۹۰درصدمردم موافق اعمال محدودیت ها برای جلوگیری ازشیوع کرونا هستند

تهران- معاون اول رییس جمهور گفت: ۹۰ درصد مردم موافق اعمال محدودیت ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، اسحاق جهانگیری صبح پنج شنبه در جلسه فوق العاده ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونا که با حضور انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران، علیرضا زالی، رئیس ستاد فرماندهی مقابله با ویروس کرونا در تهران و جمعی از مسئولین این استان برگزار شد، طی سخنانی سال ۹۸ را سالی دشوار توصیف کرد و با اشاره به شیوع ویروس کرونا در روزهای اخیر گفت: می‌بایست اصناف و تولیدکننده‌ها و فعالان اقتصادی برای تأمین کالاهای مورد نیاز مردم برای مقابله با کرونا همکاری کنند.

وی ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های جانباختگان ویروس کرونا اظهار داشت: تقارن سال جدید با مبعث رسول اکرم (ص) را باید به فال نیک بگیریم و امیدوارم با تلاش و پشتکار جدی مسئولین و همراهی مردم شاهد از بین رفتن بیماری کرونا در کشور باشیم.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با قدردانی از همه مسئولین و کادر درمانی کشور که در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا هستند تصریح کرد: اقدامات خوبی برای تأمین اقلام و کالاهای بهداشتی مورد نیاز کادر درمان و مردم انجام شده و امیدوارم با استمرار جریان پرسرعت تولید و واردات، شاهد حل مشکل کمبود اقلام بهداشتی در کشور باشیم.

جهانگیری با اشاره به اینکه برای واردات برخی کالاها و اقلام بهداشتی مرتبط با ویروس کرونا از زمان ثبت سفارش تا واردات و ترخیص کالا جمعاً ۴۸ ساعت زمان سپری شده خاطرنشان کرد: این اتفاق اتفاقی بی سابقه در کشور است و نشان می‌دهد که مدیران و مسئولین کشور در شرایط سختی و بحران قادر هستند تصمیمات راهگشا و جهادی اتخاذ کنند.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه تصمیم گیری برای مقابله پدیده کرونا در بالاترین سطح نظام انجام شده، تصریح کرد: تصمیمات لازم در شورای عالی امنیت ملی اتخاذ می‌شود و پس از تأیید مقام معظم رهبری این تصمیمات اجرایی می‌شود.

جهانگیری با اشاره به تفویض اختیار به ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تصریح کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی، مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در حکم مصوبات شورای عالی امنیت ملی است و حکم قانونی دارد و تمام دستورالعمل‌های این ستاد برای نهادها و دستگاه‌های مختلف حکم قطعی تلقی می‌شود.

عده‌ای سعی در پمپاژ یاس و ناامیدی در کشور دارند

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به دستورها و پی نوشت‌های مقام معظم رهبری بر مکاتبات و درخواست‌های وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: معمولاً مقام معظم رهبری پس از دریافت مکاتبات و درخواست‌های وزیر بهداشت به عنوان رئیس ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، در همان روز دستورات لازم را صادر می‌کنند که این پیامی برای همه مسئولین است تا بدانند که مسئولیت و محور اصلی در برنامه ریزی و تصیم گیری ها با ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا است.

جهانگیری ادامه داد: حتی در خصوص تخصیص اعتبارات و منابع مالی مورد نیاز ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا نیز اعلام شده است که تخصیص این اعتبارات نیاز به مداخله و رسیدگی دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور ندارد که این نشان از اهمیت کار ستاد و آزادی عمل برای سرعت بخشیدن به روند مقابله با کرونا است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تعطیلی مراسم‌های نمازجمعه و اماکن مقدس و مذهبی در کشور و اینکه ایران جزو نخستین کشورهایی بود که با وجود تعداد بالای دانش آموزان و دانشجویان، مدارس و دانشگاه‌ها را به طور گسترده در سراسر کشور تعطیل کرد گفت: همه اقدامات انجام شده در راستای محدود کردن ترددها و حضور افراد در اجتماعات برای پیشگیری از گسترش کرونا بوده است که البته باید از طریق راهکارها و روش‌های مناسبی، آموزش به دانشجویان و دانش آموزان را جبران کنیم.

جهانگیری از خودگذشتگی پزشکان و کادر درمانی و انسجام، وحدت و هماهنگی میان مسئولین و نهادها و دستگاه‌های مختلف کشور را بی نظیر و مثال زدنی توصیف کرد و افزود: البته همواره عده‌ای بیکار در رسانه‌های بی اعتبار خارج از کشور تلاش می‌کنند که یأس و ناامیدی را در کشور پمپاژ کنند و به افکار عمومی جامعه ایران آسیب بزنند.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه راهبرد ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مبنی بر کاهش ترددها و ماندن مردم در خانه باید حتماً عملیاتی شود افزود: بر اساس گزارش‌های نیروی انتظامی، ترددها تا ۴۰ درصد کاهش یافته که این یعنی بخش زیادی از مردم به هشدارها توجه کرده‌اند و امیدوارم سایر افراد نیز این دستورالعمل‌ها را جدی بگیرند.

بیش از ۹۰ درصد مردم کشور با اعمال محدودیت‌ها برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا موافق هستند

جهانگیری با تأکید بر اینکه در این شرایط عید و تعطیلی برای مدیران، مسئولین و کادر درمانی کشور معنا ندارد خاطرنشان کرد: مدیران و پرسنل درمانی باید با تمام ظرفیت پای کار باشند تا نیازهای ضروری مردم به اقلام مختلف و نیز نیازهای بهداشتی و درمانی تأمین شود چرا که عید برای ما زمانی است که این مشکل از کشور برطرف شده باشد.

معاون اول رئیس جمهور از استانداران به عنوان بالاترین مقام استان و نماینده عالی دولت یاد کرد و گفت: دولت به توانمندی‌ها و قابلیت‌های استانداران اعتماد کامل دارد اما برای اینکه در اداره کشور سیاست‌های هماهنگ و منسجمی وجود داشته باشد، لازم است که اقدامات استان‌ها برای مقابله با کرونا در چارچوب سیاست‌های ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا باشد.

جهانگیری با قدردانی از همه نهادهای حاکمیت، نهادهای مدنی و عموم شهروندان در همراهی با دولت و ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا خاطرنشان کرد: در نظرسنجی‌هایی که انجام شده بیش از ۹۰ درصد مردم کشور با اعمال محدودیت‌ها برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا موافق هستند و این به معنای پذیرش مردم و مشارکت آنها با تصمیمات مسئولین کشور است.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری اینکه ویروس کرونا تأثیراتی در بخش‌های مختلف از جمله اقتصاد کشورها به همراه خواهد داشت افزود: به دلیل شیوع این بیماری بسیاری از کسب و کارهای خرد در جامعه متوقف شده‌اند و دولت برای جبران کاهش درآمدهای آنها تصمیماتی را اتخاذ کرده است که بر اساس یکی از این تصمیمات افرادی که هیچ ممرّ درآمدی ندارند شناسایی شده‌اند و کمک‌هایی به آنها پرداخت خواهد شد.

وی همچنین از شناسایی و احصاء سه میلیون خانوار ضعیف در کشور خبر داد و گفت: کمک‌ها و بسته‌های معیشتی به این خانوارها در حال توزیع است و تسهیلات دیگری نیز در زمینه بخشودگی مالیاتی و چک‌های برگشتی اتخاذ شده است تا اثرات منفی اقتصادی ناشی از گسترش ویروس کرونا تا حد ممکن کاهش یابد.

کارشکنی آمریکایی‌ها در تأمین دارو در کشورمان

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به کارشکنی‌ها و فشارهای گسترده آمریکا برای تأمین و واردات کالاهای اساسی و انواع دارو به کشور تصریح کرد: با وجود آنکه سال ۹۸ یکی از سال‌های سخت به لحاظ منابع ارزی بود، اما ۱۴.۸ میلیارد دلار ارز به قیمت ۴,۲۰۰ تومان تخصیص یافت و برای تأمین دارو و کالاهای اساسی هزینه شد.

جهانگیری اضافه کرد: برنامه ریزی و پیش بینی‌های دولت برای تأمین کالاهای اساسی و انبار کردن اقلام مورد نیاز مردم باعث شد که امروز با وجود خرید چند برابری مردم نسبت به مواقع عادی و با اینکه میزان فروش برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در یک روز چند برابر روزهای عادی بوده است، اما قفسه‌های فروشگاه‌ها خالی نشده و هیچ گونه کمبودی در زمینه کالای اساسی و اقلام مورد نیاز مردم وجود ندارد.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به گزارش معاون وزیر بهداشت در خصوص راه اندازی و فعالیت سامانه غربالگری بیماران مبتلا به کرونا، این اقدام را کاری بزرگ توصیف کرد و افزود: در این زمینه برنامه ریزی بسیار خوبی صورت گرفته است تا همه افراد جامعه غربالگری شوند و نظام بهداشت و درمان به سراغ افرادی که نسبت به سلامت خود دغدغه و نگرانی دارند می‌رود و در صورت نیاز اقدامات لازم برای درمان آنها انجام می‌شود.

جهانگیری همچنین بر ضرورت تجهیز و آماده سازی هر چه بهتر نقاهتگاه‌ها برای استان تهران تأکید کرد و گفت: باید پیش بینی‌های لازم برای بدبینانه ترین شرایط نیز انجام شود تا در صورت نیاز کمبود و دغدغه‌ای در خصوص تخت‌های بیمارستانی و نقاهتگاه‌ها وجود نداشته باشد.

معاون اول رئیس جمهور از همه مسئولین، پزشکان و کادر درمانی کشور خواست مراقبت از سلامتی خود را جدی بگیرند و افزود: ما وظیفه داریم از خودمان حفاظت کنیم اما مهمتر از آن حفاظت از سلامت مردم جامعه است که به مردم اطمینان می‌دهیم هر آنچه که نیاز باشد برای سلامت و درمان آنها انجام خواهد شد.

کد خبر 4882339

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =