ابلاغ دستورالعمل کنترل و پیشگیری کرونا به دانشگاهها

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: دستورالعمل کنترل و پیشگیری از کرونا به دانشگاهها ابلاغ شد و بر اساس آن دانشگاهها باید بر ورود و خروج دانشجویان غیر ایرانی نظارت داشته باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی صدیقی صبح امروز در «شصت و پنجمین نشست معاونان دانشجویی کشور» که در دانشگاه پیام‌نور در حال برگزاری است، گفت: نیمسال تحصیلی گذشته، حوادث و اتفاقاتی در کشور رخ داد که کار را کمی در دانشگاه‌ها سخت‌تر کرد البته رؤسای دانشگاه‌ها و معاونین دانشجویی، این شرایط را بسیار خوب مدیریت کردند. حوادث آبان ماه ممکن بود دانشگاه‌ها را تحت تأثیر قرار دهد که در این زمینه نیز دانشگاه‌ها عملکرد بسیار خوبی داشتند و وضعیت را مدیریت کردند. در دی ماه شهادت سردار قاسم سلیمانی را داشتیم که گرچه ضربه سختی بود اما از طرفی باعث تجلی وحدت و اتحاد مردم شد.‌

وی ادامه داد: از جمله حوادث دیگر، جانباختن هموطنانمان در کرمان و سقوط هواپیمای اوکراینی بود که در مجموع دی ماه تلخی بود و امیدواریم جبران شود. مدیریت فضاهای دانشگاهی پس از سقوط هواپیما، از بخش‌های پرافتخار مدیریت دانشگاه‌ها بود. در این شرایط امتحانات دانشجویان به خوبی برگزار و تلاش شد اعتراضات داخل دانشگاه با برخی از عناصر هنجارشکن بیرون از دانشگاه گِره نخورد. ما امیدواریم در نیمسال تحصیلی جدید، خبرهای خوشی داشته باشیم.

رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به فعالیت‌های این سازمان گفت: در این دوره بهره‌گیری از سامانه «سجاد» را داشتیم که تا حدودی نواقص آن رفع شده و این سامانه سعی می‌کند خدمات را به روز و آنلاین به دانشجویان ارائه دهد. تشکیل سازمان در استان‌ها را داریم که برخی انجام شده و در حال جا افتادن است و امیدواریم سال آینده بر روی تشکیل سازمان در استان‌ها متمرکز شویم.

یارانه تغذیه تا غروب واریز می شود

صدیقی به جذب منابع مالی در سطح سازمان امور دانشجویان اشاره کرد و افزود: تا جایی که امکان داشت سعی کردیم کسری‌ها را تأمین کنیم. در حوزه تغذیه، عدد قابل توجهی را ابلاغ کردیم و تا غروب امروز نیز یارانه تغذیه به حساب دانشگاه‌ها واریز می شود.

پیش بینی 537 میلیارد تومان برای وام های دانشجویی

وی به تجهیز رستوران‌های مکمل اشاره کرد و گفت: این طرح را به دانشگاه‌ها ابلاغ کردیم و به عنوان یک سیاست قطعی در دانشگاه‌ها پیش‌بینی شود. همچنین وام‌های دانشجویی را در دستور کار داریم. در سال ۹۷، ۳۶۶ میلیارد تومان و در سال ۹۸، ۵۳۷ میلیارد تومان اعتبار برای وام‌های دانشجویی پیش‌بینی شده است.

رئیس سازمان امور دانشجویان به اجرای طرح آمایش خدمات دانشجویی اشاره کرد و اظهار داشت: مقدمات آن شروع شده و باید ببینیم وضعیت دانشجویان به چه صورت است و چگونه می‌توانیم خدمات دانشجویی ارائه دهیم.

وی به بحث ورزش دانشجویان اشاره کرد و گفت: برای افزایش سرانه ورزشی دانشجویان، اقدامات خوبی انجام شده و این سرانه به بیش از دو مترمربع افزایش یافته است.

صدیقی تأکید کرد: دانشگاه‌هایی که کمتر از این سرانه ورزشی دارند، باید بیشتر به این بحث توجه داشته باشند. در سال ۹۷، ۴۸ پروژه زمین چمن مصنوعی افتتاح شد. همچنین در سال ۹۸، ۱۹ پروژه به آن اضافه شد که در مجموع تبدیل به ۶۷ پروژه شد و تا پایان سال تعدادی نیز به آنها اضافه می‌شود.

رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: در دهه فجر ۲۷ پروژه چمن مصنوعی و کفپوش فضای روباز افتتاح شد. مرکز تندرستی و مشاوره ورزشی به ۷۰ مرکز رسید و ما امیدواریم در سال آینده این مراکز در ۱۲۰ دانشگاه ایجاد شود. در حال حاضر ۴۱۷ کانون همیاری دانشجویی با ۱۷هزار و ۷۰۰ عضو فعال بوده که ارتباط‌دهنده دانشجویان با مراکز مشاوره هستند. در مباحث پیشگیری از خودکشی، نحوه کنترل شکست‌های عاطفی و دیگر آسیب‌های اجتماعی، مباحث آموزشی آن در مراکز مشاوره دانشگاه‌ها پیگیری شده است.

وی افزود: در بحث دانشجویان غیرایرانی نیز موفق عمل کردیم و تلاش‌های خوبی صورت گرفته است. در حال حاضر ۴۰هزار دانشجوی غیرایرانی از ۱۲۹ ملیت در ۴۳ دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

وی بیان کرد: مرکز آموزش زبان فارسی توسعه یافته که ۲۲ مرکز اکنون فعال است و ۳۰ مرکز در استان‌ها به امور کنسولی این دانشگاه می‌پردازند که نیاز به مراجعه به سازمان نداشته باشند. همچنین ۳۴ درصد این دانشجویان در مقطع کارشناسی، ۵۰ درصد در مقطع کارشناسی‌ارشد و ۱۶ درصد در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند.

صدیقی به ابلاغ شیوه‌نامه انضباطی جدید اشاره کرد و گفت: این شیوه‌نامه ابلاغ شد و حاشیه‌هایی به همراه داشت و به این دلیل بود که به شیوه‌نامه به خوبی توجه نشده بود و ما اعلام آمادگی داشتیم اگر شیوه‌نامه ایرادی داشته باشد، آن را پیگیری و اصلاح خواهیم کرد. به نظر می‌رسد شیوه‌نامه انضباطی مناسبی است البته کار بی‌نقصی نیست ولی می‌توان نواقص آن را رفع کرد.

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: تائید مدارک تحصیلی، انتقال دانشجویان از داخل به خارج و کمیسیون موارد خاص از جمله مسائلی است که مورد پیگیری قرار گرفته است. همچنین مباحث مربوط به دانشجویان شاهد و ایثارگر، پیگیری و وضعیت آموزشی آنها کنترل می‌شود.

صدیقی افزود: بحث آمایش خدمات دانشجویان با همکاری صندوق رفاه دانشجویان و سازمان امور دانشجویان پیگیری می‌شود و بر توسعه رستوران‌های مکمل تأکید داریم. علاوه بر این، فضاهای ورزشی باز توسعه خواهد یافت.

وی تصریح کرد: المپیاد ورزشی را سال آینده در استان گیلان خواهیم داشت که ۷۰۰۰ دانشجوی دختر و پسر در این رویداد شرکت می‌کنند.

رئیس سازمان امور دانشجویان بار دیگر تأکید کرد: برای اصلاح شیوه‌نامه انضباطی آمادگی داریم و اگر دانشگاه‌ها در اجرا با مشکلی مواجه شدند، آن را برای ما ارسال کنند تا مورد بررسی قرار گیرد البته حوزه معاونت ریاست جمهوری نیز قرار است نقطه نظرات خود را در این خصوص ابلاغ کند.

صدیقی ادامه داد: حمایت مالی از حوزه تغذیه داریم. موج چهارم طرح «سیمای زندگی» ابلاغ شده و بهمن و اسفندماه اجرا می‌شود.

دستور العمل شیوه نامه انضباطی تا چند روز آینده ابلاغ می شود

وی اظهار داشت: شورای انضباطی یکسری دستورالعمل‌هایی آماده کرده بود که شیوه‌های انضباطی در دانشگاه‌ها به درستی اجرا شود که دستورالعمل این شیوه‌نامه انضباطی طی چند روز آینده ابلاغ می‌شود.

رئیس سازمان امور دانشجویان تأکید کرد: لازم است به دستورالعمل‌های بهداشتی و ایمنی در دانشگاه‌ها توجه شود. در این راستا دستورالعمل بهداشت و ایمنی تنظیم و ابلاغ خواهد شد.

دستورالعمل کلی برای پیشگیری و کنترل از کرونا به دانشگاهها ابلاغ شد

صدیقی به بحث ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: باید در این زمینه دانشگاه‌ها آمادگی داشته باشند، دستورالعمل کلی آن برای کنترل و پیشگیری به دانشگاه‌ها ابلاغ شده البته خوشبختانه کشور ما درگیر این موضوع نشده ولی باید آمادگی داشته باشیم که این دستورالعمل در دو بخش به دانشگاه‌ها ابلاغ شده؛ یکی مربوط به دانشجویان غیرایرانی است و دیگری مربوط به دانشجویان خودمان.

دقت به رفت و آمد دانشجویان خارجی

وی افزود: به دانشگاه‌ها تأکید شده که رفت‌وآمد دانشجویان غیرایرانی دقت کرده و اگر دانشجویان از سفر برگشتند، کنترل و چک شوند. اولین دسته دانشجویان نیز از چین بازگشته‌اند که قرار است در قرنطینه باشند و پس از حصول اطمینان، به خانواده خود مراجعه کنند.

رئیس سازمان امور دانشجویان در ادامه به تقویت مراکز مشاوره و حوزه مشاوره اشاره کرد و افزود: حوزه مشاوره دانشجویی از جمله مباحث جدی ما است.

وی با اشاره به بحث ارتقای خوابگاه‌ و تجهیز آنها در تابستان گفت: در تابستان باید خوابگاه‌ها و آشپزخانه‌ها تجهیز شده و ارتقاء یابد.

صدیقی خاطرنشان کرد: مشکلات اقتصادی در سال آینده، بحث انتخابات و مدیریت فضای دانشجویی از جمله مسائل جدی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

کد خبر 4845079

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =