پرستار مخصوص افراد دیابتی تربیت می شود

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: برای نخستین بار برنامه مدون آموزش پرستاران مخصوص دیابت از سوی وزارت بهداشت، مصوب و محتوای برنامه آن تهیه شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا استقامتی، در حاشیه نشست آموزش پرستاران مخصوص بیماران دیابتی، افزود: با تدوین محتوای برنامه آموزشی، بیماران مبتلا به دیابت پرستاران مخصوص خواهند داشت که نحوه کنترل این بیماری را آموزش می‌دهند.

وی اضافه کرد: این بیماری خطرناک بسیار شایع بوده و رو به افزایش است، براین اساس لازم است آگاهی‌های مورد نیاز به عموم مردم در زمینه پیشگیری از ابتلاء به بیماری دیابت نوع دو داده شود و مبتلایان به این بیماری آموزش‌های لازم را برای کنترل دیابت کسب کنند.

استقامتی ادامه داد: در حال حاضر در دنیا ۴۶۳ میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند که در آینده به ۷۰۰ میلیون نفر افزایش می‌یابد.

وی افزود: اکنون پنج میلیون نفر مبتلا به دیابت در کشور داریم که به ۹ میلیون نفر در آینده افزایش می‌یابد.

این متخصص غدد تاکید کرد: دیابت تمام اعضای بدن فرد مبتلا را می‌کند و هزینه‌های درمان برای خانواده و جامعه چند برابر می‌شود. لازم است آموزش‌های اساسی درباره این بیماری در جامعه افزایش یابد تا کیفیت زندگی را ارتقا دهد.

استقامتی درباره اینکه داروهای گیاهی هیچ تأثیری در درمان دیابت ندارند، گفت: مکمل‌ها، ویتامین، آنتی‌اکسیدان‌ها و داروهای گیاهی هیچ تأثیری در درمان دیابت ندارند و باید شیوه زندگی مردم تغییر یابد.

فرزانه شکیبافر مسئول دپارتمان آموزش نیز گفت: هدف اصلی این نشست تقویت پرستار آموزش‌دهنده دیابت است که توسط وزارت بهداشت تأیید شده‌است.

وی افزود: دیابت بدون آموزش، قابل کنترل نیست چون پزشکان وقت کافی برای آموزش این بیماران ندارند و در واقع پرستاران نحوه مصرف دارو و تغذیه مناسب را به مبتلایان دیابت تشریح می‌کنند بنابراین داشتن دانش کافی تخصصی برای آنها مهم است.

شکیبافر تاکید کرد: در فاز اول ۲۰ نفر از پرستاران مخصوص بیماران دیابتی توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی آموزش می‌بینند و در مراکز درمانی به بیماران دیابتی خدمات ارائه می‌دهند.

کد خبر 4862488

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =