاکنون ۴۵ مورد محصولات دانش بنیان گواهی انطباق اخذ کردند.

پیروزبخت به دستاوردهای سازمان ملی استاندارد در سطح بین المللی هم اشاره ای کرد و گفت: کشور ایران از بین ۱۶۳ کشور رتبه ۲۱ را در رتبه بندی ایزو به دست آورد و همچنین دو کارگروه از چهارگروه کشورهای اسلامی در بین تمام کشورهای اسلامی به جمهوری اسلامی ایران به عنوان تنها کشور شیعه مذهب تعلق یافته است که دستاورد ارزنده ای است.

وی افزود: چندین استاندارد بین المللی نظیر پنج روغن گیاهی و دوغ توسط استاندارد ملی ایران تدوین شده است. نوشیدنی دوغ پس از چالش های بسیار در اروپا مورد استقبال چشمگیر قرار گرفته و ثبت دوغ ایرانی در دنیا جز افتخارات جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اشاره ای به رهبریت جمهوری اسلامی بر کدکس کشاورزی کشورهای خاور نزدیک در دو دوره متوالی گفت: برای نخستین بار در تاریخ ایران و بسیاری از کشورهای در حال توسعه، بانوی پژوهشگر ایرانی توانست در هیات مدیره فنی ایزو قرار بگیرد که افتخار مهمی برای جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه گواهی نامه های مدیریتی، زیست محیطی، انرژی، غذایی و ایمنی استاندارد ایران در ۷۰ کشور دنیا قابل قبول است، تصریح کرد: با اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، عضویت ایران در مجمع بین المللی اندازه شناسی لغو شده بود، با تلاش های سه سال گذشته این عضویت برقرار شد.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در پاسخ به خبرنگار مهر به دستاوردهای این سازمان در رونق تولید پرداخت و گفت: سازمان استاندارد ایران با بسته های حمایت از صادرات، واردات و تولید داخلی در راستای رونق تولید اقدامات موثری انجام داد که یکی از واحدهای تولیدی در اصفهان هم توانسته از این بسته حمایتی منتفع شود و صادرات گسترده ای به کشورهای همسایه داشته ایم.

وی افزود: با حمایت از مشاغل خانگی و روستایی در جهت رونق تولید گام برداشتیم.

کد خبر 4844610

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =