پرورش‌یافتگان‌ غرب تحت کنترل پرورش‌یافتگان اسلام فعالیت کنند

شهید مطهری گفت: برنامه‌هایی که به وسیله طبقه ای که در فرهنگ جدید غربی پرورش یافته‌اند، اجرا می‌شود تحت نظارت و کنترل دقیق افرادی باشد که در فرهنگ اسلامی پرورش یافته‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی، افکار و اندیشه‌های شخصیت‌ها و گروه‌های مختلف در دوران مبارزه علیه رژیم پهلوی یکی از مسائل مهم قابل تحقیق و بررسی است. یکی از این گروه‌ها «نخبگان اسلامی پرورش‌یافته در فرهنگ غرب» هستند که گاه نظرات متفاوتی درباره آن‌ها ارائه می‌شود.

استاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری یکی از معدود اندیشمندان و مبارزان اسلامی بود که در مواجهه و تعامل با این گروه‌ها نظرات منحصر به فردی داشت. از این‌رو، همزمان با سالروز شهادت استاد مطهری پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی تصویر دست‌نوشته‌ای از استاد شهید را درباره این مسئله منتشر کرده است.

متن این دست‌نوشته بدین شرح است: «در حال حاضر خوشبختانه طبقه‌ای به وجود آمده‌اند که از طرفی در فرهنگ جدید غربی پرورش یافته‌اند و از طرف دیگر مطالعات و علایق اسلامی دارند و اسلام را با معیارهای جدید عرضه می‌دارند و طبعاً مورد استقبال نسل جوان که بالفطره مسلمانند و از طرف دیگر مجذوب معیارهای غربی می‌باشند، قرار می‌گیرند. درباره این طبقه که در حال تکثیر و افزایش‌اند، نظریات افراطی و تفریطی ابراز می‌شود و مکرر نظر مرا در این موضوع خواسته‌اند. این بنده لازم می‌دانم نظر خود را درباره این موضوع از نظر روابط حسینیه [ارشاد] با این طبقه ابراز دارم، زیرا این طبقه امروز به صورت یک مسئله اجتماعی درآمده‌اند.

من با استفاده از این طبقه موافق مشروطم؛ در گذشته مؤسسه حسینیه ارشاد با پیشنهاد و موافقت اینجانب از وجود این طبقه استفاده کرده است. این طبقه می‌توانند حلقه ارتباط فرهنگ غربی و فرهنگ اسلامی واقع شوند ولی مشروط به اینکه برنامه‌هایی که به وسیله این طبقه اجرا می‌شود تحت نظارت و کنترل دقیق افرادی باشد که در فرهنگ اسلامی پرورش یافته‌اند و در علوم اسلامی اعم از تفسیر و فقه و اصول و کلام و فلسفه و ادبیات تخصص یافته‌اند و اگر این نظارت دقیق و جدی صورت نگیرد زیان اینگونه افراد و برنامه‌هایی که اجرا می‌کنند از سودش بسی بیشتر است.»

کد خبر 4913103

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =