کاهش ۴۰ درصدی سفرها در روز اول طرح کنترل مبادی شهرها

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور، ضمن تشریح برنامه های کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: شاهد کاهش حدود ۴۰ درصدی سفرها در روز اول طرح کنترل مبادی شهرها بودیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین ذوالفقاری، در خصوص فعالیت‌های حوزه انتظامی و امنیتی در مقابله با شیوع ویروس کرونا، گفت: همان روز سی ام بهمن ماه که اعلام شد در قم دو نفر مبتلا به بیماری کرونا شده و جان خود را از دست دادند، در اولین اقدام ادارات کل پدافند غیرعامل و زیستی استان‌ها فعال شدند و ظرف دو ساعت گزارش اوضاع همراه با پیشنهاداتی به ریاست محترم جمهور ارائه شد.

وی افزود: در ادامه بر مبنای وظایف ذاتی، اموری که می‌بایست در این راستا در هماهنگی با وزارت بهداشت انجام می‌گرفت، صورت پذیرفت و پس از اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا، کمیته اجتماعی و انتظامی را به وزارت کشور محول کرد، تاکنون دو جلسه شورای امنیت کشور، ۴ جلسه اصلی کمیته اجتماعی و انتظامی و ۶ جلسه فرعی و کارشناسی در این حوزه برگزار و تصمیمات مرتبط با وظیفه، اتخاذ و ابلاغ گردیده است

ذوالفقاری در خصوص اقدامات انجام شده گفت: باید دستورالعملی تهیه می‌شد که تمامی اقداماتی که در سطح ملی و استانی انجام گیرد و وظایف دستگاه‌ها در آن دستور العمل مشخص که این مهم در کوتاه‌ترین زمان تهیه به تمامی دستگاه‌ها ابلاغ و در حال اجراست

وی افزود: با توجه به روند بیماری و نگاه وزارت بهداشت، چندین طرح تهیه شد، از جمله طرح مدیریت تردد، طرح ممنوعیت تردد بین برخی از استان‌های کشور، طرح محدودیت تردد، طرح کنترل بهداشتی و … که با توجه به اینکه در این زمینه دیدگاه‌های مختلفی در جامعه وجود دارد، عده‌ای موافق قطع ترددهای غیرضروری بین شهرها و عده‌ای مخالف بودند. بر مبنای تمامی این دیدگاه‌ها، طرح‌ها تهیه شد و پیامدهای هر طرح نیز ذکر و گزارش‌ها به ستاد ملی ارائه شد که در نهایت ستاد ملی با توجه به شرایط کشور و شرایط اجتماعی و ضرورت‌ها و موضوعات اجتماعی در حال حاضر محدودسازی کنترل‌های بهداشتی را مورد تصویب قرار داد.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه طرح کنترل‌های بهداشتی در جاده‌ها و اقدامات پیشگیرانه در داخل شهرها مورد تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا قرار گرفت، اظهار کرد: برای تحقق این اهداف چند اقدام صورت گرفت. به استانداران سراسر کشور اعلام شد تا از برگزاری مناسبت‌ها، مراسم و همایش‌ها و…، چه شخصی و چه دولتی که ضرورت دارد افراد در مکانی جمع شوند در سطح استان‌ها جلوگیری و تا حد امکان در سطح استان‌ها، شهرستان‌ها و حتی روستاها چنین تجمعاتی صورت نگیرد و با اطلاع رسانی و اقناع مردم و همکاری معتمدین و متنفذین و صدور دستورات اداری، این مهم را تحقق بخشند که شاهد کاهش اساسی جمعیت در مناسبت‌ها از جمله مراسم عروسی یا عزاداری و دیگر مجالس و همایش‌ها در کشور هستیم.

معاون وزارت کشور با بیان اینکه محدود سازی مربوط به کم کردن بخشی از فعالیت‌هایی است که ممکن است در جامعه ضرورت زیادی نداشته باشد، گفت: بخش عمده مربوط به اقدامات خدماتی و تجاری بود. همچنین تاکید شد همه مراکزی که مسئول تأمین مایحتاج ضروری مردم هستند، محدودیت ساعت و تعطیلی در نظر گرفته نشود. بخش‌هایی که می‌توانند تعدیل شوند با توجه به شرایط استان‌ها از سوی استانداران و اتحادیه‌ها و بر اساس تصمیماتی که در جلسه ستاد تنظیم بازار اتخاذ شد، هماهنگ شد که با همکاری مردم و اصناف و اتحادیه‌ها دنبال شود تا شاهد کاهش جمعیت در مراکز جمعیتی باشیم که در بسیاری از استان‌ها به شکل هماهنگ انجام گرفت و دنبال می‌شود.

ذوالفقاری همچنین اشاره کرد: از سه روز گذشته طرح کنترل و پایش بهداشتی در مبادی خروجی و ورودی استان‌ها پس به تصویب رسیدن در ستاد ملی مقابله با کرونا، به ۱۳ استان ابلاغ شد و این استان‌ها مأموریت یافتند که با همکاری وزارت بهداشت، هلال احمر، بسیج و نیروی انتظامی در مبادی خروجی کار پایش و کنترل سلامت را بر اساس پروتکل‌های وزارت بهداشت انجام دهند.

وی افزود: سیزده استان تهران، البرز، خراسان رضوی، گلستان، گیلان، مازندران، قزوین، قم، اصفهان، فارس، لرستان، خوزستان و سمنان هستند که برخی دیگر از استان‌ها هم درخواست اجرای این طرح را داشتند که اعلام شد که در صورت امکان اجرای طرح، اعلام آمادگی کنند تا با هماهنگی ستاد ملی اقدام نمایند. اگر این طرح با قوت اجرا شود می‌تواند در کنترل بیماری مؤثر باشد. ضمناً اگر افرادی علائم بیماری داشته باشند از ادامه سفر آنها جلوگیری خواهد شد و به نقاط کنترلی و بررسی منتقل می‌شوند.

ذوالفقاری اشاره کرد: از روز اجرای طرح تیم‌های کنترل بهداشتی مرکب از عوامل هلال احمر، بسیج، ناجا و شبکه بهداشت و درمان برای کنترل مبادی خروجی در ۳۱۱ نقطه در ۱۳ استان کشور مستقر شده اند که در نتیجه فعالیت تیم‌های یادشده، روز گذشته بیش از ۳۲۰ نفر، از مبادی خروجی برگردانده شده اند. همچنین در مجموع در روز گذشته، شاهد کاهش حدود ۴۰ درصدی سفرها نسبت به روز قبل بوده ایم.

ذوالفقاری تصریح کرد: باید به مردم بگوییم که سفر نکنید. بهترین کاری که مسئولان وزارت بهداشت انجام می‌دهند و مکرراً می‌بینیم این است که توصیه می‌کنند که تردد و در مراکز جمعیتی حضور نداشته باشید، از تردد غیرضروری اجتناب کنید و در خانه بمانید چرا که جان خود و جان مردم بر هر چیز ارجحیت دارد.

وی گفت: ابلاغیه‌های زیادی داشتیم و باید به صورت مستمر هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف استان‌ها صورت می‌گرفت چرا که نظرات مختلفی وجود دارد. در برخی استان‌ها تصمیمات محلی گرفته می‌شد که به لحاظ محلی تصمیمات مؤثری بودند اما به دلیل تأثیراتی که بر دیگر بخش‌های کشور می‌گذاشت، می‌توانست آثار منفی دیگری داشته باشد.

وی افزود: بر همین اساس از ستاد ملی مبارزه با کرونا درخواست کردیم که برای تمام بخش‌ها و واحدهای کشور پروتکل بهداشتی تهیه و ابلاغ شود و استانداران، فرمانداران و ستادهای استانی این پروتکل‌ها را اعلام کرده و بر اجرای آنها نظارت داشته باشند.

ذوالفقاری گفت: بر اساس تماس‌های مختلف مردمی و اعلام استان‌ها مردم از اقشار مختلف تمایل به همکاری در جهت کمک به پیشگیری از بیماری کرونا دارند که این موضوع مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت ضرورت ساماندهی و سازماندهی ظرفیت‌های نهادهای عمومی و آحاد جامعه به گونه‌ای که همه اقشار از جمله هیأت‌های مذهبی، خیرین، نیروهای داوطلب، سازمان‌های مردم نهاد، معتمدین، بسیج، هلال احمر، بهزیستی، کمیته امداد، مراکز بهداشت و … مورد تأیید قرار گرفت و با همکاری اعضای کمیته اجتماعی - انتظامی و صاحب نظران، طرح تهیه و به تصویب ستاد ملی کرونا رسید و به دستگاه‌های مرتبط ملی و استانداران سراسر کشور ابلاغ شد تا از ظرفیت عظیم و انگیزه‌های مردم در دو بخش کمک‌های غیرمادی و مادی با برنامه ریزی و هدفمند بهره گیری شود.

وی در ادامه با بیان اینکه پایه این طرح براساس محله محور است، گفت: اگر مبارزه با بیماری کرونا به صورت محله محور طراحی و دنبال نشود، مجموعه توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها که در جامعه بی بدیل است، به درستی مورد بهره برداری قرار نمی‌گیرد.

ذوالفقاری افزود: در طرح مشارکت اجتماعی، مشارکت‌های مردم شامل امور آموزشی است، اطلاع رسانی، نظارت بر امر بهداشت محیط، خود مراقبتی انتظامی و نظم، ارائه خدمات و خدمات مشاوره‌ای، تأمین فضای بهداشتی درمانی، تأمین نیازمندی‌های بهداشتی درمانی، تأمین نیروی داوطلب و اجرای طرح غربالگری و…، است.

وی ادامه داد: عده‌ای بیکار شدند، عده‌ای دچار مشکل شدند، گرچه دولت اعلام کرده است بسته معیشتی به گروه‌های آسیب پذیر خواهد رساند اما در طرح مشارکت اجتماعی این موضوع لحاظ شده است که این فضا ایجاد شود تا به کسانی که از لحاظ معیشتی دچار مشکل هستند، در بخش مشارکت مردم کمک شود.

ذوالفقاری گفت: اساس کار در طرح مشارکت مردم این است که از اقدامات پراکنده و بخشی جلوگیری شود و پایه کار براساس محلات است که با حرکت ملی، استانی و سازمانی این حرکت شکل گیرد و تمامی اقدامات در این طرح دیده شده است و با مشارکت همه می‌توانیم با سازماندهی مناسب تمامی افرادی که می‌خواهند به لحاظ اعتقادی، اخلاقی و نوع دوستی کمک کنند، زمینه همکاری داشته باشند.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در خصوص تدابیر اتخاذ شده در آستانه سال نو گفت: انتظار داریم مردم توصیه‌های متخصصان و مسؤلین بهداشتی کشور را جدی بگیرند و از سفرهای غیرضروری اجتناب کنند. همچنین طرح نوروزی طبق روال گذشته برای ایجاد نظم و امنیت اجرا می‌شود. نیروی انتظامی، بسیج و دیگر دستگاه‌های امدادی و درمانی و راهداری‌ها نیز براساس وظایف خود عمل خواهند کرد.

ذوالفقاری در پایان گفت: به عنوان یک شهروند که جریان روند این بیماری هستم توصیه دارم که همه هموطنان این بیماری را جدی تلقی کنند و به همه توصیه‌ها گوش دهند و همراهی کنند. امیدواریم با مشارکت و همکاری مردم و تمامی نهادها از جمله نیروهای مسلح و هماهنگی کاملی که میان ستاد ملی مبارزه با کرونا، وزارت کشور، کمیته‌ها و شورای امنیت کشور وجود دارد بتوانیم بر این بیماری فایق آییم.

وی در پایان، ضمن قدردانی از تلاش‌های همه جانبه مسئولین و مردم و بویژه کادر درمانی و بهداشتی کشور که در خط مقدم مقابله با این بیماری قرار دارند، کار ارزشمند و مجاهدانه جامعه پزشکی و پرستاری و نیروهای داوطلب بسیجی و … در این صحنه را همانند نیروهای رزمنده در دفاع مقدس خواند.

کد خبر 4882612

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
   0 0
   خسته نباشین !! ملت چند روزه از تهران خارج شدن.