سفر مجازی به امامزاده «هادی بن علی» در استان همدان

همدان - بقعه امامزاده «هادی بن علی» همدان در میدان باباطاهر شهر قرار گرفته که با تماشای این ویدئو به این امامزاده سفری مجازی خواهید داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، در قسمت غربی آرامگاه باباطاهر همدان و در میانه میدان بزرگ باباطاهر بقعه‌ای آجری به نام امامزاده «هادی بن علی» دیده می‌شود که ظاهری محکم و استوار دارد و از بناهای قرن شش هجری است که در دوره صفویه بازسازی شده است.

در ارتفاع بالاتر این گنبد به هشت ضلعی منظمی می‌رسیم که این هشت ضلعی در قسمت بالا به ۱۶ ضلعی تبدیل شده و گنبد سقفی با همین ۱۶ ترک شروع و در آخر به نوک هرم می‌رسد.

شبستان حرم مربع شکل و ابعاد آن در حدود ۵.۵ متر به نظر می‌رسد و در ارتفاع بالا به هشت ضلعی تغییر صورت می‌دهد و در هر گوشه، طاق نمایی به عنوان پایه طاق مدور ساخته شده و گنبد این زیارتگاه از نوع گنبدهای دو پوشش است.

دیوارهای اطراف حرم از کف تا ارتفاع تقریباً ۵.۲ متر با آجرهای سفالی فیروزه رنگ که از قدمت چند قرن برخوردارند پوشیده شده و چیده شدن آجرها به صورت راستا و افقی به وسیله استادکاران گذشته برخی طرح‌های چشم نواز از پیش هم قراردادن آجرها به وجود آورده‌اند.

در سمت قبله تقریباً روبروی درب ورودی با فرو رفتگی که در دیوار ایجاد شده محرابی خوش نما پیش بینی شده که نیمی از آن با آجرهای سفالی و قسمت بالایی آن آینه کاری است.

در زیارتنامه، فرد مدفون شده با نام «هادی فرزند امام زین العابدین (ع)» معرفی شده است.

کد خبر 4889760

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =