بی‌تعهدی هندی‌ها در قبال سرمایه گذاری در بندر چابهار

دبیر انجمن شرکت های کشتیرانی و خدمات وابسته گفت: هندی ها حتی یک سنت از ۲۲۰ میلیون دلاری که متعهد به سرمایه گذاری در چابهار شدند را به ایران نیاورند.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود پل‌مه در میزگرد بررسی وضعیت ترانزیت از کشور که بعد از ظهر امروز در گمرک ایران برگزار شد، اظهار داشت: کشور چین در فعالیت ۱۰ ساله خود تحت عنوان «منظومه مروارید» اقداماتی در بخش حمل و نقل داشته است.

وی افزود: کشور چین کریدور دریایی راه ابریشم جدید را احیا کرده است و ۳۲۸ میلیارد دلار صرفاً در یک راه یک کمربند به عنوان یکی از اجزای منظومه مروارید سرمایه‌گذاری داشته و فقط ۴۶ میلیارد دلار آن در پاکستان بوده است که متأسفانه اقتصاد را متأثر کرده است.

دبیر انجمن کشتیرانی اضافه کرد: با وجود تمهیدات دولت برای احیای بندر چابهار، ما همچنان عقب هستیم، حتی یک سنت از رقم سرمایه‌گذاری ۲۲۰ میلیون دلاری هندی‌ها که وعده داده بودند، وارد چابهار نشد.

پل‌مه ادامه داد: از سال ۹۶ قرار بود دولت هند یک میلیون تن گندم به افغانستان بدهد اما حداکثر میزان گندمی که از چابهار ترانزیت شد ۱۸۰ هزار تن بود.

وی با بیان اینکه متأسفانه ناکارآمدی مدیریت بندری در بخش خصوصی برای بندر چابهار مشکل ایجاد کرده است، افزود: پیمانکاری محلی که ارتباطات خاص دارد، بدون توانمندی علمی و مالی و در حالی که هیچ ارتباطی با شرکت‌های مرتبط ندارد و پیش از این کار نظافت ساختمان را انجام می‌داده، پیمانکار ترانزیت بندر چابهار شده است؛ همین موجب می‌شود ترانزیت‌تایم ۳ روزه به ۱۱۰ روز افزایش یابد.

دبیر انجمن کشتیرانی گفت: ناکارآمدی مدیریت در ناوگان جاده‌ای نیز برای بندر چابهار قابل تأمل است تا زمانی که بار برگشت برای چابهار نداشته باشیم راننده بارِ رفت را نمی‌پذیرد و ضرورت دارد رفت و برگشت در مسیر بندر چابهار برای کامیون‌دار توجیه داشته باشد.

پل‌مه افزود: سال ۹۶ آزمایش ریلی کریدور شمال - جنوب توسط هندی‌ها با دو کانتینر انجام شد، جابه‌جایی این دو کانتینر از بندرعباس تا آستارا ۹۰ روز طول کشید و طرف هندی هم عطای سرمایه گذاری را به لقایش بخشید و تا این لحظه‌هیچ اتفاقی که عملیات ترانزیتی در این بخش برای ما نوید دهد، نداشته‌ایم.

وی اضافه کرد: بندر ام‌القصر عراق فعال شده است و کشتی‌های اقیانوس‌پیما مستقیم آنجا پهلو می‌گیرند، بنابراین نیاز به بنادر شهید رجایی، امام خمینی (ره) و جبل علی ندارند و حجم زیادی از ترانزیت بندرعباس و بندر امام خمینی (ره) به عراق را از دست داده‌ایم.

رایزن بازرگانی ایران در کابل: آمریکا به هند تعهد کتبی عدم تحریم چابهار داده است

در ادامه این مراسم، محمدمهدی جوانمرد قصاب، رایزن بازرگانی ایران در افغانستان، اظهار داشت: کشور افغانستان در بخش ترانزیت با کشور ما رابطه خاصی دارد، افغانستان کشوری محصور در خشکی است و در این حوزه ارتباط ترانزیتی ایران و افغانستان ویژه است.

رایزن بازرگانی ایران در افغانستان ادامه داد: ما ۳ میلیارد یورو صادرات غیرنفتی به افغانستان داریم، بازار آنجا را حفظ کرده‌ایم و نقش خود را در بازار افغانستان ایفا می‌کنیم؛ همچنین کالای ترانزیتی از کراچی یا بندرعباس به سمت افغانستان می‌رود که جدیداً می‌خواهیم چابهار را جایگزین بندرعباس (بندر شهید رجایی) کنیم.

وی با تأکید بر اینکه چابهار معاف از تحریم هاست و آمریکایی‌ها تعهد کتبی به هندی‌ها داده اند که تعامل با بندر چابهار، سبب تحریم شرکت‌های غیر ایرانی نخواهد شد، افزود: از همین رو به دنبال آنیم تا بندر چابهار را جایگزین بندر شهید رجایی کنیم.

جوانمرد قصاب ادامه داد: ما بابت دسترسی به قرقیزستان و ازبکستان نگاه ترانزیتی به افغانستان از طریق این کشور نیز داریم.

رایزن بازرگانی ایران در افغانستان افزود: بیشترین کالای وارداتی کشور افغانستان که حدود ۴۰ درصد است از ایران انجام می‌شود که صادرات ایران محسوب می‌شود. بنا بر این گزارش، در ادامه این مراسم فعالان صنعت حمل‌ونقل، برخی مشکلات و پیشنهادات خود را در حوزه ترانزیت مطرح کردند.

در این نشست عنوان شد که در پنج سال اخیر میزان تن کیلومتر کامیون‌ها در مسیرهای ترانزیتی از عدد ۱۷ هزار و ۵۲۶ به عدد ۱۰ هزار کاهش یافته است که کاهش ۴۰ درصدی دارد.

همچنین عنوان شد که در سال ۹۵ حمل کالای ترانزیتی توسط جاده ۷ میلیون و ۸ هزار تن بود اما در سال ۹۷ به ۹ میلیون تن افزایش یافت.

کد خبر 4860780

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =